ذهن مردم را نسبت به داورها خراب کرده‌اند

تهیه کننده برنامه ورزشی «داورانه» معتقد است نگاه مخاطبان به داورها نگاهی مثبت نبوده و اغلب آن‌ها داوران را لایق احترام نمی‌دانستند!

رقیه آقازاده ـ تهیه کننده و سردبیر برنامه «داورانه» که به حرفه داوری می‌پردازد ـ درباره این برنامه رادیویی ورزشی به ایسنا یادآور شد: ۲۳ سال پیش با آغاز به کار رادیو ورزش، برنامه‌ای به نام «با داوران» در این شبکه تولید و پخش می شد که در آن مقطع به مدت تقریبا یک سال به موضوعات داوری و معرفی پیشکسوتان این حوزه می‌پرداخته است. بعد از آن دیگر برنامه‌ای در این حوزه نبود تا امروز که برنامه «داورانه» پخش می‌شود.

او  ادامه داد:وقتی طرح این برنامه را مطرح کردم و گفتم که نمی خواهم فقط فوتبالی باشد و می‌خواهم به تمام رشته ها بپردازیم، کارشناسان که با آن‌ها مشورت می‌کردم، می‌گفتند در رشته های دیگر نمی‌توان برای ۹۰ دقیقه محتوا تولید کرد اما چون خودم داور والیبال هستم، می‌دانستم که ما در همه رشته ها محتوا داریم و این اتفاق نمی‌افتد. خدا را شکر همین طور هم شد؛ ما در رشته‌های غیرفوتبالی داورهای موفق بین‌المللی داریم.

به گفته وی برنامه «داورانه» با این هدف آغاز به کار کرده است که بتوانند به اعتلای داوری کشور کمک و داوران بین المللی را معرفی و در عین حال چالش ها و مسایل این حوزه را مطرح و مطالبه کنند.

آقازاده در این زمینه به ذکر مثالی پرداخت و گفت: مثلا اینکه وقتی داور مبلغ خیلی کمی به عنوان دستمزد می گیرد یا وقتی هزینه هتلش را تیم میزبان متقبل شود، شاید روی داوری تاثیر بگذارد. اگر کمیته داروان حمایت خوبی داشته باشند و این داور مستقل شود، خطاهای داوری کمتر شده و حتی مسایلی مثل رشوه گرفتن از بین می‌رود.

این برنامه ساز در توضیح بخش‌های مختلف برنامه عنوان کرد: «داورانه» ۹۰ دقیقه است و بخش‌های مختلفی دارد. در ابتدا آخرین اخبار داوری را مطرح می‌کنیم و سپس یک مهمان ویژه داریم که متناسب با مهمان از مخاطبان سوال می‌پرسیم که با هدف افزایش آگاهی و مشارکت بیشتر مخاطبان است.

او افزود: بخشی به اسم «سوت داوری» داریم که به یکی از مسایل پرچالش هفته می‌پردازد، چه فوتبال و چه رشته‌های دیگر؛ بخش «عجیب اما واقعی» را داریم که اتفاقات عجیب دنیا در زمینه داوری را مطرح می‌کند؛ مثلا در هندوراس وسط بازی وقتی می‌خواهند به داور حمله کنند از جیبشان اسلحه خارج می‌کنند و به سمت بازیکنان می‌گیرند. به موضوع داوری در سطح بین‌المللی هم می‌پردازیم. جدیدا بخشی اضافه کرده‌ایم درباره آخرین تغییرات قوانین داوری که بدین منظور یک مترجم آوردیم که از سایت‌های بین المللی ترجمه می‌کند و متکلی به سایت‌های داخلی نیستیم. بخش «مشاهیر دنیای داروی» را هم داریم که به داوران مطرح دنیا می‌پردازد. «اخبار بانوان» که به طور اختصاصی به اخبار داوری خانم ها می‌پردازد. و البته چون همیشه جذابیت و چالش فوتبال بیشتر بوده، سعی کردیم هر روز یک مهمان فوتبالی و یک مهمان غیرفوتبالی در رشته‌های دیگر متناسب با موضوعات روز داشته باشیم.

این تهیه کننده درباره نگاه مخاطبان به داوران عنوان کرد: متاسفانه ذائقه مخاطبان ما را تغییر داده‌اند. ما در اولین برنامه سوالمان این بود که آیا به رأی داور احترام می‌گذارید؟ اکثرا جواب داده بودند که نه! اصلا داورها لایق احترام نیستند! ذهن مردم را نسبت به داوری خراب کرده بودند. ما در همان برنامه به مسایل و مشکلات داوران پرداختیم و در برنامه دوم پرسیدیم که دوست دارید داور شوید؟ اکثرا گفتند نه، داوری خیلی مشکل است و قضاوت کار سختی است. احساس می کنم که خوشبختانه برنامه «داورانه» فرهنگ سازی که جزو اهدافش بوده است را دارد؛ برای همین در عین حال که به نظر مخاطب احترام می گذاریم از فرهنگ سازی هم غافل نمی‌شویم.

آقازاده در پاسخ به این سوال که راهکارهای جذابیت برنامه‌های ورزشی رادیو که از امکان تصویر و نمایش صحنه‌های ورزشی محرومند چیست؟ عنوان کرد: اجرا خیلی موثر است؛ اینکه مجری بتواند بخش‌ها را به هم مرتبط کند و با کارشناس ارتباط خوبی بگیرد. این ویژگی ها می تواند روی بهتر شنیده شدن برنامه کمک کند.

او به حرفهایش اضافه کرد: چند راهکار داریم؛ یکی اینکه صدا در صورتی که حالتی افکتیو داشته باشد، جذاب تر است و از همه مهمتر هم این است که نیاز مخاطب را در نظر بگیریم؛ اگر این کار را بکنیم شک نکنید که بازخورد خوبی دارد و شنیده می‌شود. رادیو چون فقط صوت است ما سعی می کنیم تنوع صوتی داشته باشیم تا طولانی شدن صدای یک نفر مخاطب را خسته نکند. برای همین آیتم های مختلفی در نظر گرفته‌ایم.

این تهیه کننده در پایاندرباره تاثیر کرونا بر تولید برنامه‌ها در رادیو بیان کرد: متاسفانه تا کنون پخش رادیو آلوده شده و تعدادی کرونا گرفته‌اند و تمهید مدیران این بوده که افراد کمتر در رادیو حاضر شوند و فاصله اجتماعی بیشتر شود. برای همین به جز تهیه کننده و مجری بقیه عوامل تلفنی هستند. کارشناس مجری، مهمان و هماهنگی برنامه غیرحضوری کار می‌کنند و فقط مجری و تهیه کننده می‌آیند. این مساله کار را سخت تر کرده، زیرا هماهنگی برنامه در رادیو دست تهیه کننده است و نبودش کار را سخت می‌کند. تلفنی بودن کارشناس مجری هم ممکن است مخاطب را اذیت کند، ولی شرایطی است که باید با آن کنار آمد. امیدوارم زودتر تمام شود و زندگی مان به حالت عادی برگردد.

به گزارش ایسنا، برنامه «داورانه» در گروه مسابقات ورزشی رادیو ورزش به مدیر گروهی احمدی تولید می‌شود. تهیه کننده، نویسنده و سردبیر برنامه رقیه آقازاده و مجری برنامه غلامعلی پیر ایرانی است. همچنین  بهمن اسدی باهر کارشناس محتوایی، معصومه کیانی سازنده آیتم اخبار بانوان، پرنیان مددی سازنده آیتم مشاهیر دنیای داوری، نادیا عباس شرف سازنده آیتم آخرین تغییرات قوانین داوری و بهنام روانپاک سازنده بخش «عجیب اما واقعی» هستند.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...