جزئیات ثبت علمی تجربه‌های رسانه‌ای در مدرسه روزنامه‌نگاری

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم مجید رضاییان  با اشاره به بخش‌های مختلف «مدرسه روزنامه نگاری و مطالعات رسانه» موسسه بهاران گفت: فراخوان ثبت نام برای  ترم اول این مدرسه در پایان شهریور و هفته اول مهرماه اعلام می شود و کلاس‌های ما تقریبا از اواخر مهر ماه و اوایل آبان- به دو شکل حضوری و آنلاین- برگزار خواهد شد.

وی درباره ورک شاپ‌های در نظر گرفته شده در این مدرسه افزود: ما دو نوع ورک شاپ در نظر گرفته ایم. یکی از آنها موضوعی است و موضوعات «روزنامه نگاری تخصصی» در ورک شاپ ها مطرح می شود. ممکن است این ورک شاپ، 3 یا 5 جلسه باشد و یک کلاس 16 جلسه‌ای ترمیک نباشد. در ورک شاپ های موضوعی عناوینی چون« ورک شاپ های روزنامه نگاری اقتصادی، روزنامه نگاری ورزشی،سیاسی و…» برگزار می شود.

رضاییان ادامه داد: بخش دیگری از ورک شاپ های ما «تک موضوعی» هستند و با «ورک شاپ های موضوعیِ روزنامه‌نگاری تخصصی» متفاوت است. عنوان دیگری از ورک شاپ‌های ما به موضوع «روزنامه نگاری تلویزیونی و ویدئو ژورنالیسم» از جمله ساخت کلیپ،گزارش دیجیتال و یا فتو تیتر می پردازد. در این ورکشاپ ها با تمرکز بر تصویر و وب3 یا هوشمند صحبت می کنیم. این ورک شاپ ها، امکان دارد از تک‌جلسه ای تا ترمیک ادامه داشته باشد.

«روایت تجربه ها و یک یافته» به دنبال انعکاس تجربه روزنامه نگاران و یافته علمی آنها

مدیر مدرسه روزنامه‌نگاری درباره یکی از بخش های این مدرسه توضیح داد: بخش دیگر، «روایت تجربه‌ها و یک یافته» است. با توجه بر تاکید برخی دانشگاه‌های معتبر جهانی مانند هاروارد مبنی بر«ثبت و تدوین علمی و آکادمیکِ تجربه‌ها» و تاریخ شفاهی، اغلب بر سه مقوله تاکید بیشتری می شود.اما تلاش ما در سیستم مدرسه این بوده که آن را به پنج مرحله افزایش دادیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به جزییات بخش«روایت تجربه ها و یک یافته علمی» بیان می کند: در واقع ما در این بخش به  5پرسش، پاسخ می دهیم. مرحله اول چیستی، مرحله دوم پیشینه تجربه مورد نظر، مرحله سوم تشریح فرآیندِ شکل گیری آن تجربه و مرحله چهارم مشاهدات آن فرد به عنوان یک کنشگر اصلی و مرحله پنجم اراِیه یافته علمی- از دل مراحل چهارگانه تجربه پرزنت شده فرد صاحب تجربه در این رشته-قلمداد می شود.

رضاییان معتقد است ما در این بخش تنها به بیان روایت تجربه نمی پردازیم و تاکیدمان به طور قطعی بر رسیدن به «یافته علمی» است.

می‌گوید: ما در این بخش به این مسأله توجه کرده‌ایم که فرد روند شکل گیری فرایند یا Process    presentation را در نظر بگیرد و بعد از جمع بندی تجربه، باید به این نکته-مهم ترین بخش- دست پیدا کند که Findingsیا همان یافته‌هایش چیست و به چه رسیده است؟ برای ما لزوما، سن فرد صاحب تجربه ملاک قطعی نیست؛ گاه ما می بینیم یک روزنامه نگار -در یک بخشی از کار رسانه های سنتی یا نوین- تجربه بسیار درخشانی را به دست آورده که می تواند با یک یافته علمی همراه وارایه شود؛ ولی از سن بالایی برخوردار نیست.

این پژوهشگر حوزه ژورنالیسم در این جمع بندی این بخش توضیح داد که در بخش آموزش، سه موضوع مطرح است، یکی از آنها «کلاس های ترمیک»، دیگری «ورک شاپ های تک موضوعی» و «ورک شاپ های تخصصی» و سوم «روایت تجربه و یک یافته علمی» است. او می گوید: ما به همه دانش آموختگان هم گواهی اعطا می کنیم و هم با چندین دانشکده در حال مذاکره جهت ارائه گواهینامه مشترک مدرسه و یکی از دانشکده های ارتباطات به دانش آموختگان هستیم.

«کلینیک رسانه» به دنبال آسیب شناسی و ارایه راهکار به رسانه هاست

این بنیان گذار «روزنامه نگاری تحلیلی»در بخش دیگری از گفتگوی خود با شفقنا به ابهامات موجود درباره «کلینیک رسانه» پرداخت و گفت: رسانه‌های ما -چه در فضای وب و چه در بستر چاپ- درتهران و استان های مختلف، درباره «اقتصاد رسانه» و نحوه درآمدزایی خود، از ما سوال پرسیده اند یا درباره «کیفیت محتوایی و یا گرافیک و فرم و جنبه تصویری، ساختار تحریریه و یا اتاق خبر» و یا «بهتر دیده شدن» و اصطلاحا «بالا رفتنِ دامنه نفوذ» شان پرسش‌هایی مطرح کرده اند. ما در «کلینیک رسانه» در هر 3 حوزه یادشده، در قالب یک پروژه به دنبال «آسیب شناسی رسانه» می‌رویم و بعد به سفارش دهنده، «ارائه راهکار» خواهیم داشت.

وی به یک نکته مهم در این پژوهش اشاره و خاطرنشان کرد: تنها شرط ما در قرارداد، این است که ناظرِ این بخش، خود ما باشیم. به این معنا که وقتی راه حل‌های ما می‌خواهد با برند «مدرسه روزنامه نگاری و مطالعات رسانه» اجرایی شود، حتما از طرف ما، یک «ناظر علمی» گذاشته می‌شود که آنچه ما ارائه داده ایم، درست اجرا شود. همچنین با برخی شرکتهای فناوری گرید یک و دانش بنیان از یک سوی و بنگاه‌های رسانه‌ای و مطبوعاتی از دیگر سوی تفاهم نامه همکاری منعقد خواهیم کرد.

ارتباط با دانشکده های معتبر جهان؛ از دیگر برنامه های مدرسه

در بخش بین الملل مدرسه، «ارتباط داشتن با دانشکده‌های معتبر جهان» از دیگر برنامه‌هایی است که قرار است در مدرسه دنبال شود.

رضاییان در این خصوص توضیح داده است: از استادان معتبر دیگر کشورها-از طریق یکی از پلتفرم‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی- برای ورک شاپ‌ها یا تدریس، دعوت خواهیم کرد؛ سعی هم می‌کنیم تا با استادان حرفه‌ای و حاضر در مدرسه ما، به طورِ مشترک، برنامه ارائه کنند و درباره یکی از موضوعات مطرح، «مباحثه» داشته باشند. در واقع ارتباطِ علمی و پژوهشی با مسئله‌های روز دنیا – در زمینه حوزه روزنامه‌نگاری و هم مطالعات رسانه- بین استادان ایرانی و خارجی ورک شاپ خواهیم داشت.

موسس مدرسه روزنامه‌نگاری ادامه داد: در بسیاری از استان‌ها این درخواست مطرح است که برخی ورک شاپ ها و آموزش ها به «صورت مشترک» برگزار شود و در حال حاضر، به دنبال سازماندهی این درخواست ها، هستیم و احتمالا از هفته سوم مهرماه برخی از ورک شاپ های مشترک مدرسه با آن تشکیلات در استان ها-مانند خانه مطبوعات یا فرهنگسراها- برگزار می شود که اولین آن اصفهان خواهد بود.

رضاییان، اقداماتِ بخش دیگر این مجموعه با عنوان «روابط عمومی و رسانه» را تشریح کرد و افزود: یکی از مشاوره‌هایی که به روابط عمومی ها -توسط استادان کاربلد و با تجربه-ارائه خواهیم داد، «تمرکز بر چگونگی ارتباط روابط عمومی‌ها با مخاطب و رسانه» است و طریقه این ارتباطِ رسانه‌ای- هم از نظر علمی، آموزشی، پژوهشی و هم از نظر عملی و کاربردی- ارائه خواهد شد. در واقع در این بخش، «بهبود و ارتقا رابطه روابط عمومی ها» با موضوعی به نام «رسانه»- که از مخاطبان خودشان به شمار می آیند- تمرکز ما خواهد بود.

انتهای پیام/

 

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...