روزانه حدود ۳۰ پرنده ناشناس کشف می‌کنیم

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۵۰۰ تا ۴۰۰ پرنده را در آسمان کشور کشف می‌کنیم که از این تعداد حدود ۲۰ تا ۳۰ پرنده ناشناس هستند و به آنها اخطار می‌دهیم.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه ملی دفاع مقدس، امیر محمد حسن ابارشی، جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز ( چهارشنبه 10 شهریور ماه) به مناسبت سال روز تأسیس نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران  با اشاره به عملکرد پدافند نیروی هوایی گفت: چهار تعریف کلی برای پدافند نیروی هوایی وجود دارد که عبارتند از کشف، شناسایی، درگیری و انهدام. عملکرد پدافند هوایی در این چهار حوزه شکل می‌گیرد.

وی در رابطه با اقدامات پدافند نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس افزود: نمونه‌ای از اقدامات پدافند نیروی هوایی در ۸ سال دفاع مقدس این است که در آن دوران هیچ فرودگاهی تعطیل نشد، انتقال نفت از سکوهای نفتی قطع نشده و آسمان کشور امن‌ترین فضای هوایی از طرف ایکائو شناخته شد. در این دوران که ۲هزار و ۸۰۰ دفعه جزیره خارک دچار حمله شد و با ۴۲ کشور در حال جنگ بودیم، ۸۰۰ فروند هواپیمای دشمن توسط نیروهای پدافند هوایی زده شد.

ابارشی همچنین متذکر شد: عملیات پدافند نیروی هوایی در طول در هشت سال دفاع مقدس پهنه جغرافیایی ایران را در بر می‌گرفت و مربوط به همه کشور بود. در حقیقت نسبت به اطلاعاتی که داشتیم برنامه‌ریزی می‌کردیم و چینش‌ها صورت می‌گرفت. شهید ستاری، ابداع کننده یک نوع تاکتیکی بود که از سیستم هاگ بدون استفاده از رادار سرچ، هدف را درنظر می‌گرفت، هدف سرنگون می‌شد و با سرعت جابه‌جا می‌شد، به همین ترتیب تعداد زیادی از هواپیماهای دشمن از بین رفتند بدون اینکه ردپایی از ما به جا مانده است.

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به سایر اقدامات پدافند نیروی هوایی در دوران بعد از دفاع مقدس تصریح کرد: مجبور کردن پرواز ریگی به نشستن و اجبار پرواز ایساف به نشستن از جمله اقداماتی است که توسط نیروهای پدافند نیروی هوایی ارتش صورت گرفت. علاوه بر این با پرواز پهپادهای کرار در منطقه خلیج فارس توانستیم اقتدار  قدرت را به نمایش بگذاریم و توان بازدارندگی را منصه ظهور برسانیم.

ابارشی با تاکید بر اینکه اولین مأموریت پدافند نیروی هوایی شناسایی است، ادامه داد: اولین مأموریت پدافند نیروی هوایی بحث کشف پرنده‌ها است. در حال حاضر روزانه حدود ۵۰۰ تا ۴۰۰ پرنده را در آسمان کشور کشف می‌کنیم که از این تعداد حدود۲۰ تا ۳۰ پرنده ناشناس هستند و به آنها اخطار می‌دهیم، بنابراین ماموریت اصلی کشف است که توسط رادارها صورت می‌گیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین با استفاده از شنود الکترونیکی هشدارها به صورت کامل فصیح اقداماتی که دشمن در حال انجام آنها است را رصد می‌کنیم، علاوه بر این حدود ۴ هزار دیده‌بان پست انسانی وجود دارد که هر گونه پرنده‌ای در طول شبانه روز به صورت خواسته و ناخواسته وارد کشور شوند، را رصد می‌کنند ، از با تجربه‌ترین افراد در آن جا حضور دارند  و کار بسیار حساس  و ظریف است  چرا که دو دقیقه زمان جهت شناسایی پرنده وجود دارد.

ابارشی با تاکید بر اینکه هدف پدافند نیروی هوایی بازدارندگی است، افزود: هدف پدافند هوایی زدن اهداف نیست همین که حالت بازدارندگی ایجاد کند و دشمن را از انجام اقدامات تخریبی منصرف می‌کند، این یعنی پدافند به هدف خود رسیده است. البته طیف تهدیدات همواره در حال تغییر است و نباید به این امید باشیم که مورد تهدید نیستیم.

جانشین معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به پیشرفت‌های پدافند نیروی هوایی ابراز کرد: پدافند نیروی هوایی در سه لایه ارتفاع بالا به بلوغ دفاعی رسیدیم و اجازه نمی‌دهیم دشمن به کشور نگاه چپ داشته باشد.ما با هیچ کشوری سر جنگ و دشمنی نداریم اما دوران بزن در رو تمام شده و بزنید، می‌خورید.

وی ادامه داد: یکی از ارکان ستاد پدافند هوایی معاون اطلاعاتی فاشا است که با استفاده از شنود تحرکات دشمن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، ما را توجیه می‌کند و بر اساس آن نوع دفاع و چینش موشک‌ها را انجام می‌دهیم. ما در حوزه پهپاد به عنوان قطب پهبادی از این تکنولوژی در حوزه شناسایی منطقه استفاده می‌کنیم. در حقیقت با تجهیز پهپادها به سامانه هوا به هوا بازدارندگی را ایجاد کردیم.

ابارشی در پایان یادآور شد: یکی از اصلی‌ترین ارکان نیروی نظامی در جهان نیروی انسانی است که باید به آن توجه کرد. نیروی انسانی در نیروی هوایی دارای ویژگی‌های خاصی نظیر قدرت تصمیم‌گیری در لحظه و آمادگی برای شهادت است.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...