دادگستری هرمزگان رتبه اول کشور را در شاخصه‌های مهم قضائی کسب کرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه؛ استان هرمزگان جنوبی‌ترین استان ایران است که در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. این استان که مرکز مهم فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است، نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می‌کند. بی‌شک اهمیت این استان از کشور وجود یک دادگستری قوی، با اقتدار و دغدغه‌مند را می‌طلبد.

با توجه به این مهم دستگاه قضائی استان هرمزگان در دو سال گذشته و پس از روی کار آمدن علی صالحی به عنوان رییس کل دادگستری، با رویکردی جهادی، تحول و تعالی را در حوزه‌های مختلف به منصه ظهور و بروز رسانده و دادگستری این استان در شاخصه‌هایی که در گذشته از در وضعیت مطلوبی قرار نداشت، رتبه اول را کسب کرده است.

بنا بر اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، کسب رتبه اول کشوری به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی و معوق، صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضائی، برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن و رضایتمندی ارباب رجوع تنها بخشی از موفقیت‌های این مقام قضائی در استان هرمزگان است.

علی صالحی، رییس کل دادگستری هرمزگان در مورد چگونگی کسب رتبه دادگستری اول کشور در همه شاخصه‌های ارزیابی گفت: در برخی از شعب روز‌های تعطیل و بعد از ظهر‌ها و شب‌ها وقت‌های رسیدگی تعیین شد و شعب نامتعارف ساماندهی شد.

این مقام قضائی به بازرسی‌های مستمر نیز اشاره کرد و گفت: طی یک سال گذشته 6 بار از کل دادگستری استان هرمزگان بازرسی دقیق صورت گرفته و شهرستان‌های استان نیز به صورت سرزده مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی یادآور شد: کلیه وقت‌های رسیدگی را به زیر یک ماه آوردیم و روزانه این موضوع نظارت می‌شود و اگر وقتی بالای یک ماه تعیین شود، باید به زیر یک ماه تغییر کند.

صالحی با اشاره به بازدید‌های مستمر از دادسرای بندرعباس، گفت: پرونده‌های معوق از سطح استان جمع‌آوری و راهکار‌های لازم برای کاهش آمار اتخاذ شد. اگر هنوز نظر کارشناس اعلام نشده بود، شخصاً با کارشناس تماس گرفته و اعلام می‌کردم که ظرف 24 تا 48 ساعت نظر خود را اعلام کند. گاهاً استعلاماتی بود که واصل نشده بود که تأکید می‌کردم باید زودتر اعلام شود و حتماً دستورات قضائی مقید به وقت باشند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با تأکید بر اینکه رضایتمندی مردم مسأله بسیار مهمی برای ماست، گفت: به منظور اتقان و افزایش کیفیت آرا در کنار سرعت در رسیدگی، برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت و جشنواره آرا را به صورت ماهیانه، فصلی و سالیانه برگزار کردیم.

وی به تشکیل گروه اتقان آرا کیفری و حقوقی و اخذ آمار نقص و نقض آرا، اظهار کرد: در این زمینه آمار احصا و به شعبات ابلاغ شد تا ضعف‌های موجود برطرف شود.

صالحی از مأموریت به معاونین خود برای بررسی علت نقض و نقص آرا خبر داد و افزود: به محض اینکه پرونده در دادگاه نقص یا نقض شود، این پرونده به معاون مربوطه جهت بررسی ارسال می‌شود تا علت را شناسایی کند.

رتبه‌های اول در کدام شاخصه‌هاست؟

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه برخی شاخص‌هایی که دادگستری این استان رتبه اول را در این زمینه کسب کرده است را مورد اشاره قرار داد و گفت: از حیث میانگین مانده در کلیه شعب بستگی به نوع شعبه، رتبه اول را دادگستری استان هرمزگان کسب کرده است. طبق آخرین آماری که مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضائیه ارائه کرده در شعبه دادگاه‌های کیفری یک ما میانگین موجودی سه فقره پرونده است؛ یعنی کل میانگین موجود استان 12 فقره پرونده است. در دادگاه‌های تجدید نظر میانگین مانده هر شعبه 12 فقره پرونده یعنی کل پرونده‌های دادگاه‌های تجدید نظر 96 پرونده است.

وی ادامه داد: در شعب دادسراها، رتبه اول را هم در دادیاری و هم در بازپرسی کسب کرده‌ایم و میانگین مانده پرونده‌ها در دادسرا 44 فقره در دادیاری و بازپرسی است.

صالحی یادآور شد: میانگین مانده شعب دادگاه‌های عمومی اعم از حقوقی، کیفری دو، خانواده و اطفال 51 فقره است که در این زمینه نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

این مقام قضائی تصریح کرد: طبق آخرین آمار شعبه دادگاه‌های حقوقی هرمزگان با 78 فقره رتبه اول، شعبه دادگاه کیفری دو با 20 پرونده رتبه اول و شعب دادگاه‌های انقلاب با 8 پرونده رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: موجودی شعب اظهارنظر از حیث میانگین مانده صفر است و دادگستری استان هرمزگان از این حیث نیز رتبه اول را کسب کرده است.

وی بیان کرد: از حیث متوسط اوقات رسیدگی دادگستری استان هرمزگان دارای رتبه اول کشوری است. طبق آماری که انتهای سال 99 اعلام شد، متوسط اوقات رسیدگی در هرمزگان 9 روز است.

صالحی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری از حیث نداشتن پرونده‌های نامتعارف از سوی دادگستری هرمزگان، اظهار کرد: پرونده‌های شعب دارای 200 فقره موجودی شعب نامتعارف محسوب می‌شوند و در استان حتی یک شعبه نامتعارف وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کسب رتبه اول کشوری از حیث پرونده‌های مانده و معوق در دادسرا، محاکم کیفری یک و تجدیدنظر نیز خبر داد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول از جهت متوسط زمان رسیدگی به پرونده، گفت: دادگاه کیفری یک با متوسط زمان 28 روز، دادگاه کیفری دو با متوسط زمان 55 روز، دادگاه انقلاب استان هرمزگان با متوسط زمان رسیدگی 68 روز رتبه اول کشوری را در سطح کشور دارند.

صالحی همچنین به کسب رتبه اول کشوری در صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضائی اشاره کرد و افزود: با 99 درصد ابلاغ الکترونیک در دادگستری و با صدد صد ابلاغ الکترونیک در شورا‌های حل اختلاف رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

کسب رتبه اول در کشور به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی نیز موضوع دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول از لیست شاخص‌های چهارده‌گانه زندان و کلیه شاخص‌ها، اظهار کرد: استان هرمزگان رتبه اول کشوری از حیث رضایتمندی مراجعین دستگاه قضائی در کشور را داشته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد: کسب رتبه برتر در جشنواره ملی فناوری اطلاعات از جهت استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و کسب رتبه برتر کشوری داشتیم.

صالحی ادامه داد: دادگستری استان هرمزگان در راستای اجرای دقیق مدل تعالی فرهنگی و طرح تکریم مراجعان رتبه اول را کسب کرده است.

وی از کسب رتبه برتر کشوری در خصوص اجرای قانون جامع حدنگار خبر داد و اظهار کرد: به صورت مستمر در جلسه‌های شورای بیت‌المال موضوع کاداستر را مورد توجه قرار داده و دستگاه‌های اجرایی را به ثبت مالکیت ملزم کرده‌ایم.

نمونه مردمی بودن

کسب رتبه اول کشوری از حیث برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن در راستای ارتقای امنیت و آرامش در جامعه و کسب رتبه برتر کشوری از جهت اعطای تسهیلات مرخصی به زندانیان و بازدید از زندان‌ها نکته دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: در پاسخگویی به درخواست‌های مراجعین به دستگاه قضائی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در هر واحد قضائی یک کارمند مجرب، خوش اخلاق، متواضع و خوش برخوردی برای پاسخگویی به مشکلات مردم و ارشاد و معاضدت حضور دارد.

صالحی با اشاره به فعال‌سازی سامانه پاسخگویی به سوالات حقوقی شهروندان در استان هرمزگان، یادآور شد: این سامانه از ساعت 13 تا 21 هر روز از سوی معاونین دادگستری پاسخگوی سوالات حقوقی و قضائی است. شماره این سامانه 0763206 است که مردم استقبال خوبی کردند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تأکید کرد: همچنین سامانه پیامکی به منظور دریافت انتقادات، پیشنهادات و انعکاس مشکلات توسط مراجعین به دستگاه قضائی به شماره 3000863206 فعال است.

وی از برگزاری ملاقات مردمی رئیس کل دادگستری در روز‌های سه‌شنبه هر هفته خبر داد و گفت: درب اتاق ما به روی مردم هر روز باز است، اما روز سه‌شنبه به روز ملاقات مردمی اختصاص یافته و در هر هفته حدود 100 مراجعه کننده حضور پیدا کرده و مشکلاتشان رسیدگی می‌شود.

دادرسی آنلاین

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به بازرسی‌های نامحسوس اشاره و از راه‌اندازی سالن ملاقات الکترونیکی در زندان برای اولین بار در استان هرمزگان خبر داد.

وی گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که از سوی دادگستری استان ابلاغ شده، اعزام زندانی به هیچ وجه نباید صورت بگیرد و اتاق‌های دادرسی در زندان راه‌اندازی شده است.

صالحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر 5 هزار و 854 فقره دادرسی الکترونیک با متهمانی که در زندان هستند و 8 هزار و 295 فقره جلسه دادرسی الکترونیک با اصحابی که دعوایشان در خارج از زندان است، صورت گرفته است.

همچنین 15 جلسه دادرسی الکترونیک با اصحاب دعوایی در خارج از کشور بوده‌اند، انجام شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به استقرار دفاتر خدمات الکترونیک قضائی در زندان اشاره کرد و گفت: ارائه خدمت صدور گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اولین بار در استان هرمزگان راه‌اندازی شد.

وی همچنین به راه‌اندازی خدمت ثبت قرارداد الکترونیکی وکالت در محاکم قضائی استان، فعال‌سازی سامانه ارتباط با ضابطین، فراهم‌سازی زیرساخت‌ها در سراسر استان به منظور تبادل لوایح الکترونیک، اجرای دقیق دستورالعمل نوبت‌دهی جهت ارائه خدمات قضائی اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اجرای طرح پرونده‌های تمام الکترونیک قضائی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بالغ بر 37 هزار و 611 فقره پرونده تمام الکترونیک داریم و کلاً پرونده فیزیکی در مورد این پرونده‌ها حذف شده است.

توسعه فضای فیزیکی

صالحی به اقدامات عمرانی دادگستری نیز اشاره کرد و افزود: افتتاح ساختمان شورا‌های حل اختلاف دادگستری در شهرستان رودان، تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های چهار واحدی مناطق سازمانی بستک، تکمیل و احداث ساختمان دادگستری شهرستان‌های سیریک و جزیره ابوموسی، پیگیری و نصب آسانسور در دادگستری میناب، احداث و بهره‌برداری ساختمان افسر نگهبانی دادگستری کل استان هرمزگان، آغاز عملیات اجرایی ساختمان کیش از جمله اقدامات صورت گرفته در بحث عمرانی است.

وی ادامه داد: از موضوعات مهم راه اندازی دادگستری شهرستان بشاگرد بود. دادگستری شهرستان بشاگرد سال‌ها در شهرستان جاسک مستقر بود و مردم مجبور بودند مسیری طولانی را از شهرستان بشاگرد به شهرستان جاسک و بالعکس طی کنند. 25 سال مردم شهرستان بشاگرد این مسیر را طی می‌کردند، اما با دستور ریاست وقت قوه قضائیه و با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، دادگستری در شهرستان بشاگرد مستقر شد. احداث ساختمان دادگستری 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در 15 روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

حمایت از تولید و مبارزه با قاچاق کالا

وی با خاطرنشان کردن اقدامات صورت گرفته در حوزه حمایت از تولید، از ایجاد بیش از 5 هزار فرصت شغلی خبر داد و اظهار کرد: در واحد تولیدی آلومینیوم المهدی هرمزگان از بیکاری 2 هزار و 500 کارگر جلوگیری شد. از سوی دیگر با پیگیری‌هایی که صورت گرفت الان این واحد تولیدی دارد 24 ساعته به صورت سه شیفت کار می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: یک واحد تولیدی وجود داشت که علیرغم صدور مجوزات لازم از دستگاه متولی به خاطر بحث واگذاری زمین مشکلاتی را داشت که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد و اجازه ندادیم که این مشکل ادامه داشته باشد و اکنون پنجمین کارخانه تولید روغن در کشور است. این واحد بیش از هزار و 200 نفر فقط به صورت مستقیم و دو هزار و 500 نفر به صورت غیرمستقیم، نیروی کار دارد.

وی تأکید کرد: برای برخی واحد‌های تولیدی از بابت مسئولیت اجتماعی یکسری وظایفی را تعریف کردیم، در مورد یکی از واحد‌های تولیدی از مسئول آن خواستیم که در 8 هکتار زمین، 16 هزار درخت کاشته شود و عواید آن را به خانواده‌های زندانیان اختصاص بدهند. هم یک فضای سبزی ایجاد می‌شود و هم عواید این طرح به خانواده مستحق زندانی می‌رسد.

صالحی با اشاره به رفع مشکلات واحد تولیدی روغن حیات هرمزگان بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر 24 ساعته مشغول فعالیت است و نیاز استان و بخشی از استان‌های همجوار را تأمین می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به بازرسی مستمر از گمرک و بنادر و صدور دستور قضائی برای ترخیص کالاها، تصریح کرد: دادستان‌ها را ملزم کرده‌ایم که هفته‌ای یک بار به گمرکات بنادر سر بزنند. بنده نیز ماهی یک بار سرکشی می‌کنم و در زمینه مبارزه با قاچاق کالا شعبه ویژه‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم.

انتهای پیام/

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...