پلمب دفتر مسافرتی هواپیمایی "العراقیه" در قم با ورود سازمان بازرسی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، عصر چهارشنبه تجمع حدود 400 نفر در فرودگاه امام خمینی(ره) که فاقد بلیط قانونی بودند، موجب اخلال در نظم فرودگاه و تأخیر در کلیه پروازها شد.

این افراد سیر تشریفات الزامی سامانه سماح و سازمان هواپیمایی کشوری را طی نکرده و صرفاً با معرفی‌نامه شرکت هواپیمایی “العراقیه” به صورت مانیفست (برگه پذیرش) که با پرداخت مبالغی بین 7 الی 8 میلیون و پانصد هزار تومان به یکی از شرکت‌های مسافرتی شهر قم، دریافت کرده بودند به فرودگاه مراجعه کردند.

در همین راستا از طریق فرماندهی پلیس فرودگاه شرکت مسافرتی متخلف ارم گشت شناسایی و با هماهنگی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور و پیگیری بازرسی‌کل استان قم از دادستان قم دفتر مسافرتی مذکور با دستور قضایی پلمب شد.

بر اساس این گزارش، بازرسان بازرسی امور راه و شهرسازی این سازمان در کنار نمایندگان کمیته ویژه نظارت و پیگیری تخلفات و جرائم مرتبط با عرضه بلیط هواپیما (سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، سازمان صمت و اداره کل نظارت بر ایرلاین‌ها) بر فرآیند فروش بلیط سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی نظارت دارند. این کمیته از تاریخ 31 شهریور با تشکیل گشت‌های بازرسی و مراجعه به شرکت‌های هواپیمایی، آژانس‌های عرضه کننده بلیط و سامانه‌های رزرو بلیط در سطح شهر تهران عملکرد شرکت‌های هواپیمایی در ارائه خدمات به مراجعین را رصد و پایش می‌کنند.

حسب این اقدامات مواردی از سوءجریانات و تخلفات صنفی ملاحظه شد که توسط مأموران سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت احصا شده و ضمن اصلاح فرآیند و تسهیل امور مراجعه کنندگان، شرکت‌های متخلف به مراجع قانونی دلالت شدند.

برخی از اقدامات نظارتی و نتایج حاصل به شرح ذیل است:

الف) در پی بررسی میدانی عملکرد شرکت‌های اینترنتی رزرو بلیط از قبیل علی بابا و سپهر 360 مشخص شد به دلیل عدم تطبیق پلتفرم سامانه شرکت‌های مزبور با ضوابط اعلامی در فرآیند بلیط فروشی ایام اربعین (ارایه کدملی به جای شماره گذرنامه، تطبیق اطلاعات با سامانه سماح، عدم پشتیبانی از نرخ تعیین شده در بلیت‌های دو طرفه و …)، امکان ارائه بلیط دوطرفه با نرخ مصوب از طریق سامانه‌های فروش عملاً حذف و مراکز عرضه کننده بلیط به فروش حضوری روی بیاورند که اشکالاتی را در پی داشته و زحمات فراوانی را برای متقاضیان فراهم کرده است.

ب) به دلیل عدم امکان فروش بلیط دوطرفه در سامانه‌های عرضه کننده بلیط، عموماً زوار محترم نسبت به تهیه بلیط به صورت یک طرف رفت و یک طرف برگشت اقدام کرده‌اند که در این خصوص مبلغ 14.000.000ریال بیشتر از قیمت بلیط دوسره هزینه به زوار تحمیل شده‌است.

پ) ثبت برخی تخلفات صنفی و تنظیم گزارش جهت رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی شامل:

– عدم فعالیت برخی از مراکز اعلام شده در فهرست سازمان هواپیمایی از جمله دفتر مرکزی فروش شرکت هواپیمایی کیش

– واگذاری انحصاری حقوق فروش کلیه صندلی‌های پروازی هواپیمایی کاسپین (روزانه 3 پرواز از تاریخ 3/7 تا 9/7) به آژانس هواپیمایی ساینا گشت زورق (به رغم ممنوعیت چارتر کردن در ایام اربعین)

– واگذاری انحصاری حقوق فروش کلیه صندلی‌های پروازی هواپیمایی قشم به آژانس‌های هواپیمایی تک ستاره و مهراب گشت (به رغم ممنوعیت چارتر کردن در ایام اربعین) و عدم ارائه بلیط دوطرفه توسط آژانس‌های یادشده باوجود تقاضای مردمی و فروش بلیط به صورت یک طرفه که منجر به تحمیل هزینه مازاد به زوار شده است.

ت) در بررسی دفتر مرکزی شرکت خدمات مسافری معین گردشگری ملت ملاحظه شد؛ شرکت مزبور نسبت به فروش صندلی هواپیمایی شرکت العراقیه (خارج از شرکت‌های تعیین شده جهت پروازهای اربعین)، بدون رعایت الزامات سازمان هواپیمایی (ویزا، ثبت نامه سامانه سماح و کارت واکسیناسیون) و با قیمت‌های 60.000.000 تا 75.000.000ریال (مازاد بر قیمت مصوب) به صورت مانیفست مبادرت نکرده که ضمن تنظیم گزارش تعزیراتی و ممانعت از ادامه فعالیت فروش شرکت به قید تسریع مراتب به دادسرای فرودگاه گزارش و پیگیری قضایی موضوع در دستور کار قرار گرفت.

خاطر نشان می‌سازد؛ به دلیل ادامه فروش خارج از برنامه دفاتر نمایندگی شرکت العراقیه، عدم برخورد مناسب سازمان هواپیمایی با شرکت مزبور و حضور زوار متقاضی بدون داشتن ویزا، بلیط و سایر الزامات قانونی در فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) طی روزهای پنج شنبه و جمعه متأسفانه ضمن بروز اخلال در نظم عمومی فرودگاه، اشکالات متعددی از قبیل تأخیر در انجام برنامه‌های پروازی سایر شرکت‌های هواپیمایی و عدم امکان خدمت‌رسانی مناسب به مسافرین مشاهده شد که به نارضایتی گسترده عمومی مراجعه‌کنندگان مواجه شد.

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...