در ذهن دولتمردان آمریکا چه گذشت؟

ایسنا/اصفهان پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان این سوال مطرح می‌شود که تصور دولتمردان این کشور درباره این خروج چه بوده است و آیا موقعیت سیاسی بایدن پس از این خروج در داخل آمریکا مستحکم‌تر شده یا اوضاع بر علیه او شده است؟

خروج آنی و فوری نیروهای آمریکایی از افغانستان انتقادات زیادی را از جو بایدن در داخل و خارج آمریکا در پی داشته است و افکار عمومی آمریکا علیه بایدن به ویژه پس از کشته شدن ۱۳ سرباز آمریکایی در حمله انتحاری برانگیخته شده است. سیاستمداران بسیاری نیز به نحوه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان نقد دارند به طوری که هنری کسینجر- تحلیلگر و مشاور اسبق امنیت ملی دولت آمریکا شیوه این خروج را یک افتضاح و شکست برای آمریکا توصیف کرده و تاکید می کند که تمام دستاوردهای ۲۰ ساله در افغانستان در یک شب از بین رفته است.”

دونالد ترامپ نیز با انتقاد از نحوه خروج آمریکا از افغانستان گفت “اگر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰  تقلبی صورت نمی گرفت و اکنون رئیس جمهور بودم جهان متوجه می‌شد که خروج ما از افغانستان خروجی مشروط و با برنامه بود.” چند سناتور جمهوریخواه نیز خواهان استعفای جو بایدن شده‌اند و تهدید به استیضاح او کرده‌اند.

همچنین سران کشورهای فرانسه و آلمان نیز از جو بایدن در این باره انتقاد کردند در حالی که جو بایدن از تصمیم خود دفاع و این خروج را به نفع منافع آمریکا توصیف می کند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و تبعات آن گفت “نه موقع مناسبی بود و نه تصمیم درستی بود. القاعده احتمالا باز خواهد گشت.”

برای بررسی بیشتر نحوه خروج آمریکا از افغانستان و موقعیت سیاسی جو بایدن در داخل آمریکا، ایسنا با امیرعلی ابوالفتح- کارشناس مسائل آمریکا به گفت و گو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

تصور آمریکا دوام یک ساله دولت افغانستان بود

ابوالفتح با بیان اینکه درباره خروج و نحوه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تحلیل‌های مختلفی وجود دارد، اظهار کرد: توافق خروج در زمان دولت دونالد ترامپ امضا شد و همه می‌دانستند که در یک تاریخ مشخص، آمریکایی‌ها نیروهای خود را خارج می‌کنند. به نظر می رسد آمریکا روی مقاومت دولت اشرف غنی حساب ویژه‌ای باز کرده بودند و تصور می‌کردند با خروج نیروهایشان از افغانستان این دولت می‌تواند شش ماه تا یک سال مقاومت کند و در این مدت با کمک سایر کشورها و تجهیز بیشتر ارتش افغانستان جلوی پیشروی طالبان گرفته شود.

وی افزود: هم‌چنین در این مدت مذاکراتی با طالبان انجام و دولت موقت و انتقالی شکل بگیرد که در آن سهمی هم به طالبان در قدرت دهند، اما قدرت اصلی در دست دولت اشرف غنی و کارگزاران او و آمریکا باقی بماند. برای انجام این مهم آمریکایی‌ها ۸۰ میلیارد دلار تجهیزات پیشرفته در اختیار ارتش افغانستان قرار داده و آموزش زیادی به ماموران امنیتی این کشور داده بودند و همه این اقدامات، جو بایدن را به این نتیجه رسانده بود که طالبان با ۴۰ هزار نیروی خود نمی‌تواند کابل و تمام افغانستان را تصرف کند.

درباره خروج نیروها در آمریکا اجماع نظر وجود داشت

این کارشناس مسائل آمریکا، گفت: اما در عمل این اتفاق نیفتاد و دلایل زیادی هست که سبب شد این استدلال آمریکایی‌ها درست از آب در نیاید. آیا خیانت ارتش سبب پیروزی طالبان شد یا ترس و وحشت آنان؟ آیا علاقه مندی مردم افغانستان به طالبان سبب این رخدادها شد؟ گروه طالبان و سخنگوی آنان ذبیح الله مجاهد می‌گوید “تصور نمی کردیم به این سرعت وارد کابل شویم”.  

ابوالفتح تصریح کرد: بنابراین موضوع اصلی درباره خروج آمریکا از افغانستان نیست بلکه شیوه این خروج  و نحوه مدیریت آن مورد انتقاد و نقد قرار گرفته است و دولت بایدن به بی کفایتی در این باره متهم شده است در حالی که درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان اجماع نظر وجود داشت و همه موافق این خروج بودند.

بایدن انگشت اتهام را به سمت اشرف عنی گرفته است

وی ادامه داد: البته دولت بایدن انگشت اتهام را به سمت دولت اشرف عنی نشانه گرفته است و استدلال می‌کند که رئیس جمهور این کشور قول داده بود تا روز آخر با طالبان می جنگد، اما ظرف ۱۱ روز بدون هیچ مقاومتی کابل و حکومت این کشور سقوط کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا، افزود: هم اکنون سلاح‌های مدرن زیادی به دست گروه طالبان افتاده است و آمریکایی‌ها تصور می‌کردند این سلاح‌ها در دست ارتش افغانستان باقی می‌ماند و با کمک همین سلاح‌ها می‌توانند ماه‌ها با طالبان بجنگند و اگر هم اوضاع بدتر شد ظرف چندماه می توانند این تجهیزات مدرن نظامی را از افغانستان خارج کنند. در حالی که هیچ یک از این اتفاقات رخ نداد و طالبان این سلاح ها را در اختیار گرفت.

ابوالفتح گفت: آمریکایی‌ها فقط توانستند نیروی انسانی خود را از افغانستان خارج کنند و با امان نامه‌ای که از طالبان گرفتند نیروهای خود و دیگر کشورها را از این کشور خارج کردند. حتی چند هواپیما، بالگرد و پهباد مدرن هم به دست طالبان افتاده است.

آمریکا طالبان را به رسمیت خواهد شناخت

وی تصریح کرد: معتقدم در یک مدت زمان کوتاهی حکومت طالبان تحت هر عنوانی توسط آمریکا به رسمیت شناخته می‌شود و این حکومت به یک شریک ایالات متحده برای مبارزه با تروریسم و داعش تبدیل می‌شود. اگر طالبان همین رفتاری را که در ۱۵ روز گذشته داشته‌اند تداوم دهند و از رفتارهای خشونت آمیز و بدوی پرهیز کنند و حقوق زنان و رسانه‌ها را محترم بشمارند آمریکا و بعد از آن اروپایی‌ها حکومت طالبان را به رسمیت می شناسند.

این کارشناس مسائل آمریکا، اظهار کرد: اگر این اتفاق رخ دهد انتقاداتی که هم اکنون از بایدن در آمریکا و جهان می‌شود فروکش می کند. این جنگ یک جنگ نامحبوب در داخل آمریکا و افکار عمومی این کشور بود و مردم آمریکا مرتب اعلام می‌کرند که جنگ در افغانستان یک جنگ بیهوده است و باید هر چه سریعتر خارج شویم. ترامپ با همین وعده رئیس جمهور شد و بایدن هم همین وعده را تکرار و به آن عمل کرد.

ابوالفتح افزود: منتها چون در مدیریت نحوه خروج نیروها مشکل پیش آمد و در یک شب همه چیز تغییر کرد و با انفجار انتحاری داعش ۱۳ نفر از نیروهای آمریکایی کشته شدند خشم عمومی در داخل آمریکا بالا رفت، اما اگر وضعیت داخلی افغانستان روبه ثبات برود و طالبان رفتار معقولی از خود نشان دهد چه بسا ظرف چند ماه جو بایدن در آمریکا مورد ستایش قرار بگیرد، چرا که به یک جنگ بی‌پایان خاتمه داده و از صرف هزینه مالی بیشتر در افغانستان خودداری کرده است. در این صورت اگر قهرمان هم نشود تبدیل به یک رئیس جمهور موجه می‌شود که به یک جنگ بی‌حاصل پایان داده است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین درباره نحوه رفتار با جو بایدن در داخل آمریکا از هم اکنون نباید قضاوت و پیش داوری کنیم. ممکن است اوضاع افغانستان بهبود پیدا کند و این به عنوان یک دستاورد برای دولت بایدن قلمداد شود.    

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...