صلیب سرخ: جامعه بین‌الملل باید سیاست تعامل با طالبان را در پیش گیرد

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تاکید کرد، جامعه بین‌الملل باید سیاست واقعی و محکمی را برای تعامل با طالبان به منظور جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع در افغانستان اتخاذ کند.

به گزارش ایسنا، پیتر مورر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: معتقدم که یک سیاست مشارکت با طالبان برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع در افغانستان ضروری است. فکر می کنم که ممکن است این اقدام دشوار باشد و مانند همیشه در چنین شرایطی، شکست آسان است اما موفقیت و ثبات همیشه پیچیده‌تر، دشوارتر و خسته‌کننده‌تر است و در افغانستان نیز چنین خواهد بود.

وی افزود: این حقیقت که رهبری طالبان در افغانستان به لحاظ بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است، می‌تواند بحران انسانی در این کشور را عمیق‌تر و اوضاع اقتصادی را وخیم‌تر کند چرا که بانک‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نمی‌توانند برای دولتی که به رسمیت شناخته نشده است، کمک مالی فراهم کنند.

پیتر مورر تاکید کرد: ما عمیقا متقاعد شده‌ایم که مشارکت مهم است چرا که این بحران بسیار عمیق است و خطر بی‌ثباتی نه تنها در افغانستان بلکه کل منطقه وجود دارد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل پیش‌تر اعلام کرده بود که ژنو امروز (دوشنبه) برابر با ۱۳ سپتامبر میزبان نشستی پیرامون افغانستان در سطح نمایندگان دائم است تا به نیازهای بشردوستانه رو به رشد در این کشور آسیای مرکزی رسیدگی کنند. این کنفرانس از افزایش سریع تخصیص بودجه برای ادامه عملیات‌های بشردوستانه حیاتی حمایت خواهد کرد و خواستار دسترسی بشردوستانه کامل و بلامانع خواهد شد.

پیتر مورر در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ضمانت‌هایی که طالبان ارائه کرده و تاکید داشته که این کمیته می‌تواند بدون هیچ مانعی به فعالیت‌های خود در افغانستان ادامه دهد، بسیار خشنود است.

وی گفت: در بحث ضمانت و تضمین، از پاسخ‌هایی که نه تنها در رابطه با ادامه شیوه‌های کاری‌مان، ادامه فعالیت کارمندان زن در صلیب سرخ افغانستان و تضمین کمک‌های بشردوستانه بی‌طرفانه بلکه در رابطه با ضمانت‌های امنیتی دریافت کردیم، بسیار خشنود هستیم.

مورر افزود: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فرصت مهمی برای ایجاد اعتماد میان طالبان و غیرنظامیان خواهد داشت. این کمیته تمایل و آمادگی برای کمک‌های بشردوستانه بیشتر در افغانستان را زیر نظر خواهد داشت.

وی همچنین تاکید کرد: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پیشنهاد خواهد داد که شرکت‌کنندگان در کنفرانس بشردوستانه قریب‌الوقوع سازمان ملل پیرامون افغانستان در ژنو، کمک‌های مالی برای برنامه‌هایش در این کشور آسیای مرکزی را تقویت کنند.

مورر افزود: بدون شک ما پیشنهاد افزایش بودجه را در کنفرانس بشردوستانه سازمان ملل پیرامون افغانستان مطرح خواهیم کرد. حدود ۱۰۰ کارمند بین المللی و ۱۷۰۰ کارمند محلی و همچنین ۱۱ دفتر صلیب سرخ در سراسر افغانستان وجود دارد. در حال حاضر بودجه سالانه برابر با ۹۰ میلیون دلار است. ما معتقدیم که سازمان‌های بین‌الملل همچون کمیته بین‌المللی صلیب سرخ باید برای توسعه فعالیت‌هایشان در افغانستان بودجه کافی دریافت کنند.

هنگامی که به دنبال به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان کشورها و گروه‌های بین المللی تخلیه نیروهای خود را از این کشور آغاز کردند، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که ۲۰ سال است در افغانستان فعالیت دارد اعلام کرد که نیروهای خود را در این کشور حفظ خواهد کرد و عملیات زمینی‌اش را تغییر نخواهد داد.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...