تک طلای تیمی پارالمپیک/ قهرمانی والیبال نشسته در توکیو ٢٠٢٠

در آخرین روز از رقابت‌های بازی‌های پارالمپیک توکیو، تیم ملی والیبال نشسته ایران به تک طلای تیمی این رقابت‌ها دست یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا از توکیو، در آخرین شب بازی‌های پارالمپیک، فینال مسابقات والیبال بین تیم‌های ایران و روسیه برگزار شد. تیم همیشه فینالیست والیبال نشسته ایران و پر افتخارترین تیم جهان که در هشت دوره حضور قبلی خود در بازی‌های پارالمپیک، همیشه فینالیست بوده و جز در بازی‌های آتن و لندن در ۶ دوره دیگر قهرمان بازی‌ها را به خود اختصاص داده و مدال طلا را مال خود کرده، برای رسیدن به فینال بازی‌های توکیو  در بازی‌های قبلی با قدرت و انگیزه کامل ظاهر شده و همه حریفان (آلمان، برزیل، چین و بوسنی و هرزگوین) را شکست داده بود.

تیم ایران همه حریفان حتی بوسنی را ۳- ۰ شکست داده بود. تیم روسیه هم جز یک گیم باخت مقابل برزیل، دیگر تیم‌های مقابل خود را تا رسیدن به فینال (ژاپن، بوسنی هرزگوین و مصر) ۳-۰ مغلوب کرده بود.

بعد از ترنم سرود ملی دو کشور، دو تیم  با قضاوت توماس مورولو( داور اهل استونی) و کمک داور هلندی (بنو میجر) در برابر یکدیگر صف آرایی کردند.

تیم ایران با پیراهن سفید و حریف روسی با پیراهن قرمز مقابل یکدیگر قرار گرفتند.

ست اول:

ایران شروع کوبنده‌ای داشت و با یک اسپک از میثم علی‌پور و یک سرویس موثر با حساب ۲-۰ پیش افتادند. اما روس‌ها زود جبران کردند و تا امتیاز ۵-۵ با تیم ایران شانه به شانه پیش آمدند. معلوم بود آن‌ها حریف قدرتمند خود را جدی گرفته و حاضر نیستند به راحتی پا پس بکشند و یک تیم از پیش باخته باشند. این موضوع هشداری بود برای بچه‌های ایران که حریف را دستکم نگیرند و به ورطه غرور دچار نشوند. وقتی با وجود پیش افتادن موقت تیم ایران، بازی در امتیاز ۱۲ به تساوی کشیده شد معلوم شد که این هشدار واقعا جدی است. گویا بچه‌ها این هشدار را دریافتند چون بعد از این جدی‌تر و کوبنده‌تر ادامه دادند و با حضور موثر مرتضی مهرزاد جلوی تور خود را تا امتیاز۱۶ بالا کشیدند.

در ادامه روس‌ها به خود آمدند و به ویژه با سرویس‌های خوب ویکتور میلینین یار با تجربه خود تا یک قدمی ایران پیش آمدند. ۱۷-۱۶. ملی‌پوشان ایران نیز با درک این که حریفی مصمم پیش رو دارند دوباره پیشروی را آغازکردند و با چهار امتیاز اختلاف حاشیه امنیت را حفظ کرد تا نتیجه ۲۲-۱۸شود. بعد از یک تایم اوت، بچه‌ها یا علی‌گویان به میدان آمدند تا کار را تمام کنند. آنان علی رغم سماجت حریف این کار را انجام دادند و ۲۵- ۲۱ ست اول را به نفع خود پایان بردند. در پایان ست اول به خوبی معلوم شد که حریف روسی بی‌جهت تا این مرحله بالا نیامده و کاملا استحقاقش را داشته است. علیپوریان با ۸ و مهرزاد با ۶ امتیاز، امتیازآورترین ملی پوشان ما در ست اول بودند.

ست دوم:

ست دوم را روس‌ها با زدن سرویس شروع کردند اما وقتی ضربه ساویچف یکسره به بیرون رفت امتیاز اول به نام تیم ایران ثبت شد. در این ست پیشروی تیم ایران از همان ابتدا رقم خورد؛ ۴-۱. اما باز روس‌ها نشان دادند کوتاه بیا نیست و در امتیاز ۵ به تیم ایران رسیدند. اسپک‌های بابادی وعلیپوریان دوباره چهار امتیاز فاصله را برای ایران ایجاد کرد۱۰-۶. و بعد ۱۶-۱۱. از شواهد چنین برمی‌آمد که اگر بچه‌ها همین‌طور ادامه دهند این ست را هم می‌توانند به نفع خود به پایان برسانند.

پیشروی و برتری تیم ایران از همین نقطه آغاز شد و وقتی بر تابلو نتیجه ۲۰-۱۲ نقش بست برتری تیم ایران در این ست هم قطعی به نظر می‌رسید. سرانجام ست دوم هم با نتیجه ۲۵- ۱۴ به نفع ملی پوشان ایران تمام شد تا آن‌ها یک قدم به مدال طلا و جشن هفتمین قهرمانی پارالمپیکی خود نزدیک‌تر شوند.

در این ست هم علاوه بر مهرزاد و علیپوریان، بابادی هم جزو امتیازآورترین بازیکنان ما به حساب می‌آمد. ضمن این که علیپوریان هم حضور موثری در  دفاع  داشت و چند امتیاز گره‌گشا به نام تیم ایران ثبت کرد.

ست سوم:

ست سوم را روس‌ها با توپ پر شروع کردند و خیلی زود۳-۰ پیش افتادند. بچه‌ها کاملا متوجه شدند حریف منتظر غفلت و تمرکز نداشتن آن‌هاست پس به خودآمدند و ابتدا امتیازات را در عدد ۳ مساوی کردند بعد پیش‌روی را با اسپک مهرزاد آغاز کردند. اما روس‌ها اجازه ندادند این پیشروی مثل ست‌های قبلی به ایجاد فاصله منجر شود. دو تیم تا پوئن ۱۱ پایاپای پیش رفتند. در این‌جا ویکتور ملینین بهترین یار حریف با همکاری یارانش حساب کار را ۱۱- ۱۴ به نفع تیم روس کردند. یک ” تایم اوت” از رضایی سرمربی تیم ملی تاثیرگذار بود و تیم ایران را در این لحظات حساس ۱۶-۱۵ پیش انداخت. اما روس‌ها تمام توان خود را به کار بسته بودند که کاری سخت را شدنی کنند چرا که خیلی زود ۱۶-۱۹ جلو افتادند. آن‌ها قدر این برتری را تا پایان ست دانستند و گیم سوم را به ۱۹-۲۵ به نفع خود تمام کردند تاهم کار به ست سرنوشت ساز چهارم بکشد وهم تیم والیبال اولین ست باخته را در این مسابقات تجربه کند.

ست چهارم:

ست چهارم را تیم ایران در همان شروع ۴-۰ پیش افتاد و مربی روس را وادار به گرفتن یک تایم اوت زودهنگام کرد. وفتی ایران ۵-۰ پیش افتاد روس‌ها تازه اولین امتیاز را دشت کردند. بچه‌ها گویا می‌خواستند ست سرنوشت را به نفع خود تمام کنند و اجازه قدرت نمایی مجدد را به حریف ندهند. برتری بافاصله ایران وقتی به امتیاز ۱۶ رسید که روس‌ها در امتیاز ۵ متوقف بودند. این اختلاف امتیاز نوید پیروزی و قهرمانی تیم ایران را می‌داد. روس‌ها تلاش می‌کردند خود را جمع و جور کنند اما گویا یک ست پیروزی در برابر پرافتخارترین تیم جهان آن‌ها را هم راضی کرده بود! در ادامه کار بچه‌ها به روس‌ها فرصت بازیابی ندادند و سرانجام با نتیجه ۲۵-۱۷ این ست را به نفع خود تمام کردند.

بنابراین ملی پوشان ما با  قدرت و شایستگی و با نتیجه ۳-۱هم برتری خود را بر حریف دیکته کردند و هم مدال طلای والیبال نشسته در پارالمپیک را قطعی کردند.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...