زیارت ناتمام (+تصاویر)

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین، اهالی روستای پیرصفای مریوان مشغول برگزاری مراسم عزاداری برای ۱۶عزیز خود هستند که در این حادثه مرگبار جان خود را از دست دادند. بسیاری از روستاییان پیرصفا با هم فامیل هستند و به نوعی همه عزادار هستند و چشمان‌شان اشکبار.

یکی از زنان روستای پیرصفا که به شدت از این حادثه آشفته و اندوهگین است، به جام‌جم می‌گوید:«وضعیت روستا به شدت به‌هم ریخته و تقریبا همه عزادارند. یکی از اهالی روستا، هفت نفر از اعضای خانواده‌اش را از دست داده و آن‌طور که به ما گفته‌اند، به خاطر حال وخیمی که داشت، روز پنجشنبه با بالگرد به یکی از بیمارستان‌ های تهران منتقل شده‌است.»

برخی مجروحان این حادثه هنوز در بیمارستان‌های سنندج بستری هستند و حالشان وخیم است اما عده‌ای دیگر مرخص شده‌اند.

یکی از مسافران مینی‌بوس مرگ، مریم ۱۵ساله است که از این حادثه مرگبار جان سالم به در برده. او که تنها چند ساعت است از بیمارستان مرخص شده، در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم از آن لحظات پر از اضطراب تعریف می‌کند:« پنجشنبه ساعت ۴صبح بود که همراه خاله و عمه و بسیاری از اقوام سوار مینی‌بوس شدیم تا به زیارت حضرت اویس برویم. ناشتایی نخورده‌بودیم و برای همین بین راه صبحانه خوردیم و دوباره حرکت کردیم. بعد از حرکت، دو بار مینی‌بوس پنجر شد که راننده پنجری آن را گرفت. من در صندلی‌های عقب‌تر نشسته‌بودم اما حواسم به حرکات راننده بود. در یکی از پیچ‌ها، انگار ترمز مینی‌بوس برید و سرعت ماشین بیشتر شد. ماشین که در سرازیری افتاد، راننده خیلی تلاش‌کرد آن را کنترل‌کند، اما نتوانست. حتی قبل از این‌که مینی‌بوس به دره سقوط کند، ماشین را به سمت شانه خاکی جاده برد اما باز هم سرعت آن کم نشد و نتوانست مینی‌بوس را کنترل ‌کند.»

راننده با این‌که می‌دانست دیر یا زود به ته دره سقوط خواهد کرد اما در آن حال باز هم تمام تلاشش را می‌کند تا جلوی سقوط مینی‌بوس را بگیرد. مریم ادامه می‌دهد:«شرایط بسیار وحشتناکی بود و می‌دانستم هر لحظه ممکن است اتفاق تلخی رخ دهد. جاده خاکی بود و گاردیل هم نداشت. من چون لاغر هستم، برای همین پنجره مینی‌بوس را باز کردم تا به بیرون بپرم. در حالی‌که همه وحشت کرده‌بودند، دست پسرخاله‌ام را که کنارم نشسته‌بود، گرفتم تا با هم بیرون بپریم اما پای او در صندلی عقب گیر کرده‌بود و نتوانستم او را از مینی‌بوس خارج‌کنم. ماشین در حال حرکت بود که خودم را از پنجره به شانه خاکی جاده پرتاب کردم. وقتی بیرون افتادم،دیدم که مینی‌بوس به ته دره سقوط کرد و خودم هم از حال رفتم.»

مریم چند دقیقه‌ای بیهوش در گوشه خاکی جاده افتاده‌بود. نگاهی به ته دره انداخت و بعد با همان وضعیت زخمی، خودش را به سر جاده رساند و از مردم درخواست کمک کرد. وقتی دوباره به بالای دره برگشت، مردم را دید که با پتو دارند جنازه‌ها را یکی‌یکی بالا می‌آورند.

آغاز امداد

کاوه محمدی، از نیروهای امداد هلال احمر شهرستان کامیاران درباره این حادثه به ما می‌گوید:« فاصله ما با محل حادثه، ۶۵کیلومتر بود و زمانی رسیدیم که مردم حدود هشت نفر را از دره خارج کرده‌بودند. مینی‌بوس به دره‌ای با عمق ۲۰۰ متر سقوط کرده‌بود و خودتان تصور کنید مسافران در چه وضعیتی بودند. اغلب مجروحان دچار شکستگی در نقاط مختلف بدن خود بودند و تنها یک دختر نوجوان خود را از پنجره به بیرون پرت کرده‌بود.»

او ادامه می‌دهد:« ۱۵ نفر از جمیعت هلال احمر استان و حدود هفت آمبولانس از اورژانس در محل مشغول انجام عملیات بودند. عوامل اورژانس سه نفر از مصدومان بدحال را در اختیار ما قرار داد تا به بیمارستان برسانیم. عملیات ساعت ۱۱ صبح روز پنجشنبه آغاز شد و حوالی ساعت ۳ بعداز ظهر نیز به پایان رسید.»

پیام جلالی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کردستان نیز با اشاره به این‌که حادثه سقوط مینی‌بوس حوالی ساعت ۱۱ روز پنجشنبه به نیروهای هلال احمر اطلاع داده‌شد، به جام‌جم می‌گوید:« از مرکز فوریت‌های اورژانس با دوستان ما در مرکز EOC تماس گرفتند و اطلاع دادند که یک دستگاه مینی‌بوس به دره سقوط کرده و با توجه به ابعاد بزرگ حادثه و تعداد بالای تلفات و مجروحان، به امدادرسانی همکاران هلال‌احمر نیاز دارند. پس از اعلام خبر، موضوع به دو پایگاه جاده‌ای در شهرستان‌های سروآباد وکامیاران اطلاع داده‌شد و همکاران ما شامل ۱۵نفر از امدادگران، سه دستگاه آمبولانس، یک دستگاه خودروی نجات و دو دستگاه خودروی کمک‌دار به محل اعزام شدند. بر اساس اطلاعات و عکس‌هایی که همکاران در اختیارم قرار دادند، مینی‌بوس بر اثر شدت حادثه از بین رفته و راننده نیز ظاهرا فوت کرده‌است. همکاران امدادگر و نیروهای حرفه‌ای هلال احمر، با توجه به امکانات نجاتی که در اختیار دارند، به پایین دره رفته و با وجود شیب تندی که وجود داشت، اجساد و مجروحان را پس از تثبیت به بالای جاده منتقل کردند.»

علت حادثه؛ بی‌احتیاطی و بریدن ترمز

سرهنگ عیسی گوهری، رئیس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی استان کردستان با بیان این‌که پس از وقوع حادثه در کیلومتر ۴۲ محور فرعی سروآباد ـ کامیاران بلافاصله بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت، گفت: کارشناسان علت وقوع این حادثه را بی‌احتیاطی راننده مینی‌بوس به علت ناتوانی در کنترل وسیله‌ نقلیه ناشی از نقص فنی در سیستم‌ ترمز به علت استفاده مکرر در شیب سرازیری اعلام کردند.»

زیارت ناتمام (+تصاویر)

زیارت ناتمام (+تصاویر)

 

زیارت ناتمام (+تصاویر)

 

لیلا حسین زاده – حوادث روزنامه جام جم

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...