کاهش ۱۴۷ میلیون نفری سفرهای خارجی در سطح جهان نسبت به سال قبل میلادی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم  ولی تیموری در پنجمین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری حساب‌های اقماری گردشگری با موضوع بررسی روند پیشرفت طرح با توجه به شرایط همه‌گیری گفت: با توجه به اینکه حساب‌های اقماری گردشگری به عنوان ابزار آماری، ما را به سوی آثار اقتصادی و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های گردشگری در دوره زمانی مشخص هدایت می‌کند و همواره لازمه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های کلان این حوزه به شمار می‌آید؛ پیشبرد این طرح علیرغم شرایط خاص پاندمی کرونا و شرایط فعالان حوزه گردشگری داخلی و خارجی کشور امکانپذیر است و اثرات مثبت گسترده و عمیق آن در ایام پساکرونا قابل مشاهده خواهد بود. 

او با بیان اینکه آثار بحران کرونا در صنعت گردشگری کشور تابعی از وضعیت مشابه در سطح بین‌المللی است، افزود: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) که در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) منتشرشده است؛ سفرهای بین‌المللی در سطح جهانی به طور متوسط 85 درصد کاهش داشته و این عدد در منطقه آسیا و اقیانوسیه که جمهوری اسلامی ایران را نیز شامل می‌شود؛ با 95 درصد کاهش به همراه بوده است. آمارهای جهانی نشان می‌دهد این اعداد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل میلادی نیز 147 میلیون نفر کاهش داشته است.

تیموری ادامه داد: در حال حاضر 63 کشور که 33 مورد آن در آسیا واقع شده است همچنان درهای خود را کامل به روی گردشگران بین‌المللی بسته‌اند. در حالی‌که در اتحادیه اروپا نیز تنها 7 کشور با محدودیت‌های کمتر سفر را انجام می‌دهند و این امر با تدابیر و محدودیت‌های جدی پیش می‌رود.

او همچنان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت گردشگری داخلی سایر کشورها در سطح بین‌الملل نیز گفت: در این بخش وضعیت کشورها نسبت به بعد گردشگری خارجی کمی فرق می‌کند و اغلب به سرعت در حال فعال کردن سازوکار تسهیلی و محدودیت‌زدایی هستند؛ به عبارتی گردشگری داخلی در عمده مقاصد دنیا در حال احیا و ترمیم است. به عنوان مثال تعداد پروازهای داخلی در چین، روسیه و آمریکا حتی از زمان پیش از کرونا نیز فزونی یافته است.

تیموری همچنین با تشریح وضعیت گردشگری کشور در دو بعد داخلی و خارجی به منظور ترسیم بستر پیشرفت فاز اجرایی طرح حساب‌های اقماری گردشگری گفت: در مورد وضعیت گردشگری خارجی در حال حاضر به موجب مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا، صدور روادید گردشگری ممنوع است اما در راستای حمایت از فعالان حوزه گردشگری با فعال کردن سایر اشکال سفر از جمله سفرهای تجاری و درمانی، تلاش شده جریان ورود اتباع خارجی به جمهوری اسلامی ایران متوقف نشود.

معاون گردشگری تصریح کرد: اگرچه تا رسیدن به شرایط قبل از کرونا همچنان فاصله زیادی داریم؛ تلاش‌های ضابطه‌مند همزمان با حداکثر همکاری با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این زمینه بی‌شک راهگشای رونق گردشگری کشور در ایام پسا کرونا خواهد بود.

تیموری ادامه داد: تلاش‌ها برای رونق گردشگری خارجی ادامه دارد و این معاونت با ارسال طرح‌های متعدد ار جمله تسهیل ورود گردشگران واکسینه شده همواره در راستای گشایش‌های محدود و برنامه‌ریزی شده از طریق کمیته‌های تخصصی ستاد کرونا بوده است؛ به نحوی که رسیدگی به پیشنهاد نهایی این وزارت پس از تایید کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی برای چهارمین بار هم‌اکنون مجدد در دستور کار ستاد ملی کرونا قرار گرفته است. 

معاون گردشگری با تاکید بر اینکه بررسی وضعیت گردشگری داخلی نیز در چگونگی پیشبرد طرح حساب‌های اقماری مفید فایده است؛ گفت: در بعد گردشگری داخلی اقداماتی نظیر تدوین، ابلاغ و آموزش پروتکل‌های بهداشتی سبب اعتماد و اطمینان در سطح ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و نیز هموطنان گرامی شده است؛ لذا چنانچه ضوابط بهداشتی به طور کامل از سوی تاسیسات گردشگری و گردشگران رعایت شود جریان محدود و ضابطه‌مند گردشگری داخلی در چارچوب مصوبات ستاد ملی کرونا برقرار خواهد ماند.

تیموری همچنین با ترسیم وضعیت گردشگری خروجی کشور به عنوان بخش دیگری از اطلاعات آماری مورد نیاز برای محاسبات اقماری گردشگری گفت: در سطح گردشگری خروجی تابع شرایط و مقررات کشورهای پذیرنده گردشگران هستیم و طبق هماهنگی‌های انجام شده در کمیته‌های مختلف ستاد کرونا، سختگیری دیگری غیر از رعایت ضوابط کشورهای میزبان وجود ندارد. 

وی خاطرنشان کرد: در این رابطه به واسطه تفاهمات دو جانبه با کشورهای مختلف برای تبادل گردشگران، تلاش شده اعمال هیچ گونه سخت‌گیری نظیر اعمال قرنطینه در هنگام بازگشت صورت نپذیرد؛ زیرا اعتقاد داریم گردشگری فرآیندی دو طرفه است و همانطور که انتظار داریم گردشگر از مقصدی بگیریم نباید برای کشور مقابل نیز محدودیت ایجاد کنیم.

در پایان این نشست پس از گزارش معاون گردشگری از وضعیت صنعت گردشگری در سطوح داخلی و خارجی کشور و نیز بررسی شرایط این حوزه در بخش بین‌الملل، حاضرین این نشست نسبت به استقرار و تکمیل جداول آماری مرتبط با گردشگران ورودی، خروجی و داخلی منطبق با شرایط حاضر و در چارچوب شرح خدمات توافق شده قبلی، اعلام موافقت کردند تا این موضوع با جدیت مورد پیگیری قرار گیرد.  

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...