کدام گروه از دانش‌آموزان با "آموزش مجازی" متضرر می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کیفیت آموزش، افت یادگیری دانش‌آموزان و از سوی دیگر نگرانی از ترک تحصیل در مناطق محروم و حاشیه شهرها از آسیب‌های جدی، آموزش مجازی در دوران همه‌گیری کروناست.

آسیب‌های آموزش مجازی برای دانش‌آموزان، باعث شده تا سازمان جهانی بهداشت و یونیسف مخالف ادامه تعطیلی مدارس باشند و تعطیلی مدارس به علت همه‌گیری کرونا را منجر به آسیب روحی کودکان و نوجوانان دانسته‌اند و خواستار بازگشایی مدارس با رعایت شروطی از جمله واکسیناسیون، سیستم تهویه بهتر برای کلاس‌های درس و امکان تشکیل کلاس‌های کوچک‌تر، رعایت فاصله اجتماعی و آزمایش مکرر کودکان و کارکنان مدارس شدند.

آغاز سال تحصیلی جدید در ایران نیز با تصمیمات جدیدی برای بازگشایی مدارس و به کار بستن شیوه آموزش ترکیبی به جای تعطیلی کامل مدارس همراه شده است و بر این اساس مناطق روستایی و عشایری از مهرماه کلاس‌های درس حضوری دارند و در سایر مناطق به شرط توانایی رعایت پروتکل‌های بهداشتی مدارس به تدریج از آبان ماه به صورت حضوری بازگشایی خواهند شد.

اما بازگشایی حضوری مدارس با چه الزاماتی همراه است؟ مدارس دولتی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تامین امنیت و سلامت دانش‌آموزان به چه کمک‌هایی نیاز دارند؟ و ادامه تعطیلی مدارس و اتکای صرف به آموزش مجازی چه تبعاتی را به‌ویژه به لحاظ افت یادگیری برای دانش‌آموزان رقم خواهد زد؟ آن هم در شرایطی که آموزش مجازی در قالب موارد کیفیت لازم را نداشته و بیشتر بار آموزش به دوش مادران افتاده است اما  برخی والدین، مهارت و امکانات لازم برای مشارکت در آموزش فرزندانشان را ندارند. طراحی و تولید محتوای آموزشی چندرسانه‌ای که نیازهای دانش‌آموزان را برطرف کند، نوپاست و راهی طولانی برای رسیدن به بلوغ و جایگزینی با آموزش حضوری در کلاس درس دارد.

مجید عابدی کارشناس آموزشی که خود مدیریت مدارس ابتدایی را تجربه می‌کند، درباره ضرورت بازگشایی حضوری مدارس و حرکت به سمت آموزش‌های ترکیبی به تسنیم گفت: آموزش نباید تعطیل و مسیر یادگیری باید حفظ شود، تجربه مدارس دولتی و غیردولتی را در آموزش مجازی داریم، مدارس دولتی به لحاظ امکانات از جمله اقلام بهداشتی و تکنولوژی و فناوری آموزش مجازی مهجور مانده‌اند.

وی افزود: مواردی همچون افزایش آمار تزریق واکسن،  واکسینه شدن بخش قابل توجهی از کادر آموزش و پرورش و از سوی دیگر مطرح شدن امکان واکسیناسیون دانش‌آموزان، کمک می‌کند تا خانواده‌ها آمادگی لازم را برای پذیرش آموزش حضوری داشته باشند.

مدارس دولتی نیازمند حمایت

این مدیر مدرسه درباره تامین مایحتاج مورد نیاز مدارس دولتی برای بازگشایی مدارس گفت: طی دو سال گذشته، تامین اقلام بهداشتی و مواد مورد نیاز در مدارس دولتی برای بازگشایی حضوری به شکل مناسبی اتفاق نیفتاد همچنین منابع محتوایی و آمادگی الکترونیک و ابزاری در مدارس دولتی به توجه بیشتری نیاز دارد، تعداد قابل توجهی از مدارس دولتی برای تامین امکانات نیاز به کمک دارند همچنین در بحث آموزش مجازی به لحاظ محتوایی و زیر ساخت الکترونیک آمادگی لازم را نداریم و وزارت آموزش و پرورش باید در طول دو سال گذشته تمهیدات لازم را برای تسهیل آموزش فراهم می‌کرد. 

تعطیلی تمام مدارس، آسان‌ترین کار!

عابدی ادامه داد: هم‌اکنون، حداقل کار در مدارس دولتی این است که با توجه به واکسیناسیون و تدوین پروتکل بهداشتی برای حضور دانش‌آموزان در مدارس،  آموزش ترکیبی را داشته باشیم، آموزش و پرورش فقط تهران و شهرهای بزرگ نیست در برخی از شهرهای کشور مدارس کم‌جمعیت هستند و 40 درصد دانش‌آموزان می‌توانند آموزش حضوری دریافت کنند اما آموزش و پرورش راحت‌ترین مسیر را انتخاب کرد و به سراغ تعطیلی کل مدارس کشور رفت.

وی عنوان کرد: امیدواریم با روند فعلی واکسیناسیون، امسال به سمت آموزش حضوری حرکت کنیم چرا که در گذشته و در این دو سال، تمهیدات لازم برای محتوای الکترونیک‌ و زیرساخت‌های فناوری فراهم نشد و به حداقل‌ها اکتفا کردیم.

استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان 

عابدی درباره چالش‌های آموزش مجازی گفت: شبکه شاد بستر آموزش مجازی است و این حرکت لازم و جسورانه بود و کمک کرد رخوت فناوری در آموزش مجازی رفع شود اما واقعیت این است که عدم رضایت فنی، پشتیبانی و عملکرد نامناسب در شبکه شاد وجود دارد و به اندازه دو سال فرصتی که برای وزارت آموزش و پرورش وجود داشت به سمت رفع مشکلات نرفتند؛ یکی از حلقه‌های مفقوده در نظام آموزش، شرکت‌های دانش بنیان هستند که امکان هم‌افزایی با آنها برای تقویت بستر آموزش مجازی و توسعه محتوای آموزش الکترونیک وجود دارد اما از ظرفیت آنها استفاده نشد.

این مدیر مدرسه تصریح کرد: تداوم آموزش مجازی نیازمند فراهم کردن منابع محتوایی، اینترنت پرسرعت و آمادگی نیروی انسانی است البته اتفاقات جالبی به صورت خودجوش توسط معلمان و مدارس اتفاق افتاد و کرونا با وجود تمام مشکلاتی که ایجاد کرد، بدنه آموزشی را دچار تغییراتی کرد تا به حرکت دربیاید البته این انتظار وجود دارد شبکه شاد به لحاظ فنی، عملکردی و پشتیبانی توسعه لازم را پیدا کند و انحصار مشکوکی که برای این شبکه وجود دارد، تبدیل شود به فضای هم‌افزایی برای استفاده از استعداد شرکت‌های دانش‌بنیان.

عابدی درباره در اختیار نداشتن ابزار آموزش مجازی توسط برخی دانش‌آموزان بیان‌ کرد: در تهران که پایتخت است با مشکل کمبود گوشی هوشمند و اینترنت پر سرعت مواجهیم و بخشی را دولت باید کمک کند اما جنس آموزش نباید فقط منحصر به شبکه شاد شود و می‌توان از بستر آموزش‌های تلویزیونی بیشتر استفاده کرد و شیوه آموزش تلویزیونی را تغییر داد و تقویت کرد.

شوق یادگیری کمرنگ شده است 

وی درباره افت یادگیری در آموزش مجازی گفت: وقتی ارتباط تعاملی با دانش‌‌آموز کم و جریان محتوا تضعیف می‌شود، تحقق یادگیری و شوق یادگیری کم می‌شود این روند افت تحصیلی را رقم می‌زند، خستگی جسمانی و روانی برای معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد شده است و کمبودها و محدودیت‌های ناشی از وضعیت اقتصادی یا نبود آمادگی محتوایی و زیرساختی برای آموزش مجازی، جریان یادگیری را تضعیف کرد. نظام آموزشی تمام تلاش خود را کرد تا از ظرفیت‌های موجود استفاده کند و فیلم‌های آموزشی در شبکه‌های مختلف بارگذاری شد اما این‌ها کفایت نمی‌کند چون از ابتدا بسترهای لازم برای آموزش مجازی توانمند را پیش‌بینی نکرده بودیم.

توقف آموزش برخی دانش‌آموزان 

این مدیر مدرسه ادامه داد: افت تحصیلی در مناطق محروم و حاشیه شهرها پررنگ‌تر است و حتی به توقف آموزش و جا ماندگی از آموزش رسیده است؛ دو گروه از آموزش مجازی متضرر می‌شوند، دانش‌آموزان پایه اول و دوم دبستان که آموزش حضوری به شدت در یادگیری آنها تاثیر ویژه دارد و دانش‌آموزان پایه یازدهم و دوازدهم چون باید کنکور بدهند و مسیر آینده زندگی آن‌ها مشخص می‌شود، عدم رضایتمندی از شرایط کنکور امسال گویای این واقعیت بود که این دانش‌آموزان با آموزش مجازی متضرر شده‌اند.

وی ادامه داد: اگر فضایی را ایجاد کنیم که آموزش‌ها ترکیبی داشته باشیم و محتوای آماده الکترونیکی را به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم به افت تحصیلی کمک کنیم؛ شبکه رشد باید تقویت شود تا همه دانش‌آموزان کشور به محتوای آموزشی خوب دسترسی داشته باشند، شبکه رشد قرار بود بستری برای تولید و بارگذاری محتوای آموزشی الکترونیک باشد اما محقق نشد با توجه به  پراکندگی امکانات در کشور و عدم دسترسی به آموزش متوازن باید در این چند سال با همت بیشتری به سمت تقویت شبکه رشد می‌رفتند تا اگر زمانی قرار شد بخشی از آموزش غیر حضوری باشد محتوای آموزش الکترونیک شرایط بهتری داشته باشد.

 عابدی درباره نگرانی خانواده‌ها از آموزش حضوری خاطرنشان کرد: اگر خانواده‌ها متوجه مهار کرونا بشوند ترس و نگرانی آنها از آموزش حضوری کمتر می‌شود، برای حضور دانش‌آموزان در مدارس و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیاز است تا اقلام مورد نیاز در اختیار مدارس قرار بگیرد،  نظارت بر مدارس دولتی و غیردولتی تقویت شود تا خانواده‌‌ها از نزدیک مشاهده کنند فاصله گذاری و رعایت پروتکل‌ها در مدارس انجام‌ می‌شود ما نمی‌توانیم با خانواده‌ها مقابله کنیم و تا تمهیدات اولیه را باور نکنند، نگرانی از بازگشایی حضوری مدارس وجود خواهد داشت.

 وی در پایان تاکید کرد: دولت باید سرانه بهداشتی را حتماً مانند شرایط بحرانی بداند و پیش‌بینی کند چرا که مدارس دولتی در تامین نیازهای عادی مشکل دارند.

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...