پنج مطالبه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از وزیر جدید جهاد کشاورزی

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس از وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم خواست تا اقدامات اساسی در خصوص تبدیل خلأهای قانونی به لایحه، افزایش ذخیره کالاهای اساسی، تأمین نهاده‌های دامی، مصرف بهینه آب کشاورزی و توسعه صادرات به کشورها دوست و همسایه انجام دهد.

جلال محمودزاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به رأی اعتماد مجلس یازدهم به سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی دولت جدید اظهار کرد: ایشان به مشکلات جهاد کشاورزی از بعد تقنینی مسلط است. انتظار ما این است که خلأهای قانونی در اسرع وقت برطرف شود. برای این کار باید لوایح قانونی به مجلس فرستاده شود و ما آن را بدل به قانون کنیم. بر اساس قانون، ما می‌توانیم طرح‌هایی بنویسیم اما بر اساس اصل ۷۵، نباید بار مالی داشته باشد. بنابراین یک محدودیت مهم جلوی پای ما قرار دارد. این مهم با ارسال لایحه از وزارت خانه برطرف می‌شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس وضعیت تأمین نهاده‌های دامی را «نامناسب» عنوان کرد و گفت:‌ کشور از نظر نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی با مشکل مواجه شده است. ذخایر استراتژیک ما کاهش یافته است. ساداتی نژاد باید نسبت به افزایش ذخیره کالاهای اساسی و تأمین نهاده‌های دامی اقدام کند. این اقدام برای روزی است که احیانا نتوانیم کالای خاصی را وارد کنیم. با این اقدام، در زمینه تأمین به مشکل برنخواهیم خورد.

۶۵ درصد آب کشاورزی ما هدر می‌رود
 ساداتی نژاد برای مصرف بهینه آب کشاورزی برنامه داشته باشد

نماینده مردم مهاباد در مجلس در بخشی دیگری از مطالباتش از وزیر جدید جهاد کشاورزی، به مسئله خشکسالی اشاره کرد و گفت:‌ از نظر بارندگی در وضعیت بدی به سر می‌بریم. ساداتی نژاد کارش را در سالی شروع کرده است که مشکلات خشکسالی، کمبود بارندگی و بحران ذخیره استراتژیک با مشکل مواجه شده است. ایشان باید برنامه ریزی دقیقی در این خصوص داشته باشند. وزیر جهاد کشاورزی باید برای مصرف بهینه آب کشاورزی برنامه داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ آب کشاورزی در کشور ما به خوبی بهره برداری نمی‌شود. ۶۵ درصد آب کشاورزی ما هدر می‌رود. آبیاری‌های سنتی، استخرها و کانال‌های خاکی باید از کشاورزی ایران رخت بربندد. ساداتی نژاد باید اقدامات اساسی در راستای اجرایی شدن آبیاری مدرن در کشاورزی ایران انجام دهد. در آینده دور نباید هیچ زمین کشاورزی در ایران به روش غرق آبی آبیاری شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم به ضرورت توسعه گلخانه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ما باید از آب و خاک موجود در کشور استفاده بهینه داشته باشیم و در همه شرایط اقلیمی همه محصولات را تولید کنیم. بنابراین نیازمند تسهیلات و امکانات لازم جهت تأسیس گلخانه‌ها در سراسر کشور هستیم.

از نظر صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه هم وضعیت خوبی نداریم

محمودزاده با اشاره به مسئله صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: ‌ساداتی نژاد می‌داند که ایران در کشورهای هدف صادرات جایگاه خاصی ندارد. میزان صادرات محصولات کشاورزی ما در کشور روسیه که که ارتباط سیاسی خوبی با او داریم، به ۶ درصد نمی‌رسد. این در حالی است که کشور ترکیه بیشتر بازارها را از آن خود کرده است. ما از نظر صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه هم وضعیت خوبی نداریم. دلیلش این است که مسئله صادرات بین دو وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی گیر کرده است. ما باید این مسئله را یکسره کنیم. قانون انتزاع که باعث شد وظایف بازرگانی وزارت جهاد به این وزارت خانه بازگردد باید اجرایی شود.

ضرورت توسعه صادرات محصولات کشاورزی در کشورهای همسایه و دوست

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس با بیان اینکه یکی از راه‌های اجرای اقتصاد مقاوتی توسعه صادرات است، گفت: ما باید بازارهای کشورهای همسایه را از آن خود کنیم تا کم کم جای پای خود را در بازار جهانی باز کنیم. دیپلماسی اقتصادی کشاورزی در این زمینه بسیار تأثیرگذار است. ساداتی نژاد به ظرفیت دیپلماتیک پارلمانی واقف است. کمیسیون کشاورزی مجلس ایران و کشورهای دیگر می‌توانند ارتباطاتی را به نفع صادرات و واردات، انتقال تکنولوژی‌های جدید و دانش و… رقم بزند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس در پایان در پاسخ به این پرسش که مشکلات بودجه‌ای تا چه حد سد راه تصمیمات وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود، گفت: ما با دو مسئله مواجه هستیم. اول، نیروی انسانی و مدیریت و دوم، بحث مالی است. نمی‌توان همه چیز را در بحث مالی خلاصه کرد. گاهی می‌شود که بسیاری از پروژه‌ها مشکل مالی ندارد اما مدیریت صحیحی وجود ندارد. ساداتی نژاد باید از لابی‌های مجلس و دولت استفاده کند تا بتواند حق و حقوق بخش کشاورزی را بیش از پیش بگیرد. بودجه، تنها راه توسعه نیست. اگر بهترین خودرو را در اختیار یک راننده کارنابلد قرار دهید، ممکن است خودرو و راننده هر دو آسیب ببیند.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...