جنجال در اردن بر سر حذف نام “فلسطین” از نقشه‌ای در کتاب درسی جغرافیا

عدم درج نام فلسطین در نقشه‌ای در کتاب جغرافیای پایه دهم در اردن، جنجال گسترده‌ای را در میان مردم این کشور به راه انداخت.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی۲۱، تصویری که شهروندان اردنی از نقشه‌ای در کتاب جغرافیای پایه دهم به اشتراک گذاشتند، جنجال گسترده‌ای را در میان مردم این کشور به راه انداخت چرا که در این نقشه نام فلسطین در گروه کشورهایی که از چهار طرف با اردن هم مرز هستند، ذکر نشده است.

در این نقشه نام کشورهای عربستان، عراق، سوریه و لبنان ذکر شده است اما نامی از فلسطین که از غرب با اردن هم مرز است، ذکر نشده است. همین امر موجب شد شهروندان اردنی وزارت آموزش و پرورش را به ارتکاب عامدانه این اشتباه بزرگ متهم کنند.

در پی این اتهام زنی، وزارت آموزش و پرورش اردن بیانیه‌ای صادر و در آن اعلام کرد، “استفاده از واژه حذف نادرست است زیرا از طرفی نام فلسطین در چاپ اول این کتاب در سال ۲۰۱۶ هم در نقشه ذکر نشده است و هیچ تغییری در چاپهای بعدی این کتاب هم اعمال نشده است و از سوی دیگر این وزارتخانه نیز از آن زمان تاکنون هیچ یادداشتی در این زمینه دریافت نکرده است”.

این وزارتخانه تأکید کرد، هیچ قصدی برای “حذف نام فلسطین” ندارد و واقعیت برنامه‌های درسی اردن که پر از مباحث مربوط به فلسطین است، گواهی بر این امر است. وزارت آموزش و پرورش این نکته را در چاپ‌های بعدی کتاب مورد توجه قرار می‌دهد.

اما توجیهات وزارت آموزش و پرورش، محمد مروان، مسئول پرونده مقاومت در برابر عادی سازی در جبهه اقدام اسلامی اردن را متقاعد نکرد و وی معتقد است که مسئولیت ملی ایجاب می‌کند وزارت آموزش و پرورش بابت غفلت از ذکر نام فلسطین روی این نقشه پاسخگو باشد حتی اگر فرض بر این است که این اشتباه ناخواسته بوده است.

وی افزود، وزارت آموزش و پرورش اردن از پذیرش مسوولیت این اشتباه که از سال ۲۰۱۶ رخ داده، فرار می‌کند و آن را به گردن جامعه اردن می‌اندازد که چرا تا الان این اشتباه را به وزارتخانه گوشزد نکرده است.

مروان با استناد به لغو کتاب مساله فلسطین از برنامه درسی اردن که از زمان امضای توافقنامه وادی عربا میان این کشور و رژیم صهیونیستی صورت گرفته است، گفت: از زمان امضای این توافقنامه ما شاهد تغییرات مشکوک در برنامه درسی دانش آموزان خود هستیم که از ارزش‌های اجتماعی و ملی خالی شده‌اند.

وی افزود، نام فرماندهان ارتش اردن که در خاک فلسطین به شهادت رسیده‌اند، همچنین نام مسجدالاقصی، نبرد الکرامه و محله الشیخ جراح در برنامه آموزشی دیده نمی‌شود.

اما نورالدین ندیم، سخنگوی سندیکای معلمان اردن معتقد است که عدم ذکر نام فلسطین در این نقشه عمدی نبوده است زیرا در مواد درسی جدید، نام فلسطین، مقدسات و مسجدالاقصی بارها ذکر شده است و این نشان می‌دهد که تدوینگر این مواد درسی هیچ مشکلی با نام فلسطین و مساله فلسطین ندارد.

وزارت آموزش و پروش اردن در بیانیه فوق الذکر اذعان کرد که نقشه‌های کتاب‌های درسی را از مرکز جغرافیایی سلطنتی اردن تهیه می‌کند و این نقشه را هم از این مرکز تهیه کرده است.

محمد مروان هم این اظهارنظر وزارت آموزش و پرورش را به تمسخر گرفت و تصریح کرد، این وزارتخانه از پذیرش این اشتباه طفره می‌رود و آن را گردن مرکز جغرافیایی می‌اندازد. در هر صورت مرکز جغرافیایی مسوول ارائه این نقشه به وزارت آموزش و پرورش است و این وزارتخانه هم مسوول قبول و انتشار آن در کتب درسی.

وی این سوال را مطرح کرد که در نهایت چه کسی وزارت آموزش و پرورش و مرکز جغرافیایی را بابت دستکاری مواد درسی دانش آموزان مسوول دانسته و توبیخ خواهد کرد؟

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...