جزئیات دپوی ۶.۱ میلیون تن کالای اساسی

آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر حاکی از مجموع ۶.۱ میلیون تن کالای موجود در انبارها و شناورها است؛ در سال جاری دپوی کالاهای اساسی عمدتا رو به رشد بوده است.

به گزارش ایسنا، در سال جاری عمدتا گزارش‌ها نشان داد که دپوی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر حجمی بالای پنج میلیون تن بوده است؛ به طوری که در پایان فروردین‌ماه حدود ۵.۲ میلیون تن مجموع موجودی و آنچه در شناورها قرار داشت، اعلام شد.

این رقم در اواخر اردیبهشت‌ماه به ۵.۸ میلیون تن افزایش یافت و در اواسط خردادماه به ۵.۶ میلیون تن رسید که حدود ۴.۷ میلیون تن آن موجودی و  ۹۲۵ هزار تن نیز در شناورهای در حال تخلیه و یا منتظر در لنگرگاه قرار داشت.

 روند رو به رشد ورود و دپوی کالای اساسی در سال جاری

در سه ماه ابتدایی سال جاری حجم دپوی کالاهای اساسی نسبت به اواخر سال گذشته افزایش یافته بود و از دلایل آن عدم تمدید مصوبه ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی بدون ارائه کد رهگیری بانک بود، ولی با ارائه‌ گزارشی به روحانی – رئیس دولت دوازدهم – و دستور فوری که وی صادر کرد مصوبه تمدید و بانک مرکزی موظف به تسریع در تامین ارز  برای ترخیص کالاهای اساسی شد.

در اواخر تیرماه  بازهم حجم کالاهای اساسی در گمرک و بنادر افزایش داشت و به ۶.۴ میلیون تن رسید که  ۴.۶ موجودی و ۱.۷ میلیون تن نیز در شناورها قرار داشت.

در این مدت در کنار ورود بیشتر کالاها، کندی تخلیه و خروج  کالا از گمرک و بنادر به دلیل مشکلی که در تامین کامیون مورد نیاز وجود داشت موجب این انباشت کالاها شده بود ولی در ادامه این مشکل تا حدودی رفع شد.

 وضعیت دپوی کالای اساسی در ابتدای دولت سیزدهم

اما گزارش‌ها در ابتدای شهریورماه یعنی بعد از ورود دولت سیزدهم نشان داد که موجودی کالاهای اساسی به ۶.۱ میلیون تن کاهش یافته است که ۴.۵ میلیون تن موجودی در گمرک و بنادر و ۱.۶ میلیون تن در شناورها بود.

در این رابطه لازم به یادآوری است که در مردادماه ضمن افزایش سرعت تخلیه کالا، ترخیص کالاهای اساسی از بنادر نیز سرعت گرفته و طبق گفته مسئولان گمرک ایران حداقل ۶۰۰ هزار تن کالاهای اساسی به صورت درصدی و بدون کد رهگیری بانک ترخیص شده بود.

 جریان اقلام در دپوی ۶.۱ میلیون تنی

اما آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر براساس گزارشی که ارونقی- معاون فنی گمرک ایران – به ایسنا ارائه کرده است نشان می‌دهد که تا ۱۳ شهریورماه سال جاری حجم موجودی کالاهای اساسی به ۶.۱ میلیون تن رسیده که ۴.۳ میلیون تن آن موجود در انبارها و ۱.۸ میلیون تن در شناورهایی است که پای اسکله قرار داشته و یا در حال تخلیه هستند.

بر اساس این گزارش، از ۴.۳ میلیون تن کالای موجود در انبارها بیشترین میزان به ذرت با ۱.۳ میلیون تن اختصاص دارد. در سایر اقلام نیز ۱۵۰ هزار تن گندم، ۸۸۰ هزار تن جو، ۸۳۶.۷ تن سویا، ۱۶.۲ هزار تن برنج، ۲۱۶.۴ تن شکر، ۶۱۳.۲ تن روغن خام، ۳۱۹.۳ تن دانه‌های روغنی است.

در کنار آن،  ۴۶ فروند شناور حاوی کالاهای اساسی نیز به بنادر رسیده که ۱۶ فروند حاوی ۲۵۳.۷ تن کنار اسکله قرار داشته و ۳۰ فروند حاوی بیش از ۱.۵ میلیون تن منتظر در لنگرگاه برای تخلیه کالا هستند، در شناورها اقلامی مانند گندم، جو، روغن، شکر، دانه های روغنی، سویا و ذرت وجود دارد.

 ۷.۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ به کدام کالاها رسید؟

اما در رابطه با واردات کالاهای اساسی همواره یکی از موانع ترخیص مربوط به تامین ارز آن بوده که با ارز ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شود،این در حالی است که گزارش بانک مرکزی نشان میدهد که برای سال جاری تا پایان مرداد ماه، بیش از ۷.۲ میلیون دلار از محل سهمیه ارزی امسال کالاهای اساسی  به صورت نقد و اعتباری پرداخت شده است.

 از تامین ارز انجام شده ۵.۶ میلیون دلار آن مربوط به اقلامی است که با هماهنگی وزارت صمت  و جهاد کشاورزی ترخیص شده است؛ شامل ۵۸۰ میلیون دلار جو، ۹۳۹ میلیون دلار دانه‌های روغنی، ۱.۸ میلیون دلار ذرت، ۱.۲ میلیون دلار روغن خام یا نباتی، ۵۷۱ میلیون دلار کنجاله سویا، ۵۶۴ میلیون دلار گندم و ۳۲۲ میلیون دلار برای سایر بوده که این سایر مشخص نیست کدام اقلام را در بر می‌گیرد.

همچنین در پنج ماهه ابتدایی امسال ۱.۶ میلیون دلار بابت تامین دارو و تجهیزات پزشکی و آنچه که مد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده تامین ارز شده است.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...