تک طلای تیمی پارالمپیک/ قهرمانی والیبال نشسته در توکیو ٢٠٢٠

در آخرین روز از رقابت‌های بازی‌های پارالمپیک توکیو، تیم ملی والیبال نشسته ایران به تک طلای تیمی این رقابت‌ها دست یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا از توکیو، در آخرین شب بازی‌های پارالمپیک، فینال مسابقات والیبال بین تیم‌های ایران و روسیه برگزار شد. تیم همیشه فینالیست والیبال نشسته ایران و پر افتخارترین تیم جهان که در هشت دوره حضور قبلی خود در بازی‌های پارالمپیک، همیشه فینالیست بوده و جز در بازی‌های آتن و لندن در ۶ دوره دیگر قهرمان بازی‌ها را به خود اختصاص داده و مدال طلا را مال خود کرده، برای رسیدن به فینال بازی‌های توکیو  در بازی‌های قبلی با قدرت و انگیزه کامل ظاهر شده و همه حریفان (آلمان، برزیل، چین و بوسنی و هرزگوین) را شکست داده بود.

تیم ایران همه حریفان حتی بوسنی را ۳- ۰ شکست داده بود. تیم روسیه هم جز یک گیم باخت مقابل برزیل، دیگر تیم‌های مقابل خود را تا رسیدن به فینال (ژاپن، بوسنی هرزگوین و مصر) ۳-۰ مغلوب کرده بود.

بعد از ترنم سرود ملی دو کشور، دو تیم  با قضاوت توماس مورولو( داور اهل استونی) و کمک داور هلندی (بنو میجر) در برابر یکدیگر صف آرایی کردند.

تیم ایران با پیراهن سفید و حریف روسی با پیراهن قرمز مقابل یکدیگر قرار گرفتند.

ست اول:

ایران شروع کوبنده‌ای داشت و با یک اسپک از میثم علی‌پور و یک سرویس موثر با حساب ۲-۰ پیش افتادند. اما روس‌ها زود جبران کردند و تا امتیاز ۵-۵ با تیم ایران شانه به شانه پیش آمدند. معلوم بود آن‌ها حریف قدرتمند خود را جدی گرفته و حاضر نیستند به راحتی پا پس بکشند و یک تیم از پیش باخته باشند. این موضوع هشداری بود برای بچه‌های ایران که حریف را دستکم نگیرند و به ورطه غرور دچار نشوند. وقتی با وجود پیش افتادن موقت تیم ایران، بازی در امتیاز ۱۲ به تساوی کشیده شد معلوم شد که این هشدار واقعا جدی است. گویا بچه‌ها این هشدار را دریافتند چون بعد از این جدی‌تر و کوبنده‌تر ادامه دادند و با حضور موثر مرتضی مهرزاد جلوی تور خود را تا امتیاز۱۶ بالا کشیدند.

در ادامه روس‌ها به خود آمدند و به ویژه با سرویس‌های خوب ویکتور میلینین یار با تجربه خود تا یک قدمی ایران پیش آمدند. ۱۷-۱۶. ملی‌پوشان ایران نیز با درک این که حریفی مصمم پیش رو دارند دوباره پیشروی را آغازکردند و با چهار امتیاز اختلاف حاشیه امنیت را حفظ کرد تا نتیجه ۲۲-۱۸شود. بعد از یک تایم اوت، بچه‌ها یا علی‌گویان به میدان آمدند تا کار را تمام کنند. آنان علی رغم سماجت حریف این کار را انجام دادند و ۲۵- ۲۱ ست اول را به نفع خود پایان بردند. در پایان ست اول به خوبی معلوم شد که حریف روسی بی‌جهت تا این مرحله بالا نیامده و کاملا استحقاقش را داشته است. علیپوریان با ۸ و مهرزاد با ۶ امتیاز، امتیازآورترین ملی پوشان ما در ست اول بودند.

ست دوم:

ست دوم را روس‌ها با زدن سرویس شروع کردند اما وقتی ضربه ساویچف یکسره به بیرون رفت امتیاز اول به نام تیم ایران ثبت شد. در این ست پیشروی تیم ایران از همان ابتدا رقم خورد؛ ۴-۱. اما باز روس‌ها نشان دادند کوتاه بیا نیست و در امتیاز ۵ به تیم ایران رسیدند. اسپک‌های بابادی وعلیپوریان دوباره چهار امتیاز فاصله را برای ایران ایجاد کرد۱۰-۶. و بعد ۱۶-۱۱. از شواهد چنین برمی‌آمد که اگر بچه‌ها همین‌طور ادامه دهند این ست را هم می‌توانند به نفع خود به پایان برسانند.

پیشروی و برتری تیم ایران از همین نقطه آغاز شد و وقتی بر تابلو نتیجه ۲۰-۱۲ نقش بست برتری تیم ایران در این ست هم قطعی به نظر می‌رسید. سرانجام ست دوم هم با نتیجه ۲۵- ۱۴ به نفع ملی پوشان ایران تمام شد تا آن‌ها یک قدم به مدال طلا و جشن هفتمین قهرمانی پارالمپیکی خود نزدیک‌تر شوند.

در این ست هم علاوه بر مهرزاد و علیپوریان، بابادی هم جزو امتیازآورترین بازیکنان ما به حساب می‌آمد. ضمن این که علیپوریان هم حضور موثری در  دفاع  داشت و چند امتیاز گره‌گشا به نام تیم ایران ثبت کرد.

ست سوم:

ست سوم را روس‌ها با توپ پر شروع کردند و خیلی زود۳-۰ پیش افتادند. بچه‌ها کاملا متوجه شدند حریف منتظر غفلت و تمرکز نداشتن آن‌هاست پس به خودآمدند و ابتدا امتیازات را در عدد ۳ مساوی کردند بعد پیش‌روی را با اسپک مهرزاد آغاز کردند. اما روس‌ها اجازه ندادند این پیشروی مثل ست‌های قبلی به ایجاد فاصله منجر شود. دو تیم تا پوئن ۱۱ پایاپای پیش رفتند. در این‌جا ویکتور ملینین بهترین یار حریف با همکاری یارانش حساب کار را ۱۱- ۱۴ به نفع تیم روس کردند. یک ” تایم اوت” از رضایی سرمربی تیم ملی تاثیرگذار بود و تیم ایران را در این لحظات حساس ۱۶-۱۵ پیش انداخت. اما روس‌ها تمام توان خود را به کار بسته بودند که کاری سخت را شدنی کنند چرا که خیلی زود ۱۶-۱۹ جلو افتادند. آن‌ها قدر این برتری را تا پایان ست دانستند و گیم سوم را به ۱۹-۲۵ به نفع خود تمام کردند تاهم کار به ست سرنوشت ساز چهارم بکشد وهم تیم والیبال اولین ست باخته را در این مسابقات تجربه کند.

ست چهارم:

ست چهارم را تیم ایران در همان شروع ۴-۰ پیش افتاد و مربی روس را وادار به گرفتن یک تایم اوت زودهنگام کرد. وفتی ایران ۵-۰ پیش افتاد روس‌ها تازه اولین امتیاز را دشت کردند. بچه‌ها گویا می‌خواستند ست سرنوشت را به نفع خود تمام کنند و اجازه قدرت نمایی مجدد را به حریف ندهند. برتری بافاصله ایران وقتی به امتیاز ۱۶ رسید که روس‌ها در امتیاز ۵ متوقف بودند. این اختلاف امتیاز نوید پیروزی و قهرمانی تیم ایران را می‌داد. روس‌ها تلاش می‌کردند خود را جمع و جور کنند اما گویا یک ست پیروزی در برابر پرافتخارترین تیم جهان آن‌ها را هم راضی کرده بود! در ادامه کار بچه‌ها به روس‌ها فرصت بازیابی ندادند و سرانجام با نتیجه ۲۵-۱۷ این ست را به نفع خود تمام کردند.

بنابراین ملی پوشان ما با  قدرت و شایستگی و با نتیجه ۳-۱هم برتری خود را بر حریف دیکته کردند و هم مدال طلای والیبال نشسته در پارالمپیک را قطعی کردند.

انتهای پیام

افتصادی

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران با حمایت ایرانسل برگزار می‌شود

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)...

آغاز به کار فروشگاه های زنجیره ای مینو مارت

گروه صنعتی مینو پس از تکمیل زنجیره...

مدیرعامل ایرانسل: تحول دیجیتال گریزناپذیر است

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به روند دیجیتالی...

تا ۷۰ درصد تخفیف سفارش غذا با سوپراپ اسنپ!

منتظر «کمپین بزرگ اسنپ‌» با تخفیف‌های هیجان‌انگیز...

۱.۵ میلیون تومان خرید اقساطی از افق کوروش؛ ویژه بازنشستگان کشوری

بر اساس این تفاهم‌نامه‌‎ که با هدف...

خبر مهم برای جاماندگان از یارانه

بر اساس تصمیم اتخاذ شده جااندگان از...

ورزشی

سید جلال حسینی: قهرمانی آسیا نیاز به برنامه‌ریزی دارد/ باشگاه باید به تعهدات خود عمل کند

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید: اگر قرار است این تیم برای قهرمانی آسیا بجنگد باشگاه هم باید تلاش کند به تعهدات خود در قبال...

خاطرات اولین سفر رسمی تیم ملی فوتبال در رادیو

سریال رادیویی "سفر قندهار" براساس خاطرات اولین سفر رسمی تیم ملی فوتبال ایران در رادیو پخش می‌شود. ...

عبادی‌پور: تلاش می‌کنیم قهرمان شویم

کاپیتان تیم ملی والیبال گفت: برای صعود از گروه خود به اینجا نیامده‌ایم، بلکه برای تحقق هدف بزرگ‌تری تلاش می‌کنیم. ...

درخشش مجدد صابر کاظمی این بار مقابل والیبال کره جنوبی

ملی‌پوش والیبال ایران مقابل تیم ملی والیبال کره جنوبی عنوان امتیاز آورترین بازیکن زمین را به نام خود کرد. ...

رنکینگ فیفا اعلام شد؛ ایران رتبه نخست آسیا را پس گرفت

تیم ملی فوتبال ایران رده نخست آسیا در رده‌بندی فیفا را پس گرفت. ...

اولتیماتوم نفت به پورموسوی؛ به اردو نیاید، شکایت می‌کنیم

ایسنا/خوزستان باشگاه نفت مسجدسلیمان فقط تا عصر امروز منتظر پورموسوی می‌ماند. ...

سیاسی

دیدار وزیر اطلاعات با آیت الله العظمی سبحانی

ایسنا/قم حجت الاسلام والمسلمین خطیب با حضور در دفتر حضرت آیت الله سبحانی با معظم له دیدار و گفت و گو کرد. ...

دولت های خارجی برای نفوذ در دستگاه علما و دانشمندان و مراجع نقشه کشیده‌اند

ایسنا/قم آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: بحمدالله امنیت در کشور ما خوب است اما راجع به مسائل اقتصادی همچنان نگران هستیم و معتقدیم...

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با دستیار رئیس جمهور آذربایجان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان برای دومین بار طی هفته جاری با دستیار رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره آخرین وضعیت روابط...

ادای احترام رئیس مجلس به شهدای بهشهر/ گفت وگوی قالیباف با مردم

رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در گلزار شهدای شهرستان بهشهر ضمن ادای احترام به شهدای این شهر، به صورت چهره به چهره...

اولیانوف: آژانس از سیاسی کردن همکاری با ایران پرهیز کند

دیپلمات ارشد روسیه در وین از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا از سیاسی کردن موضوع هسته ای ایران پرهیز و همکاری فنی...

بازداشت اعضای باند کپی کارت‌های بانکی در کرج

ایسنا/البرز دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: اعضای یک باند که با کپی کارت‌های بانکی اقدام به خرید طلا با حساب قربانیان...