دستور فوری درمورد ۵۰۰ تن سرم تاریخ گذشته و مدت‌دار در گمرک

به دنبال بازدید دادستانی از گمرک، مقرر شد وزارت بهداشت ظرف یک هفته وضعیت ترخیص یا عدم ترخیص ۲۵۰ تن سرم تاریخ گذشته و ۲۸۰ تن سرم مخصوص بیماران دیالیزی را مشخص کند.

به گزارش ایسنا، حدود یک ماه پیش بود که مسئولان گمرک ایران اعلام کردند حدود ۵۰۰ تن سرم داخل گمرک دپو شده که ۲۵۰ تن آن مربوط به حدود پنج سال پیش و عمدتا تاریخ گذشته بوده و ۲۸۰ تن دیگر نزدیک به یکسال گذشته وارد گمرک شده است.

این خبر در شرایطی که این روزها به دلیل کمبود سرم، واردات در دستور کار قرار گرفته، با واکنش‌های متعددی همراه بود و حتی موضوع در مجلس مورد بحث قرار گرفت.

در روزهای اخیر معاونان دادستان تهران طی بازدیدی که از گمرک تهران و انبارهای عمومی، در کنار سایر اقلام به بررسی وضعیت داروهای سلامت محور پرداختند و در همین رابطه جریان سرم‌های تاریخ گذشته و همچنین سرم‌های دارای تاریخ مصرف جهت بیماران دیالیزی نیز مورد توجه قرار گرفت و تصمیماتی اتخاذ شد.

اما گزارشی که به دنبال این بازدید و مصوبات آن از سوی ارونقی -معاون فنی گمرک ایران و القاصی مهر-دادستان عمومی و انقلاب تهران- اعلام شده، از تعیین مهلت و دستور صریح برای تعیین تکلیف اقلام دارویی به ویژه سرم های دپو شده حکایت دارد.

وزارت بهداشت در یک هفته تکلیف را مشخص کند

طبق این گزارش، مقرر شده که در خصوص ۲۵۰ تن سرم تاریخ گذشته متعلق به شرکت سرم شیراز که تاریخ مصرف آن سپری شده است و همچنین ۲۸۰ تن سرم مخصوص بیماران دیالیزی، وزارت بهداشت در فرصت یک هفته‌ای به صورت مکتوب نظر خود را اعلام و نسبت به ترخیص یا عدم ترخیص این اقلام تکلیف را مشخص کند.

سرم های تازه‌وارد و بلاتکلیف

اخیرا نیز مقادیر زیادی سرم وارد گمرک شده بود که به دلیل عدم ارائه مجوز بهداشت، صاحبان کالا نسبت به تخلیه این سرم‌ها در انبارهای عمومی گمرک تهران اقدام کرده بودند، معاون فنی گمرک به دادستانی اعلام کرده که لازم است وزارت بهداشت با اعزام نماینده خود به گمرک و بازدید میدانی ظرف ۴۸ ساعت نسبت به تعیین تکلیف این سرم‌ها از جهت ترخیص یا عدم ترخیص اعلام نظر و سرم‌هایی که مجوز وزارت بهداشت دارند فورا توسط گمرک ترخیص شوند.

لیست فورا اعلام شود

همچنین گمرک تهران و شرکت انبارهای عمومی باید نسبت به استخراج فوری لیست کالاهای فسادپذیر و سلامت‌محور اقدام کنند و مراتب را به صاحبان کالا جهت تعیین تکلیف آن اعلام کنند.

اعلام فهرست اقلام رسوبی به وزارت بهداشت و جهاد

از دیگر مصوبات صورت گرفته در جریان بازدید دادستانی این است که شرکت‌ انبارهای عمومی مستقر در گمرک تهران باید حداکثر ظرف یک هفته فهرست کلیه اقلام دپو شده و رسوبی در انبارها و محوطه‌های گمرک را استخراج کند و با ذکر تمامی مشخصات، فهرست را به وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی تحویل دهد و این مراجع ظرف ۱۰ روز نظر خود را در خصوص ترخیص یا عدم ترخیص آن به دادستان انقلاب و همچنین گمرک ایران اعلام کنند.

تعیین تکلیف کالاهای متروکه

همچنین مقرر شده که فهرست کلیه کالاهای تجاری و متروکه گمرک تهران در ۱۰ روز توسط شرکت انبارهای عمومی مستقر در گمرک استخراج و با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط و برگزاری جلسات مشترک ظرف یک ماه آتی تعیین تکلیف و مراتب به دادستانی عمومی و انقلاب تهران اعلام شود. از سویی کلیه مکاتبات صورت گرفته با مراجع متولی از جمله سازمان اموال تملیکی که قبلا از سوی انبارهای عمومی انجام شده باید به دادستان عمومی تهران منعکس شود.

اطلاعات اقلام سلامت محور در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد

از دیگر الزامات مربوط به کالاهای سلامت محور که از سوی  معاون فنی گمرک ایران به دادستان اعلام شده، موضوع لینک ارتباطی سامانه‌ها است که مقرر شده مواردی مانند ارسال اطلاعات کالاهای وارد شده به انبارهای عمومی و همچنین ورود کالاهای تجاری به انبارها پس از درج ثبت سفارش طی جلسات مشخص بین دستگاه‌ها مورد رسیدگی قرار گرفته و در مهلت یک ماهه تعیین تکلیف شود تا با ایجاد زیرساخت و برقراری ارتباط بین سامانه‌ها، اطلاعات اقلام سلامت‌محور وارده به انبارهای مربوطه به صورت مکتوب و با توجه به ارتباط موضوع در اختیار وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی قرار گیرد و تصویری از این اطلاعات در اختیار دادستان عمومی و انقلاب ایران و تهران باشد.

در این رابطه لازم به یادآوری است که در مدت اخیر جریان دپوی اقلام دارویی به ویژه داروها و مواد اولیه داروی مرتبط به کرونا محل بحث به ویژه بین وزارت بهداشت و گمرک ایران بوده است که به نظر می‌رسد با این مصوبات بخشی از این اختلاف نظرها و چالش‌های پیش آمده حل و فصل شود. 

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...