راه حل چالش‌ های‌ فنی استفاده از میعانات گازی در نیروگاه چیست؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، استفاده از میعانات گازی به عنوان سوخت مورد استفاده در نیروگاه‌های کشور مدتی است که به عنوان یکی از پیشنهادات حل چالش خاموشی زمستان مطرح می‌شود.

در این بین یکی از مهمترین مسائل مطرح شده پیرامون استفاده از میعانات گازی در واحدهای نیروگاه الزامات فنی پیرامون این مسئله است.

با توجه به اینکه شرکت‌های بزرگی نظیر آلستوم و زیمنس در سال‌های گذشته راه‌اندازی واحدهای نیروگاهی با استفاده از میعانات گازی را در دستور کار داشتند، لذا به نظر می‌رسد، الزامات و چالش‌های فنی این حوزه راه حل عملیاتی دارد، اما با توجه به اینکه میعانات گازی سابقه استفاده گسترده در کشور را ندارد، لذا ابراز نگرانی پیرامون چالش‌های فنی پیش رو از اهمیت قابل توجهی برخورد است.

*راه حل چالش‌های‌ فنی استفاده از میعانات گازی در نیروگاه چیست؟

در همین راستا به اذعان بسیاری از کارشناسان صنعت برق، عمده‌ترین چالش‌های فنی مربوط به میعانات گازی و سوخت‌های مشابه مربوط به بالابودن فشار بخار  و کم‌بودن ویسکوزیته سوخت است.

فشار بخار بالا ممکن است، به ویژه در فشارهای استاتیکی پایین باعث کاویتاسیون در پمپ شود. به همین دلیل ضروری است تا پمپ‌هایی با فشار مثبت مکش خالص مناسب و همچنین ضد انفجار برای افزایش ایمنی و جلوگیری از کاویتاسیون استفاده شود. فشار بخار بالا همچنین میزان نشتی را افزایش می‌دهد و به همین دلیل آب‌بندی‌‌های لازم جهت جلوگیری از آن لازم است.

ویسکوزیته پایین سوخت نیز باعث افزایش سایش اصطکاکی بین قطعات مکانیکی شود. این امر به خصوص در نواحی غیرهیدرودینامیکی و در سرعت‌های دورانی پایین اتفاق می‌افتد. به همین دلیل ممکن است، استفاده از افزودنی‌های مناسب در برخی مواقع ضروری باشد.

به استناد نکات بیان شده چالش‌های فنی استفاده از میعانات گازی در سیستم تبدیل انرژی به برق با راهکارهای یاد شده قابل حل تلقی شده و ارتقا سیستم واحدهای نیروگاهی به منظور استفاده از میعانات گازی در بازه زمانی کوتاه مدت ممکن است.

*هزینه ساخت مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی چقدر است؟

با وجود اینکه تغییرات لازم به منظور استفاده از میعانات گازی در واحدهای نیروگاهی امکان‌پذیر تلقی می‌شود، اما ساخت مخازن ذخیره‌سازی میعانات واقع در نیروگاه می‌تواند زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.

بالابودن فشار بخار باعث می‌شود تا نتوان از مخازن معمولی برای ذخیره‌سازی سوخت استفاده کرد. به همین دلیل لازم است تا از مخازن شناور استفاده شود.

بر این اساس مخازن ذخیره‌سازی گازوئیل در واحدهای نیروگاهی نمی‌تواند زمینه ذخیره‌سازی میعانات گازی را فراهم کرده و نیاز به ساخت زیرساخت ذخیره‌سازی متناسب جزء لاینفکی از پروژه است.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته از هزینه ساخت مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی، متوسط هزینه احداث این مخازن برابر با 12.54 دلار به ازای هر بشکه ذخیره محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است، 50 الی 55 درصد از هزینه یاد شده مرتب با هزینه کالا، 35 الی 40 درصد مرتبط با هزینه اجرای و 8 الی 10 درصد نیز به منظور تامین هزینه مدیریت و مهندسی برآورد شده است.

بر این اساس، ساخت مخازن ذخیره 180 هزار بشکه‌ای به منظور تامین سوخت 30 روزه یک واحد 160 مگاواتی تولید برق معادل 2.25 میلیون دلار هزینه دارد.

به طور کلی با توجه به نظرات کارشناسان این حوزه، هزینه تغییر از سوخت متداول گازوئیل به میعانات گازی شامل مخازن ذخیره‌سازی، پمپ‌های سوخت‌رسانی، سیستم‌های کنترلی و محفظه احتراق نهایتا معادل 15 درصد از هزینه ساخت یک نیروگاه خواهد بود.

با توجه به اینکه هزینه ساخت یک نیروگاه گازی در داخل کشور معادل 0.5 میلیون دلار بر مگاوات است، آنگاه حداکثر هزینه برای تغییر سوخت برای یک نیروگاه 160 مگاواتی برابر 12 میلیون دلار برآورد می‌شود.

*تصمیم‌گیری پیرامون استفاده از میعانات تسریع شود

علاوه بر هزینه ساخت مخازن ذخیره‌سازی نیروگاهی و همچنین هزینه آماده‌سازی توربین به منظور استفاده از میعانات، زمان تقریبی عملیات یاد شده معادل 5 الی 6 ماه برآورد می‌شود.

در شرایطی که سایه خاموشی فصل زمستان می‌تواند از دهه سوم دی ماه بر کشور سایه بیفکند، لذا زمان در دسترس برای حل کردن چالش‌های فنی نیروگاه‌های کشور کمتر از 5 ماه زمان وجود دارد.

در همین رابطه مقدمات استفاده از میعانات گازی به منظور متنوع‌سازی سبد سوخت کشور و با هدف کاهش خاموشی فصل زمستان باید در اسرع وقت در دستور کار وزارت نفت و وزارت نیرو قرار گرفته تا واحدهای نیروگاهی بتوانند نسبت به تولید برق با استفاده از میعانات اقدام نمایند.

در همین راستا، عباس علی‌آبادی، مدیر عامل گروه مپنا در واکنش به استفاده از میعانات گازی واقع در نیروگاه‌های کشور گفت:« قطعا استفاده از میعانات گازی می‌تواند مشکلات خاموشی ناشی از کمبود سوخت در زمستان را کاهش دهد، اما تصمیم‌گیری در این رابطه باید به سرعت انجام شود زیرا استفاده از میعانات در نیروگاه الزاماتی نظیر احداث مخازن ذخیره دارد.»

 استفاده از میعانات گازی علاوه بر حل مسئله خاموشی زمستان می‌تواند زمینه آزاد کردن ظرفیت گازوئیل مورد استفاده در نیروگاه‌های کشور را فراهم کند.

بر این اساس با توجه به اینکه امکان صادرات گازوئیل در مقایسه با امکان صادرات میعانات از شرایط بهتری برخوردار است، لذا این مسئله می‌تواند زمینه ارتقا منافع ملی را نیز فراهم کند.

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...