مقاومت معاونت درمان وزرات بهداشت در تکمیل "سامانه تیتک" برای مبارزه با قاچاق دارو/ برخورد قضایی در انتظار نهادهای تعلل‌کننده در مبارزه با قاچاق دارو

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به تاریخچه آغاز به کار سامانه “تیتک” اظهار کرد: شورای عالی امنیت ملی در سال 93 طی مصوبه‌ای، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مکلف به ثبت اطلاعات دارویی در سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو (TTAC) کرد.

وی افزود: در فروردین‌ ماه سال 96، بند پ ماده 7 قانون احکام دائمی بر ضرورت اجرا و تکمیل سامانه تیتک تأکید کرد و با وجود اصلاح آن در سال 98، مجدداً اما باز هم در این خصوص اقدامی صورت نگرفت! پس از آن در خرداد 98، تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با کمک وزارت بهداشت تنظیم و ابلاغ شد اما بازهم نتیجه‌ای در سطح اجرا در پی نداشت.

پایان آذر آخرین مهلت برای شرکت‌های بیمه‌ای

دهقانی‌نیا درباره آخرین مهلت شرکت‌های دارویی برای ثبت اطلاعات در سامانه تیتک متذکر شد: بر اساس قانون بودجه 1400 شرکت‌های تولید و تأمین دارویی تا پایان مهر ماه فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه تیتک ثبت کنند و از ابتدای دی‌ماه، هرگونه ارائه خدمات در حوزه سلامت و پرداخت‌های بیمه‌ای، باید با استعلام از سامانه تیتک انجام شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به دلایل عدم تکمیل و اجرای سامانه تیتک گفت: متأسفانه تاکنون پیگیری‌های ستاد از وزارت بهداشت به نتیجه‌ای نرسیده است؛ این در حالی است که پس از واکنش رهبر معظم انقلاب درباره کمبود دارو و تشکیل جلسه فوری از سوی ستاد، معاونت وقت درمان وزارت بهداشت مجدداً در آن جلسه غایب بود!

فرصت بیشتر وجود نخواهد داشت!

دهقانی‌نیا ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های ستاد و همچنین با همکاری نماینده وزارت بهداشت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در حال حاضر ارائه خدمات بیمه‌ای در بیمه‌های پایه، منوط به استعلام اصالت است و سایر بیمه‌ها نظیر بیمه‌های بانک و شرکت نفت که ارائه خدمات با این سازوکار صورت نمی‌گیرد، تا پایان آذر ماه فرصت دارند تا استعلام اصالت دارو را اجرایی کنند.

حکم “تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی” در انتظار شرکت‌های بیمه متخلف

وی درباره مجازات شرکت‌های بیمه‌ای ارائه‌دهنده خدمات آن‌هم بدون استعلام اصالت دارو گفت: بر اساس قانون، حکم این شرکت‌ها، تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی است و به نظر می‌رسد با توجه به در نظر گرفتن این حکم سنگین برای شرکت‌های بیمه‌ای متخلف، روند تکمیل رصد زنجیره دارو سرعت بیشتری پیدا کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ارزش قاچاق دارو در سال 97 را حدود 300 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این عدد در سال 98، به دلیل کاهش واردات به 86 میلیون دلار رسیده است؛ این در حالی است که در صورت تکمیل سامانه تیتک، می‌توان ادعا کرد که قاچاق و توزیع داروی تقلبی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی درباره دیگر مزایای تکمیل سامانه تیتک گفت: رصد کامل زنجیره دارویی کشور این امکان را خواهد داد تا در صورت توزیع یک داروی اشتباه و دارای مشکل، سریعاً محل توزیع آن شناسایی و اقدامات لازم برای جمع‌آوری آن از بازار صورت پذیرد.

چه کسانی در تکمیل سامانه تیتک کوتاهی می‌کنند؟

دهقانی‌نیا با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه‌های بیماران سرپایی، بستری و معاونت بهداشت، با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حال همکاری است، افزود: در حوزه بیماران سرپایی، توسعه شناسه‌گذاری داروها و ملزم شدن بیمه‌ها به استعلام اصالت دارو برای ارائه خدمت تاکنون انجام نشده است همچنین در حوزه بستری، پاسکاری مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات و نیز معاونت درمان وزارت بهداشت، استعلام اصالت دارو و واکسن در این حوزه را متوقف کرده است که امیدواریم با حضور وزیر جدید، این مشکلات نیز برطرف شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: 53 سامانه بیمارستان‌ها باید به سامانه تیتک متصل شوند و اطلاعات آنان در سامانه ثبت شود و عدم حکمرانی بر روی پیمانکارها توسط یک دستگاه دولتی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی درباره مجازات نهادها و دستگاه‌‎هایی که در تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز کم‌کاری می‌کنند، اظهار کرد: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و همچنین اجرای قانون، برای تمامی تعلل‌کنندگان در تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرونده قضایی تشکیل خواهد شد و گفتنی است که در حال حاضر برای 2دستگاه اهمال‌کننده، پرونده قضایی تشکیل شده است.

واکسن کرونا هم باید در تیتک ثبت شود

دهقانی‌نیا درباره ضرورت ثبت واکسن کرونا در سامانه تیتک گفت: متأسفانه فرآیند ثبت و استعلام در حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، به لحظه نیست و توامان انجام می‌شود؛ این بدان معناست که امکان ثبت اطلاعات دارویی به نام فرد دیگر وجود دارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: به جز واکسن کرونا، سالیانه حدود 60 میلیون یورو دارو از طریق معاونت بهداشت به صورت رایگان در بین مردم توزیع می‌شود و ضروری است تا ثبت اطلاعات در این حوزه با حداکثر دقت صورت گیرد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به همکاری نهادها تا پایان مهلت اعلام شده در خصوص تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: 19 تکلیف در قانون بودجه 1400 برای نهادهای مختلف احصاء و ابلاغ شده است و انتظار می‌رود با توجه به ارتباط سامانه تیتک با سلامت مردم، تمامی دستگاه‌ها در تکمیل آن همکاری کنند.

به گزارش تسنیم؛ پیش از این علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیر در خصوص شکل‌گیری و رونق بازار سیاه دارو گفته بود: معاونت‌های بهداشت و درمان، ثبت و ارسال اطلاعات به سامانه TTAC را در بدنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان یکی از توزیع‌کنندگان اصلی دارو در بخش بستری و همچنین واکسن در اسرع وقت اجرایی کنند.

انتهای پیام/

افتصادی

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران با حمایت ایرانسل برگزار می‌شود

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...