ورود قطعی ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی چین/ لزوم نگاه ویژه وزارت ورزش و کمیته‌ المپیک

با توجه به ورود قطعی و رسمی ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین، بر لزوم نگاه و برنامه ریزی بلندمدت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان به این حوزه تاکید شد.

به گزارش ایسنا، اولین جلسه فدراسیون ورزش‌های همگانی با محوریت انجمن ورزش‌های الکترونیک و موضوع ورود این رشته به بازی‌های آسیایی چین ۲۰۲۲ با حضور سیدرضا صالحی امیریرئیس کمیته ملی المپیک، افشین ملایی رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی و لقمان شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد.

در ابتدای جلسه ملایی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های فدراسیون ورزش های همگانی، برگزاری طرح ملی نشاط و اجرای تلفیقی ورزش و بازی های رایانه‌ای برای اولین بار، راه اندازی و تشکیل اندیشکده ورزش در فدراسیون ورزش های همگانی و برگزاری لیگ تندرستی ارائه کرد.

وی با اشاره به اهمیت بالای مخاطبان رشته ورزش‌های الکترونیک در کشور، گفت: با توجه به میلیون‌ها مخاطب این رشته جدید و همچنین حضور قطعی و رسمی این رشته در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲، نیازمند نگاه و برنامه بلند مدت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان با هدف توسعه و گسترش ورزش‌های الکترونیک خصوصا ورزش‌های مجازی هستیم.

در ادامه سیدرضا صالحی امیری با ابراز خوشحالی نسبت به ورود قطعی و رسمی ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین، برگزاری این جلسه را سرآغاز تحول و تغییر مناسب و متناسب این رشته در ایران هم راستا با تغییرات بزرگ صنعت ورزش‌های الکترونیک دانست.

وی با اشاره به مسئولیت گذشته خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صنعت ورزش‌های الکترونیک به عنوان یک ابزار بزرگ و مهم فرهنگی، اقتصادی و ورزشی یاد کرد و گفت: در ایران باید از اقتصاد ورزشی حوزه های نوینی نظیر ورزش‌های الکترونیک و بازی‌های رایانه ای و موبایلی مثل کشورهای دیگر به عنوان یک فرصت درآمدزایی و همچنین یک ابزار مهم فرهنگ سازی و آموزش استفاده کرد.

رییس کمیته ملی المپیک با بیان این که از دیگر مسئولیت های فدراسیون ورزش‌های همگانی و انجمن ورزش‌های الکترونیک، توسعه و گسترش ورزش‌های الکترونیک در فدراسیون ‌های ورزشی با هدف ارتقاء آموزش، کسب مهارت، جذب مخاطب و ایجاد درآمدزایی در فناوری‌های دیجیتال است، اظهار کرد: در همین رابطه آمادگی کمیته ملی المپیک را برای ساخت و تولید بازی‌های ورزشی داخلی با مشارکت فدراسیون های ورزشی اعلام و اجرای آن را به فدراسیون ورزش های همگانی محول می کنیم.

صالحی امیری در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به تائید ورزش‌های الکترونیک در کمیته بین‌المللی المپیک IOC و شورای المپیک آسیا OCA از حمایت قاطع کمیته ملی المپیک کشورمان از این انجمن و رشته نوظهور خبر داد و گفت: چشم انداز بسیار خوبی برای این حوزه وجود دارد و با وجود دارد و میلیون‌ها مخاطب در کشور، وجود بازی‌های متنوع ورزشی و تفریحی در کنار تخصص بالا و استعداد ویژه ایرانی‌ها در این حوزه فرصت مهمی است که باید با برنامه‌ریزی درست و مناسب از تولیدات داخلی کشور در جهت گسترش و توسعه بازی‌های ایرانی با مشارکت شورای عالی فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده کرد.

همچنین لقمان شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک با ارائه گزارشی از اقدامات انجمن ورزش‌های الکترونیک، موفقیت‌های اخیر و جایگاه بین المللی انجمن، اقدامات کمیته بین المللی المپیک IOC و شورای المپیک OCA، اظهار داشت: این شروع یک راه جدید و دوره‌ای متعالی در ورزش‌ دنیا است و در واقع المپیک جهانی وارد دنیای ورزش‌های الکترونیک شده است و این بدین معناست که کل ورزش جهان با ورزش‌های الکترونیک عجین شده است.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته با ابلاغ رسمی شورای المپیک آسیا و فدراسیون ورزش‌های الکترونیک آسیا ۱۰ رشته برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ در ورزش‌های الکترونیک تائید و معرفی شد. مدال ورزش‌های الکترونیک همچون دیگر رشته‌های ورزشی محاسبه خواهد شد.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...