هیچ زائر مشکوک به کووید ۱۹ نداشته‌ایم/فروش ۴۸ هزار بلیت هواپیما برای بازگشت زائران از عراق

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا رشیدیان در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری از کربلای معلی، اظهار کرد: بر اساس برآوردها تاکنون در مجموع بیش از 80 هزار زائر ایرانی وارد عراق شده‌اند، 6 هزار نفر نیز به کشور بازگشته‌اند و از فردا نیز روند بازگشت زائران شتاب بیشتری می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ستاد اربعین با 16 کمیته فعال که سازمان حج و زیارت نیز مسئولیت یکی از کمیته‌ها را دارد، برنامه‌ریزی برای سفر اربعین را عهده‌دار است، گفت: امسال به دلیل دیر اعلام شدن سهمیه زائران ایرانی با مشکلاتی مواجه شدیم.

رشیدیان گفت: این تاخیر در اعلام پذیرش زائران ایرانی و برخی محدودیت‌ها مانند الزام به تزریق دو دز واکسن، انجام سفر به صورت هوایی و عدم پذیرش زائراز مرزهای زمینی موجب بروز مشکلات و ناهماهنگی‌ها به ویژه برای ورود کامیون‌ها و تجهیزات موکب‌ها شد.

وی افزود: این عدم هماهنگی موجب کندی کار شد اما امروز تا حدی این مسائل مرتفع شده و کامیون‌های حامل تجهیزات موکب‌ها وارد شدند و 125 موکب در شهرهای نجف،کربلا و مسیر بین دو شهر دایر و مشغول خدمت رسانی هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص بروز برخی نارضایتی‌ها در زمان روند پیش ثبت نام و اخذ تأییدیه واکسن متقاضیان سفر اربعین، گفت: ناچار بودیم برای ثبت نام منتظر تأیید کشورعراق باشیم و بر این مبنا برنامه ریزی شد و سهمیه اولیه برای اعزام را 30 هزار زائر اعلام کردند.

وی افزود: بعد از حضور نخست وزیر عراق در ایران و موافقت وی، پذیرش 30 هزار زائر دیگر تایید شد که کار پیش ثبت نام بر اساس سهمیه تعیین شده برای هر استان بر مبنای اعزام زائران در سال 98 آغاز شد.

رشیدیان گفت: الزام به تزریق دو دوز واکسن به صورت سیستمی در سامانه سماح و عدم صدور تأییدیه از سوی برخی پایگاه‌های واکسیناسیون موجب شد عده‌ای از متقاضیان که دو دز واکسن را زده بودند با مشکلاتی مواجه شوند که بعد از بروز سانی سامانه وزارت بهداشت و تایید تزریق واکسن این مشکلات نیز مرتفع شد.

وی در خصوص بلیت‌های هوایی نیز با بیان اینکه یکی از الزامات عراق اعزام زائران به صورت هوایی بود، افزود : در این میان عراقی‌ها درخواست مطرح شده برای بازگشت زائرین از مرز زمینی مهران را پذیرفتند.

رشیدیان افزود: برای اعزام‌ها به صورت هوایی ،سازمان هواپیمایی همکاری لازم را داشت و تلاش شد تا با قیمت مناسبی بلیت به زائران عرضه شود اما طی روزهای نخست بروز برخی تخلفات در حوزه نقل هوایی موجب سردرگمی و نارضایتی زائرین شد که موضوع پیگیری و رسیدگی شد و بر اساس اعلام مسئولان دستگاه‌های متولی با قانون شکنان به طور قطع برخورد می‌شود.

دولت عراق همچنان بر موضع بسته بودن مرز زمینی تاکید دارد

وی در خصوص علت بسته بودن مرزهای زمینی نیز اظهار کرد: این موضوع از سوی کشور عراق مطرح شد و اعلام کرد اجازه تردد از مرزهای زمینی داده نمی‌شود و همچنان هم بر موضع بسته بودن این مرزها تاکید دارد و می‌گویند توافق ما برای بازگشت زائران آن هم فقط از مرز مهران است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد : وقتی می‌توانیم بگوییم زائران ما به مرزها مراجعه کنند که بدانیم امکانات و زمینه برای ورود توام با عزت، کرامت، سلامت و امنیت فراهم است، اما در وضعیت کنونی این شرایط مهیا نیست و از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: از اینرو شاهدیم که این فشارها و ازدحام‌ها برای بازشدن مرز بر خلاف توافق، منجر به مجروح شدن 36 نفر و فوت یک نفر و یا حرکت به سوی مرزهای غیر قانونی و رفتن روی مین و بروز حوادثی از این دست می‌شود از اینرو توصیه اکید می‌کنیم که مردم به سوی مرزهای زمینی نروند.

رشیدیان در خصوص بازگشایی موقت مرزها در روز گذشته و امروز هم گفت: برخی کامیون‌های موکب داران برای تردد به خاک عراق دچار مشکل شده بود و از سویی برخی دارندگان ویزا برای عزیمت به مرزهای زمینی مراجعه کرده بودند که مسئولان کشورمیزبان تعدادی از این افراد را پذیرش کرده و تردد کامیون‌ها را نیز تسهیل کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه هم اکنون مرزهای زمینی بسته است، عنوان کرد: فقط مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران باز خواهد بود.

وی همچنین در خصوص زائرانی که از مرز مهران به کشورباز می‌گردند نیز گفت: این زائران در طول مسیر برای عزیمت به مرز مهران به جای بهره گیری از وسایل نقلیه سواری و غیره فقط از اتوبوس‌ها استفاده کنند و به سلامت خود و رعایت توصیه‌های بهداشتی توجه کنند.

فروش 48 هزار بلیت هواییما به زائران بازگشتی عراق

رشیدیان عنوان کرد: سازمان هواپیمایی نیز اعلام کرده مقدمات لازم برای بازگشت زائران را فراهم آورده و تاکنون نزدیک به 48 هزار بلیت برگشت فروخته شده است. در مرز مهران نیز امکانات لازم از سوی کمیته بهداشت، نقل و تغذیه فراهم می‌شود تا زائران بتوانند به سهولت به مقاصد و شهرهای خود بازگردند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شده برای عزیمت زائران به مرز مهران نیز از اتوبوس‌های تولیت آستان مقدس حسینی بهره بگیریم.

وی افزود: از فردا نیز نیروهای بهداشت و درمان و عده‌ای از راهنمایان زائر به مرز مهران عزیمت می‌کنند تا شرایط لازم برای زائران را فراهم آورند ضمن اینکه تست پی سی آر از مسافران بازگشتی در مبادی فرودگاهی و نیز مرز مهران انجام می‌شود تا سلامت زائران ما تامین شود.

رئیس سازمان حج و زیارت توصیه کرد: زائران، بهداشت را به طور جدی رعایت کنند حتی بعد از بازگشت به کشور نیز تا چند روز از دید و بازدید خودداری کرده و فاصله اجتماعی رعایت کنند.

وی در خصوص موضوع سلامت زائران در کربلا و نجف هم گفت: مراکز درمانی به صورت فعال و 24 ساعته در خدمت زائران هستند.

وی در خصوص استقبال عراقی‌ها ازحضور زائران ایرانی گفت: این استقبال بی نظیر است آن هم از سوی مردمی که تمام هستی خود را در طبق اخلاص می‌گذارند. راهپیمایی اربعین معرف اسلام ناب محمدی(ص)، وحدت و از خودگذشتگی و عشق است و امروز بیش از هر زمان نیازمند این ارزش‌های انسانی و الهی هستیم و زیارت اربعین اثرات بسیاری در حوزه فردی و اجتماعی دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر ظرفیت‌های گسترده زیارت به ویژه مراسم اربعین حسینی و آثار ماندگار آن در حوزه‌های فردی، اجتماعی و تقویت اخلاق و معنویت در جامعه، افزود: وقتی فردی در کنار ائمه اطهار (ع) قرار می‌گیرد در این حضور قلب، اخلاص می‌یابد و شاهد تقویت بنیان‌های فکری، فرهنگی و معنوی زائر هستیم که در بازگشت به شهر و محله و روستای خود نورانیتی را منتقل می‌کند که بر سایر افراد هم ساری و جاری می‌شود.

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...