هاشمی: باید توازن و روابط در تیم ملی بسکتبال را تصحیح کنیم

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران گفت: برای اینکه بتوانیم در تیم ملی نتیجه بگیریم، باید توازن نفرات و روابط را در تیم ملی تصحیح کنیم.

به گزارش ایسنا، مصطفی هاشمی سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال ایران، در نشست خبری که امروز (چهارشنبه) برگزار شد، توضیح داد: در تیم ملی یک مربی سه فاکتور باید داشته باشد. من خودم را به عنوان یک کارشناس در نظر می‌گیرم نه به عنوان مربی. یک مربی تیم ملی باید نتیجه گرا باشد چون با بازی‌ها و اردوهای کوتاه مدت سر و کار دارد و مثل باشگاه نیست که اردوی طولانی مدت داشته باشید. موضوع دوم تعامل با بازیکنان است که باید اعضای تیم احساس خوبی با یکدیگر داشته باشند. مربی باید یکی کردن روحیات را در نظر بگیرد و مساله سوم هم این است که استعدادیاب نیز باشد نه اینکه کار پایه انجام دهد، بلکه در تیم بزرگسالان باید هر بار چند بازیکن مستعد را در رنج سنی ۱۸ تا ۲۱ سال دعوت کند تا استعدادیابی شود.

او ادامه داد: من به عنوان سرمربی تیم ملی باید جوابگوی نتایج باشم پس نیاز به بهترین بازیکنان دارم. نباید جوانگرایی را گونه‌ای ایجاد کنیم که نتیجه‌ نگیریم. اگر توازن خوبی برقرار کنیم به‌ نظرم بهترین نتایج در پیش خواهد بود. شما باید بدنه تیم خودتان را که افرادی مانند صمد و حامد است را حفظ‌ کنید تا در کنار آن‌ها از افراد دیگر استفاده شود.

هاشمی درباره انتخاب بازیکنان برای حضور در بازی‌های پیش رو گفت: سعی می‌کنیم با شروع لیگ بازیکنان را در همه مقاطع لیگ در نظر بگیریم تا در انتها بهترین نفرات را انتخاب کنیم. هرچند ذهنیتی که نسبت به برخی بازیکنان داریم‌ تغییر نمی‌کند اما باید استعدادهایی را هم وارد تیم‌ کنیم که سعی داریم بهترین‌ها باشند.

او در واکنش به انتقادهایی که از مسعود قاسمی شد نیز گفت: همه ما در کارهایمان ایراد داریم و نمی‌توان گفت بدون ایراد هستیم. مسعود قاسمی هم از این موضوع مستثنا نیست. به نظرم یک مقدار نگاه‌ها به قاسمی از دور درست نیست. همانطور که آقای طباطبایی اشاره کرد، او با من هم هم‌بازی بود و درس ورزش هم خوانده است. اصلا نباید بگوییم قاسمی کجای بسکتبال است. یک‌ مقدار باید نگاهمان خاکستری باشد، نباید نگاه سیاه و سفید به قاسمی داشته باشیم. فکر می‌کنم باید یک مقدار نگاهمان را بهتر کنیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران درباره استفاده ار دو رگه‌ها با وجود حواشی زیاد نیز گفت: هر کسی که در این‌ کشور و با قوانین کشور ما پاسپورت ایرانی دارد، قطعا می‌تواند در تیم‌ ملی باشد. تفکیک این بازیکنان خوب نیست ولی باید شایسته سالاری کرد. شاید من نظرم نسبت به این بازیکنان با کادرفنی قبل فرق کند، اما هرکس که توانش از بازیکنان شاغل در لیگ ایران بالاتر باشد حق حضور در تیم را دارد. البته اگر سطحشان یکی باشد حق حضور در تیم ملی را ندارند. اگر سطحشان بالاتر باشد یقینا استفاده می‌کنیم ولی اگر در یک سطح باشند اعتقادی به استفاده از آن‌ها ندارم.

او همچنین درباره برطرف کردن مشکلاتی که طی سال‌های گذشته بین کادرفنی و بازیکنان وجود داشت نیز توضیح داد: تغییری که پیش می‌آید گاهی مثبت یا منفی است که باید در آینده مشخص شود. وظیفه فدراسیون‌، کادرفنی و رسانه‌ها از همه‌ مهم‌تر است تا انسجام را به تیم ملی بدهند. اگر کسی فکر می‌کند که من ظاهر سازی می‌کنم اشتباه می‌کند و نمی‌توانم اینطور باشم. من یاد گرفته‌ام راست بگویم و این چیزی است که باید باور کنید. مگر می‌شود در حوزه‌های مختلف، رسانه را کنار گذاشت؟ مطمئنا اتفاقاتی که در سال‌های گذشته رخ داد خروجی مثبت نداشت و موافق آن‌ها نیستم، باید انسجام بیشتر شود چون ما بسکتبال را در اروپا و آمریکا بازی‌ نمی‌کنیم، ما بسکتبال را در ایران که کشور جهان سومی است بازی می‌کنیم و در کشورهای جهان سوم احساسات و عواطف نقش زیادی دارند. مطمئنا اگر ایرادی بوده، با انسجامی که هدفمان است می‌خواهیم برطرف شود.

سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال ایران درباره ضعف بسکتبال در تعداد نیروی انسانی نیز اظهار کرد: این مساله برای ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر است و برای این سه سال و نیم نیست. من تا الان یک روز بسکتبال این‌ کشور را از دست نداده‌ام اما باید آسیب شناسی کنیم که چرا نیروی انسانی بسکتبال در این چندین سال عقب افتاد؟ چرا دروغ گفتیم و مسیر اشتباه رفتیم؟ اگر به عقب برگردیم پاسخ‌های بهتری کسب می‌کنیم.

او گفت: من ۲۳ سالم بود که بازیکن تیم ملی بودم و مربیگری هم کردم. با مفهوم تیم داری آشنا هستم و می‌دانم که تا حدودی این بازیکنان چه نیازی دارند. بازیکن‌ها نیازهای عاطفی دارند که اگر آن‌ها را برطرف نکنید برای شما بازی نمی‌کنند. اگر ۱۰ بار به سر بازیکن می‌زنید و حق با شماست، باید دو بار هم اجازه دهید بازیکن به سر شما بزند. من بازی کردم و بسکتبال را زندگی کرده‌ام. با کمک فدراسیون، تدبیر کادرفنی و حمایت رسانه، این شرایط را بهبود می‌بخشیم. بازیکنان باید یاد بگیرند که باشگاه با تیم ملی متفاوت است. البته باید یکسری فرهنگ سازی هم صورت بگیرد تا با کمک همه این مشکل را برطرف کرد. نمی‌شود مشکلات را کامل برطرف کرد، اما باید تا آنجا که می‌شود شرایط را بهبود بخشید. اگر بازیکنی بخواهد آسیب بزند یقینا در تیم ملی بازی نخواهد کرد.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران، درباره توجه به رده‌های پایه نیز توضیح داد: بنده حداقل شناختی را از رده‌های سنی ۱۷ سال به بالا دارم. مطمئن باشید تیم‌های پایه را در نظر دارم. متاسفانه در گذشته یکسری اتفاقات مردم را گمراه‌ کرد. خیلی‌ها گفتند هاشمی کوچ خوبی است، اما خوب تمرین نمی‌دهد. مگر می‌شود تاکتیکی را کار نکنید و در زمین اجرا شود؟ ما در آسیا بعد از استرالیا بهترین تیم هستیم و هیچ توجیهی برای باخت‌ها نداریم. هدف ما پیروزی در همه مسابقات است.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...