شایعه کاهش حقوقها از کجا آب می خورد؟

یک کارشناس با هشدار به کسانی که تلاش می‌کنند حداقل های قانونی حقوق و دستمزد در کشور را محل تردید و ابهام قرار بدهند و حقوق بگیران را با نگرانی مواجه کنند، تاکید کرد: در شرایطی که دستمزد کارگران و بازنشستگان و کارمندان کفاف هزینه های زندگیشان را نمی دهد، طرح موضوعاتی همچون کاهش حقوقها، خلاف جهت منافع ملی است و موجب شکاف اعتماد بین مردم و دولت می شود.

حمید حاج اسماعیلی با اشاره به مباحثی که طی روزهای اخیر در خصوص کاهش حقوق و دستمزدها مطرح شده است، به ایسنا گفت: موضوع کاهش حقوق ها و مباحثی که به طور غیر رسمی در این خصوص مطرح می‌شود نظیر اینکه دولت یا سازمان بودجه تصمیم دارند حقوق ها را به دلیل کسری بودجه کاهش دهند یا اینکه طرح چنین مسأله ای را بعضا به مجلس نسبت می دهند به هیچ‌وجه رسمی نیست و در عمل چنین اتفاقی نمی افتد.

وی ادامه داد: این نوع اخبار و شایعات جز ایجاد نگرانی و تشویش اذهان عمومی نتیجه ای ندارد و باعث شکاف بیشتر در خصوص اعتماد بین مردم و دولت و حاکمیت می‌شود و عوارض و پیامدهای اجتماعی به دنبال دارد.

این کارشناس حوزه کار در پاسخ به این پرسش که چه کسانی از طرح شایعاتی همچون کاهش حقوقها نفع می‌برند؟ اظهار کرد: برای پاسخ باید ببینیم که این مباحث از کجا آب می خورد؟ این موضوع از زمانی به میان آمد که چند تن از نمایندگان مجلس درباره لایحه دائمی شدن همسان سازی در مجلس اظهار نظر کرده و گفتند اجازه تصویب آن را نمی‌دهند و حقوق بازنشسته ها در کشور تورم ایجاد کرده است.

وی افزود: البته معتقدم ورای طرح چنین مباحثی می تواند انگیزه های دیگری هم باشد؛ در گذشته و دولتهای قبل مسایلی مطرح شد نظیر اینکه یکی از راهکارها برای اینکه اشتغال را در کشور زیاد کنیم این است که قراردادهای کار بر اساس سهم مذهبی و شرعی بین توافق کارگر و کارفرما باشد و دولت دخالت نکند تا اگر دستمزدها و حقوق حداقلی قانون کار در توافق بین کارگر و کارفرما کمتر تعیین شد، موجب پیگیری مدعی‌العموم یا دولت نباشد.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: متاسفانه برخی چنین انگیزه هایی دارند تا بتوانند در این دولت هم این موضوعات را به میان آورند و بگویند دستمزدها برای اجرای حداقلی که شورای عالی کار تصویب می کند اجبار نشود در حالی که ما به شدت روی این قضیه حساسیم.

وی گفت: اگر انگیزه کسانی که این قبیل مباحث را مطرح می کند چنین چیزی باشد به شدت ناپسند است. ما با دیدگاه کسانی که می گویند اگر به کارفرما اجازه دهیم با حقوق کمتر نیروی کار را جذب کند بهتر از این است که نتواند مزد کامل بدهد، مخالفیم چون روی حقوق کار و بازار کار تاثیر می گذارد و پیامدهای اجتماعی بدی به دنبال دارد.

این کارشناس روابط کار به کسانی که تلاش می‌کنند حداقل های قانونی حقوق و دستمزد در کشور را محل تردید و ابهام قرار بدهند و کارگران و بازنشستگان و حقوق بگیران را با این نگرانی مواجه کنند که دستمزدهای دریافتی با وجود آنکه کفاف هزینه های زندگیشان را نمی دهد محل تردید باشد، هشدار داد.

به اعتقاد وی، طرح چنین شایعاتی خدمت به کشور نیست بلکه خلاف جهت منافع ملی است و در شرایطی که کارگران و بازنشستگان و کارمندان با سختی هزینه های زندگی را تامین می کنند، باعث بروز پیامدها و بحران های اجتماعی می‌شود.

انتهای پیام

افتصادی

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران با حمایت ایرانسل برگزار می‌شود

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)...

آغاز به کار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

گروه صنعتی مینو پس از تکمیل زنجیره...

مدیرعامل ایرانسل: تحول دیجیتال گریزناپذیر است

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به روند دیجیتالی...

تا ۷۰ درصد تخفیف سفارش غذا با سوپراپ اسنپ!

منتظر «کمپین بزرگ اسنپ‌» با تخفیف‌های هیجان‌انگیز...

۱.۵ میلیون تومان خرید اقساطی از افق کوروش؛ ویژه بازنشستگان کشوری

بر اساس این تفاهم‌نامه‌‎ که با هدف...

خبر مهم برای جاماندگان از یارانه

بر اساس تصمیم اتخاذ شده جااندگان از...

ورزشی

سید جلال حسینی: قهرمانی آسیا نیاز به برنامه‌ریزی دارد/ باشگاه باید به تعهدات خود عمل کند

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید: اگر قرار است این تیم برای قهرمانی آسیا بجنگد باشگاه هم باید تلاش کند به تعهدات خود در قبال...

خاطرات اولین سفر رسمی تیم ملی فوتبال در رادیو

سریال رادیویی "سفر قندهار" براساس خاطرات اولین سفر رسمی تیم ملی فوتبال ایران در رادیو پخش می‌شود. ...

عبادی‌پور: تلاش می‌کنیم قهرمان شویم

کاپیتان تیم ملی والیبال گفت: برای صعود از گروه خود به اینجا نیامده‌ایم، بلکه برای تحقق هدف بزرگ‌تری تلاش می‌کنیم. ...

درخشش مجدد صابر کاظمی این بار مقابل والیبال کره جنوبی

ملی‌پوش والیبال ایران مقابل تیم ملی والیبال کره جنوبی عنوان امتیاز آورترین بازیکن زمین را به نام خود کرد. ...

رنکینگ فیفا اعلام شد؛ ایران رتبه نخست آسیا را پس گرفت

تیم ملی فوتبال ایران رده نخست آسیا در رده‌بندی فیفا را پس گرفت. ...

اولتیماتوم نفت به پورموسوی؛ به اردو نیاید، شکایت می‌کنیم

ایسنا/خوزستان باشگاه نفت مسجدسلیمان فقط تا عصر امروز منتظر پورموسوی می‌ماند. ...

سیاسی

دیدار وزیر اطلاعات با آیت الله العظمی سبحانی

ایسنا/قم حجت الاسلام والمسلمین خطیب با حضور در دفتر حضرت آیت الله سبحانی با معظم له دیدار و گفت و گو کرد. ...

دولت های خارجی برای نفوذ در دستگاه علما و دانشمندان و مراجع نقشه کشیده‌اند

ایسنا/قم آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: بحمدالله امنیت در کشور ما خوب است اما راجع به مسائل اقتصادی همچنان نگران هستیم و معتقدیم...

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با دستیار رئیس جمهور آذربایجان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان برای دومین بار طی هفته جاری با دستیار رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره آخرین وضعیت روابط...

ادای احترام رئیس مجلس به شهدای بهشهر/ گفت وگوی قالیباف با مردم

رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در گلزار شهدای شهرستان بهشهر ضمن ادای احترام به شهدای این شهر، به صورت چهره به چهره...

اولیانوف: آژانس از سیاسی کردن همکاری با ایران پرهیز کند

دیپلمات ارشد روسیه در وین از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا از سیاسی کردن موضوع هسته ای ایران پرهیز و همکاری فنی...

بازداشت اعضای باند کپی کارت‌های بانکی در کرج

ایسنا/البرز دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: اعضای یک باند که با کپی کارت‌های بانکی اقدام به خرید طلا با حساب قربانیان...