کانون‌های وکلای دادگستری، سردفتران و کارشناسان رسمی انحصارگر هستند

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ جعفر قادری، عضو کمیسیون ویژه جهش تولید در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه خبر، کانون‌های وکلای دادگستری، سردفتران و کارشناسان رسمی را انحصارگر معرفی کرد.

وی گفت: در برخی امور صنفی و مجامع مختلف محدودیت صدور پروانه وجود داشت. برای نمونه کانون وکلا را در نظر بگیرید که برای صدور پروانه محدودیت ایجاد می‌کرد و هر سال با آزمون‌هایی که برگزار می‌کردند [پروانه وکالت را محدود صادر می‌کردند]. حالا تعداد وکلای ما نسبت به استاندادرهای جهانی خیلی پایین‌تر است.

قادری ادامه داد: اعداد و ارقام درشتی در شهرهای بزرگ برای خرید و فروش امتیازات دفاتر اسناد رسمی پرداخت می‌شود. همچنین کانون کارشناسان رسمی دادگستری هم محدودیت‌های جدی برای صدور پروانه ایجاد کرده که عملاً اجازه نمی‌دهند نیرویی که توان و ظرفیت دارد و حداقل‌ها را داد وارد این مجموعه‌ها شود.

گفتنی است؛ در حالی این نماینده مجلس این سخنان را گفته که رفع انحصار از نهادهای وکالت، سردفتری و کارشناسی رسمی، خواسته و مطالبه قوه قضائیه بوده است؛ از جمله اینکه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در فروردین‌ماه امسال در ایامی که ریاست دستگاه قضا را به عهده داشت، رفع انحصار از این سه نهاد را مورد تأکید قرار داد.

سند تحول قضایی، به عنوان نقشه دستیابی دستگاه قضا به بالاترین مراحل عدالت‌گستری که در دوره قبلی قوه قضائیه تدوین و ابلاغ شد و در این دوره نیز با سرلوحه امور رسیدن به تعالی است،‌ رفع انحصار صدور پروانه وکالت، سردفتری و کارشناسی رسمی و نیز افزایش جمعیت این نهادها پیش‌بینی‌ شده است.

این خبر می‌افزاید؛ مطالبه عمومی برای رفع انحصار از نهادهای وکالت، سردفتری و کارشناسی رسمی،‌ به تصویب کلیات طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار منجر شد که بندهای 3 و 4 آن مرتبط با حوزه‌های سردفتری و وکالت است.

ماده 3 این طرح می‌گوید: از تاریخ اجرای این قانون، قوانین معارض با آن از جمله ماده 3 قانون اصلاح مواد 1، 6 و 7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مصوب 1393 ماده 57 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1394 و ماده 69 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354 و تبصره ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری نسخ می‌شوند. همچنین سازوکار تبصره ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری و ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، به صورت آزمون سراسری سالانه برای اعطای این دو مجوز به نحوی صورت می‌گیرد که هر داوطلبی که 60 درصد امتیاز میانگین نمره یک درصد جمعیت بالاترین امتیاز را کسب نماید، بتواند پروانه اخذ نماید. این نصاب برای مشمولین بند چ ماده 88 قانون برنامه ششم، 50 درصد خواهد بود.

همچنین در ماده 4 این طرح آمده است: متن زیر به ماده 30 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار مصوب 1390 الحاق می‌گردد:

تمامی شخصیت‌های حقوقی خصوصی اعم از مؤسسات، شرکت‌ها، بنگاه‌ها و بانک‌های خصوصی می‌توانند علاوه بر وکلای دادگستری یا وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده یک یا چند نفر از کارمندان خود را به عنوان نماینده حقوقی به دستگاه قضائی معرفی نمایند.

کانون‌های وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده موظف هستند پس از طی دوره کارآموزی تخصصی (حداکثر 3 ماهه) به شرکت‌کنندگان، پروانه نماینده حقوقی اعطا نمایند. معاونت حقوقی قوه قضائیه مکلف است با همکاری مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده و کانون‌های وکلای دادگستری ظرف 2 ماه از تصویب این قانون، ‌آیین‌نامه دوره کارآموزی تخصصی را تدوین و ابلاغ نماید. شرکت در دوره کارآموزی تخصصی نیازی به آزمون نداشته و صرفاً مستلزم ارائه معرفی‌نامه از شخصیت حقوقی خصوصی متبوع و عدم سوءپیشینه کیفری است.

گفتنی است؛ کسب و کار دانسته شدن وکالت و سردفتری، بارها با مخالفت و انتقاد کانون‌های وکلای دادگستری و کانون‌های سردفتران و دفتریاران مواجه شده است. با این حال کلیات این طرح به تصویب رسیده و حالا در صورت تصویب بندهای 3 و 4، متقاضیان و داوطلبان بیشتری امکان اخذ پروانه وکالت و یا سردفتری را خواهند داشت.

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...