لزوم توجه به سلامت روان ورزشکاران پارالمپیک با پایان مسابقات

یک متخصص روانشناسی با بیان اینکه باید به حمایت روانی از ورزشکاران پارالمپیک توجه شود، گفت: بعد از پیروزی ورزشکاران پارالمپیک، نباید آنها را رها کنیم، بلکه باید برای آنها برنامه‌ریزی شود و حمایت‌های اجتماعی و روانی برای آنها صورت گیرد تا با کمترین آسیب‌های روانی بتوانند موفق‌تر عمل کنند. 

 امین رفیعی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به طور کلی ورزشکاران نیازمند حمایت و پشتیبانی کامل از نظر جسمی، روانی و اجتماعی هستند، گفت: به طور قطع ورزشکاران معلول نسبت به سایر ورزشکاران نیازمند حمایت بیشتری هستند، زیرا علاوه بر اینکه ورزشکار هستند دچار معلولیت‌هایی هستند که این معلولیت می‌تواند کاهش اعتماد به نفس و استرس شدید را برای آنها به وجود آورد.

وی با بیان اینکه باید به حمایت روانی از ورزشکاران پارالمپیک توجه شود، به مسابقات پارالمپیک سال ۲۰۲۱ اشاره و اظهار کرد: مسئولین ورزش پارالمپیک کشور جایگاه روانشناسی را در حیطه بحث آکادمی پارالمپیک ایران تعریف کردند و در آکادمی دپارتمان‌هایی مانند دپارتمان‌های ارتقا عملکرد، دپارتمان تغذیه، دپارتمان پزشکی و دپارتمان روانشناسی ورزشی پارالمپیک ایران تعریف شد.

رییس دپارتمان روانشناسی آکادمی ملی پارالمپیک با اشاره به اینکه از سال گذشته تیم متخصص روانشناسی متشکل از چندین روانشناس که در حوزه ورزش فعالیت می‌کردند تشکیل شد و بر روی سلامت روان ورزشکاران مسابقات پارالمپیک کار شد، افزود: به  در ابتدا سلامت روان ورزشکاران مورد پایش و ارزیابی قرار گرفت و باتوجه به اینکه ورزشکاران بعد از اعزام به مسابقات و در حین مسابقات ممکن است به حمایت روانی بیشتری نیاز داشته باشند، اساس بر این گذاشته شد که در زمان برگزاری مسابقات خدمات روانشناسی از جمله مدیریت استرس، افزایش آمادگی ذهنی، توجه به سلامت روان و تصویرسازی ذهنی برای آنها صورت گیرد.

این متخصص روانشناسی ادامه داد: خوشبختانه تیم مسابقات با تیم متخصصان روانشناس ارتباط خوبی برقرار کردند و در این مدت یک ساله که بر روی سلامت روان ورزشکاران کار شد، توانستیم ارتباط خوبی با آنها برقرار کنیم که این ارتباط باعث شد مداخلات روانشناسی به موقع برای ورزشکاران انجام شود.

رفیعی‌پور افزود: در حوزه اقدامات روانشناسی برای ورزشکاران پارالمپیک بر روی دو موضوع کار شد؛ در ابتدا ارتقا و رشد سلامت روان ورزشکاران مورد توجه قرار گرفت، زیرا هر ورزشکاری مشکلات خاص خودش را دارد و همچنین باتوجه به اینکه هر رشته ورزشی نیازمند حمایت‌های روانی خاص آن رشته ورزشی است، بر این مبنا بر روی تمرکز و مدیریت استرس آنها توجه بیشتری شد.

وی با تاکید بر اینکه ارتقاء سلامت روان در ارتقاء عملکرد ورزشکاران موثر است، به این نکته هم اشاره کرد که بعد از پیروزی ورزشکاران پارالمپیک، نباید آنها را رها کنیم، بلکه باید برای آنها برنامه‌ریزی شود و حمایت‌های اجتماعی و روانی برای آنها صورت گیرد تا با کمترین آسیب‌های روانی بتوانند موفق‌تر عمل کنند. زمانی که افراد دچار معلولیت‌هایی می‌شوند، به دنبال آن ممکن است منزوی، دچار افسردگی و سوگ نیز شوند، اما خوشبختانه مسابقات پارالمپیک باعث شده است برخی افراد متوجه شوند که معلولیت نمی‌تواند محدودیت باشد و آنها می‌توانند با معلولیت‌شان رشد کنند.  

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...