دستاورد بزرگ جهاد دانشگاهی تهران در دستیابی به دانش فنی تولید ۲ واکسن ویژه آبزیان

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مدیر گروه پژوهشی فرآورده‌های بیولوژیک دامی سازمان جهاد دانشگاهی تهران از موفقیت این سازمان در دستیابی به دانش فنی تولید دو واکسن علیه بیماری‌های “استرپتوکوکوزیس و یرسینیوزیس آبزیان” خبر داد.

دکتر “احمد عرفان‌منش”، مجری طرح تولید واکسن یرسینیوزیس با بیان این‌که این دو بیماری در سطح مزارع پرورش ماهی با نام‌های “چشم کوری و دهان قرمز” شناخته می‌شوند و مهم‌ترین علت تلفات بیماری‌های باکتریایی در ماهیان پرورشی در سطح ایران و جهان هستند، اظهار کرد: این دو بیماری از شایع‌ترین بیماری‌های مزارع آبزی‌پروری هستند و واکسیناسیون بهترین روش پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها است. شناسایی این بیماری‌ها در مزارع ایران به اوایل دهه 80 شمسی برمی‌گردد و مزارعی که استفاده از این واکسن‌ها را در برنامه سالانه بهداشتی خود قرار داده‌اند، توانسته‌اند در کنترل بیماری و حذف خسارت اقتصادی ناشی از این بیماری‌ها موفق باشند اما برای توسعه مصرف این واکسن‌ها در سطح بیشتر مزارع کشور به عزم سازمان‌های اجرایی برای توسعه مصرف واکسن نیاز است؛ براساس منابع موجود، بیماری‌های باکتریایی با حدود 55 درصد، شایع‌ترین بیماری‌های آبزیان هستند و بعد از آن بیماری‌های ویروسی با حدود 22.5 درصد و بیماری‌های انگلی با 19.5 درصد در مقام‌های بعدی قرار دارند و در نهایت بیماری‌های قارچی هستند که تقریباً 3 درصد بیماری‌های آبزیان را به خود اختصاص داده‌اند.

جهاد دانشگاهی” نخستین تولیدکننده صنعتی این واکسن‌ها در کشور

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی نخستین تولیدکننده صنعتی این واکسن‌ها در کشور است، تصریح کرد: پیش از آن حدود 6000 لیتر “واکسن استرپتوکوکوزیس” علیه بیماری چشم کوری طی دو سال از مبدا کشورهای اروپایی وارد کشور شد که هر لیتر از آن حداقل 200 دلار هزینه در برداشت.

مدیر گروه پژوهشی فرآورده‌های بیولوژیک دامی با بیان این‌که اهمیت استفاده از واکسن‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین روش بهداشتی در مبارزه با بیماری‌ها برکسی پوشیده نیست، گفت: اما توسعه واکسن‌های آبزیان بدلیل نوپا بودن این صنعت و نیز توسعه کمتر آن در حوزه دامپزشکی کمتر مورد توجه مزرعه‌داران قرار گرفته است.

مزارع بزرگ پرورش ماهی جهان مصرف‌کنندگان واکسن علیه بیماری‌های باکتریایی

مجری پروژه تولید صنعتی واکسن استرپتوکوکوزیس خاطرنشان کرد: با نگاهی به صنعت آبزی‌پروری و توسعه مصرف واکسن‌ها در کشورهای مختلف دنیا به این نکته خواهیم رسید که کشورهای تولیدکننده گوشت ماهی و مزارع بزرگ پرورش ماهی در سطح جهان، به پیشگیری از شیوع بیماری‌های باکتریایی توجه ویژه‌ای داشته‌اند ضمن آنکه مروری بر شیوع بیماری‌های آبزیان نشان می‌دهد که بیماری‌های باکتریایی بیشترین نقش را در بروز تلفات در ماهیان بازاری ایفا می‌کنند. 

وی افزود: واکسن‌ها در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند و این جمله معروف بارها در محافل علمی بیان شده است که 5 دلار سرمایه‌گذاری در حوزه واکسن 100 دلار صرفه‌جویی در حوزه درمان را بدنبال خواهد داشت.

این دکترای قارچ‌شناسی دامپزشکی ادامه داد: ما نیز در حوزه آبزیان صحت این جمله را تجربه کرده‌ایم. مصرف واکسن در حوزه دامپروری تنها از جنبه اقتصادی مهم نیست بلکه از دو جنبه بهداشت عمومی و محیط زیست حایز اهمیت استغ عدم مصرف واکسن‌ها در دامپروری، دامداران را مجبور به استفاده بی‌رویه از آنتی‌بیوتیک می‌کند و باقی‌مانده‌های آنتی‌بیوتیکی مصرف شده برای کنترل بیماری‌ها، از جنبه بهداشت عمومی اهمیت دارند.

آبزیان در معرض خطر مقاومت آنتی‌بیوتیکی بر اثر مصرف بی‌رویه

دکتر عرفان‌منش گفت: بسیاری از این عوارض از جمله مقاومت آنتی‌بیوتیکی که دامنه آن تا جامعه بشری نیز کشیده شده است ناشی از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها در دامپروری است و متاسفانه حوزه آبزیان در سال‌های اخیر از این آفت در امان نبوده و توسعه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها برای کنترل بیماری آبزیان روند نگران‌کننده‌ای رقم زده است.

مجری پروژه تولید صنعتی واکسن استرپتوکوکوزیس ادامه داد: دفع بخش زیادی از آنتی‌بیوتیک‌ها از بدن دام و ورود آن به محیط زیست، تغییر فلور باکتریایی محیط زیست را سبب می‌شود و از این جنبه مصرف آنتی‌بیوتیک در آبزی‌پروری به دلیل بستر انتقال آنتی‌بیوتیک در فضای وسیع‌تر محیط زیست، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ از آنجا که توسعه آبزی‌پروری در بستر دریاها در برنامه‌های آتی ایران قرار دارد جنبه محیط زیستی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نگرانی بیشتری را بدنبال دارد؛ جهاد دانشگاهی تهران تاکنون به دانش فنی دو واکسن دسترسی پیدا کرده و توانسته است مجوز تولید این واکسن‌ها را از سازمان دامپزشکی کشور دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: میزان مصرف سالانه هر یک از این واکسن‌ها حداقل 3000 لیتر است که با توجه به قیمت جهانی آن، تولید این واکسن‌ها در ایران علاوه بر 600 هزار دلار صرفه‌جویی ارزی، دسترسی آسان مزرعه‌داران به این واکسن‌ها را در پی داشته است.

مدیر گروه پژوهشی فرآورده‌های بیولوژیک دامی ادامه داد: این دسترسی آسان اگر تنها موجب 20درصد بهره‌وری بیشتر در پرورش ماهیان کشور شود با توجه به آمار سالانه شیلات، حداقل 40 هزار تن به تولید بیشتر کشور کمک می‌کند که معادل  20 هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود.

تلف شدن 50 درصد تخم چشم زده وارداتی به کشور در مراحل پرورش

وی تصریح کرد: در کشور ما متأسفانه آمار دقیقی از وضعیت بیماری‌ها وجود ندارد اما آمار کلان کشور نشان می‌دهد از مجموع حدود 300 میلیون تخم چشم زده وارداتی به کشور به ارزش حدود 5 میلیون یورو، تقریباً 50 درصد آن در مراحل مختلف پرورش از بین می‌روند و این در مقایسه با میزان معمول مرگ و میر بچه ماهی تقریباً 2 برابر است؛ دلیل اصلی این تلفات توسعه بیماری‌ها بوده است که سهم بیماری‌های باکتریایی بیش از 50 درصد این موارد را شامل می‌شود.

احداث کلینیک آبزیان با هدف توسعه بهره‌وری در صنعت آبزی‌پروری کشور

دکتر عرفان‌منش یادآور شد: مجموعه جهاد دانشگاهی با هدف اشاعه مشاوره‌های تخصصی در زمینه پرورش آبزیان و کمک به پیشگیری و درمان بیماری‌های آبزیان، اقدام به تاسیس کلینیک آبزیان نموده و درصدد توسعه بهره‌وری در صنعت آبزی‌پروری کشور بوده و امید می‌رود بتواند نقش کوچکی در امنیت غذایی کشور ایفا کند و در این راستا کمک و همراهی سازمان‌های اجرایی کشور می‌تواند این هدف را دست یافتنی‌تر و رسیدن به آن را تسریع کند.

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...