مجلس به دنبال تغییر فرایند ایجاد کسب وکارها به نحوی است که مسئولان به دنبال مردم باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه جریان کار باید تغییر کند، گفت: به جای اینکه مردم در جریان بروکراسی بدوند، مسئولان باید دنبال مردم بدوند و ما نیز برای همین انقلاب کردیم در همین راستا روز گذشته کلیات طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و وارد جزئیات آن شدیم که تصمیم حیاتی برای موضوع کار و اشتغال بود.

به گزارش ایسنا،  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (پنجشنبه) به منظور نظارت میدانی وارد استان مازندران شده بود، در مراسم پانزدهمین یادواره سرداران و هشتصد شهید شهرستان بهشهر با محوریت شهید آیت الله عبدالکریم هاشمی نژاد و هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله سیدصابر جباری حضور یافت.

نظام بروکراسی کشور بر مدیران سوار شده است

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه باید بپذیریم نظام بروکراسی کشور امروز بر مدیران ما سوار هستند و ما مدیران بر این نظام اداری سوار نیستیم، عنوان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان شما مردم و به عنوان اینکه حلقوم شما بوده، حرف شما را می زنیم و قدرت شما در مجلس بوده و تکلیف داریم آن را دنبال کنیم. ما با شما عهد بستیم و مدیون شما و شهدا باشیم اگر غیر از این باور در مجلس حرف زده و تصمیمی بگیریم.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس، گفت: روز گذشته کلیات طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و وارد جزئیات آن شدیم که تا یک ماه دیگر به پایان می رسد و مسیر قانونی خود را طی می کند. این تصمیم حیاتی برای موضوع کار و اشتغال بود. همه شما جوانان می دانید حتی اگر پول جمع کنید و سرمایه داشته باشید، زمانی که بخواهید کاری را آغاز کنید آنقدر شما را می برند و می آورند تا از آغاز هر کاری منصرف شوید. اول باید مجوز بگیرید برای ساخت کاری و بعد مجوز برای بهره برداری بگیرید و برای هر کاری باید ده ها مجوز در پیچ و خم ادارات بگیرید.

با تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، راه‌اندازی شغل از سوی افراد به کمتر از یک هفته کاهش می‌یابد

وی در ادامه در تشریح طرحی که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید، عنوان کرد: این طرح به این معنی است که در یک پنجره واحد برای هر شغلی که افراد انتخاب کنند تنها کمتر از یک هفته به نتیجه می رسند و نیاز به پیگیری و دنبال روی هم ندارد. فرد تنها شغل مورد نظر خود را اعلام کرده و داده های خود را وارد پنجره واحد می کند و همین کار مجوزی برای آغاز به کار او خواهد بود که بخش عمده ای از مشاغل شامل آن می شود البته بخش محدودی از مشاغل تأیید می خواهد که البته مردم نمی دوند تا از مسئول مورد نظر اجازه بگیرند بلکه مسئول پشت میز در هر رده ای، از من تا هر کس دیگر بعد از دیدن تقاضای شغلی، اگر بنا است بله یا خیر به او گفته شود باید در همان زمان مقرر پاسخ دهد و در غیر این صورت حق مخالفتی با وی ندارد.

در جریان بروکراسی اداری، مسئولان باید دنبال مردم بدوند

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه جریان کار باید تغییر کند، اظهار داشت: به جای اینکه مردم در جریان بروکراسی بدوند، مسئولان باید دنبال مردم بدوند؛ ما نیز برای همین انقلاب کردیم و این مسیر را باید طی کنیم. 

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه خاطره ای از زمان حضور خود در دفاع مقدس مطرح کرد و یادآور شد: در همان اوایل  جنگ یعنی پیش از سال ۶۰، در حمیدیه و ارتفاعات الله اکبر به عنوان نیروهای اطلاعات و عملیات حضور داشتیم و هنوز جبهه سامان نداشت و لشگری تشکیل نشده بود.

وی ادامه داد: ما در غرب سوسنگرد برای آزادسازی ارتفاعات الله اکبر فعالیت می کردیم؛ مسیرهای شناسایی را می رفتیم و می آمدیم که سایر رزمندگان از آن باخبر نبودند یکی از این مسیرها درگیر تیر دشمن بود و در فرصت هایی که داشتیم کانالی را با دست حفر می کردیم تا در شب عملیات، بچه ها برای رسیدن به محل عملیات از این کانال عبور کنند تا تیر و ترکش دشمن به آنها آسیب نرساند؛ این کانال باید به طول ۲۰۰ متر حفر می شد و رزمندگان هم نباید از حفر آن مطلع می شدند.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: یکی از همرزمان ما که جثه کوچکی اما فعالیت بیشتری داشت، هر زمان فرصت می کرد کلنگ های مقنی گری را بر می داشت و کانال را حفر می کرد. یک روز به او گفتم هوای روزها بسیار گرم و شب ها بسیار سرد است و اذیت می شوی. گفت بله اذیت می شویم اما هرچقدر قبل از عملیات عرق بیشتری برای کندن این کانال بریزیم، در شب عملیات خون کمتری ریخته می شود. یعنی ارزش قطره های عرق ریخته شده ما به اندازه ارزش خون رزمندگانی است که در شب عملیات کمتر ریخته می شود. 

هماهنگی میان سه قوه لازم است اما کافی نیست
هماهنگی باید منجر به هم‌افزایی و حل مشکلات مردم شود

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز به خودم می گویم. تلاش و مجاهدت امروز ما در کار برای مردم، هیچ تفاوتی با تلاشی که در دوران دفاع مقدس صورت می دادیم، ندارد. این هم همان مجاهدت برای عزت اسلام، مردم، جوانان، امنیت کشور و عظمت ایران عزیز ما است. چرا باید سستی و بی توجهی کنیم و چرا باید در اختلاف ها و موضوعات بیخود وقت خود را تلف کنیم؟

وی افزود: در جلسه ای که با عزیزان سران قوا و در تودیع و معارفه قوه قضائیه داشتیم گفتم امروز بهانه ای برای کار نکردن نداریم و امروز محکوم به موفقیت بوده و باید تلاش کنیم. امروز خوشحالیم که هر سه قوا هماهنگ بوده و این هماهنگی لازم ولی کافی نیست. هماهنگی که منجر به هم افزایی نشده و هم افزایی که در حل مشکلات مردم موثر نباشد، ارزش ندارد.

مدیر لایق، مدیری است که فرصت را در اختیار مردم قرار دهد

قالیباف در ادامه با بیان اینکه وظیفه همه ما مسئولان است که یکی از روش های مدیریتی ما این باشد که کارها را به مردم واگذار کنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم دیروز مجلس نیز در همین راستا بود. همینطور که انقلاب را مردم انجام دادند و در زمان دفاع مقدس و هر بحرانی که در کشور به وجود آمد، پای کار آمدند، امروز برای مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نیز باید مردم در صحنه باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: مدیر لایق مدیری است که فرصت را در اختیار مردم قرار داده و اجازه دهد پیشگامان جامعه، مردم و جوانان باشند که در مسیر حرکت کرده و امور را پیش ببرند. امیدوارم با همکاری و تلاش بر مشکلات فائق آییم.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...