تذکر جدی ایران در مورد افغانستان/ تمرکز بر برگزاری “اربعین” با رعایت پروتکل‌ها

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اخباری که از منطقه پنجشیر در افغانستان می‌رسد اخبار نگران کننده است و حملات دیشب به اشد وجه محکوم است، گفت: پنجشیر تنها راه حل سیاسی دارد و محاصره پنجشیر به هیچ وجه از نظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه قابل قبول نیست.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده در نشست خبری روز دوشنبه خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد آخرین تحولات در منطقه پنجشیر و اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه برخی از رهبران مقاومت این منطقه توسط پهپادهای پاکستانی کشته شده اند و اینکه پاکستان شب گذشته به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حملات طالبان علیه مردم پنجشیر دخالت داشته است، گفت: اخباری که از پنجشیر می رسد اخبار نگران کننده ای است. حملات دیشب به اشد وجه محکوم است. شهادت رهبران افغانستان مایه تأسف است و دخالت خارجی که شما اشاره کردید باید بررسی شود و ما این موضوع را در دست بررسی داریم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه تاریخ افغانستان نشان داده است که دخالت مستقیم و غیرمستقیم نیروهای خارجی در امور افغانستان جز شکست برای نیروهای متجاوز نتیجه دیگری نداشته است، تصریح کرد: مردم افغانستان مردم استقلال طلب و غیور هستند و هر گونه مداخله خارجی در امور افغانستان از نظر ما محکوم است.

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه موضوع پنجشیر باید از طرف گفت وگو و با وساطت و حضور بزرگان افغانستان حل و فصل شود، ادامه داد: هیچ طرفی نباید اجازه دهد که این مسیر به برادرکشی ختم شود. طالبان باید به تعهدات خود در چارچوب حقوق بین الملل پایبند باشد. گرسنگی دادن به مردم پنجشیر، قطعی آب و برق آن ها و محاصره مردم پنجشیر مایه نگرانی و تأسف است. باید حقوق بشردوستانه ذیل حقوق بین الملل در این منطقه رعایت شود. ایران تمام مساعی خود را به کار می برد که به پایان آلام مردم افغانستان کمک کند.

خطیب زاده با تأکید بر اینکه باید دولتی فراگیر که بازتاب دهنده ترکیب جمعیتی و قومیتی مردم افغانستان است در این کشور حاکم شود، گفت: باید خواست و اراده مردم افغانستان در این کشور حاکم شود و نه دخالت خارجی و نه هیچ طرح و توطئه دیگری.

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اهمیت برگزاری گفت وگوهای اصیل بین الافغانی گفت: تذکر جدی می دهیم. باید تمامی خطوط قرمز در افغانستان رعایت شود. باید تعهدات ذیل حقوق بین الملل رعایت شود و ایران از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری می کند.

وی در ادامه پاسخ به سوال ایسنا گفت: من لازم می دانم که این نکته را عرض کنم که نهادهای بین المللی در کنار کشورهای منطقه وظیفه جدی دارند که صلح و آرامش در افغانستان را تضمین کنند و ما نیز انشاءالله تلاش خواهیم کرد که با کمک تمام گروه های افغانستانی روند تحول صلح و امنیت در این کشور را تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: رفتار دولت آتی و گروهی که قدرت را در افغانستان دست می گیرد، نوع رفتار جمهوری اسلامی ایران و کشورهای بین الملل را مشخص می کند و هرچقدر این دولت مسئولانه تر رفتار کند پاسخ مناسب تری دریافت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفر احتمالی رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی به ایران در آستانه برگزاری نشست شورای حکام اظهار کرد: موضوعات فنی بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی باید توسط سخنگوی محترم سازمان انرژی اتمی گفته شود و من در اینجا به دو، سه نکته اشاره می کنم. اول اینکه اجلاس پیش روی شورای حکام، یک نشست عادی است. من پیش از این اشاره کردم و امروز هم تأکید می کنم که هیچ طرفی اشتباه محاسباتی نکند، به سمتی نرود که مذاکراتی که در وین است را تحت تأثیر قرار بدهد. استفاده سیاسی از بستر فنی آژانس پاسخ متفاوتی را از سوی ایران در پی خواهد داشت.

خطیب زاده با اشاره به نوع تعامل ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرد: روابط ایران و آژانس فنی و محترمانه است. مفاهمه درست و عمیقی بین دو طرف است و امیدواریم که بقیه دخالتی در این مفاهمه نکنند.

وی در مورد سفر گروسی به تهران نیز گفت: من نیز این را شنیده ام ولی مطمئن نیستم که این سفر برنامه ریزی شده است یا نه. باید در این زمینه از سازمان انرژی اتمی سوال کنید.

خطیب زاده تأکید کرد: روابط بین ایران و آژانس در سطوح خوبی در موضوعات فنی بین دو طرف ادامه دارد. به سوالات مطرح شده پاسخ داده شده است و به صورت منظم گفت وگوها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد بحث دیپلماسی اقتصادی و اینکه آیا وزارت خارجه در این زمینه دستورالعمل مشخصی را برای سفرای ایران در خارج از کشور ارسال کرده است، گفت: دیپلماسی اقتصادی دارای ابعاد مختلفی است و مفهوم ساده ای نیست.

وی با اشاره به تمرکز بیشتر وزارت خارجه در دوره جدید بر موضوع دیپلماسی اقتصادی گفت: همان طور که می دانید در برنامه های وزیر خارجه درصد قابل توجهی از برنامه های ایشان متمرکز بر دیپلماسی اقتصادی است.

خطیب زاده با اشاره به ابعاد مختلف دیپلماسی اقتصادی گفت: نقش برخی از نهادها در امر دیپلماسی اقتصادی مهم است. برخی از فرایندها و تسهیل کننده ها نقش مهمی در موضوع اجرای دیپلماسی اقتصادی دارند و همه باید در بدنه دولت برای تحقق این موضوع همکاری و همراهی کنند و به وظایف خود در این زمینه عمل کنند. یک اراده ملی می خواهیم که دیپلماسی اقتصادی را به عنوان یکی از محورهای اساسی روابط خارجی ایران مطرح و پیگیری کنیم و تمام مشکلات در این زمینه در وزارت خارجه احصا و بررسی شده است. وزارت خارجه تمرکز ویژه ای بر موضوع دیپلماسی اقتصادی دارد. آقای امیرعبداللهیان دستورالعمل مشخصی را در مورد دیپلماسی اقتصادی به نمایندگی های ایران در خارج از کشور ارسال کرده اند. البته این دستورالعمل اولیه است و طی روزهای آینده تکمیل می شود و همان طور که آقای وزیر مطرح کردند هر شش ماه یک بار نیز گزارشی از این موضوع ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات و ابتکارات وزارت خارجه برای تحقق موضوع دیپلماسی اقتصادی گفت: در همین چارچوب در قدم اول به زودی اجلاس سفرای ایران در کشورهای همسایه برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع واکسن و منابع مالی آن افزود: تحریم های ظالمانه آمریکا یکی از موانع مهمی بوده است که طی ماه های گذشته مانع خرید واکسن از سوی ایران بوده است. همین امروز که با شما صحبت می کنم منابع مالی ما در سیستم کواکس به دلیل تحریم های آمریکا دریافت نشده است و علیرغم اینکه چندین میلیون دوز از کواکس خرید کرده ایم بانکی که باید پول ها را انتقال دهد به خاطر تحریم ها این کار را انجام نداده است.

وی ادامه داد: البته این دلیلی نبوده، نیست و نخواهد بود که حاکمیت جمهوری اسلامی ایران از تمام مسیرها و ظرفیت های خود استفاده نکند که تحریم ها را شکست دهد و به عنوان حافظ جان و ناموس مردم در راستای تأمین حقوق آن ها تلاش نکند. با تلاش های صورت گرفته تاکنون چندین میلیون دوز واکسن وارد شده است.

خطیب زاده گفت: وزارت خارجه در موضوع کرونا از روز اول در کنار مردم بود. چه پیش از فراگیری آن با اعلام زودهنگام این موضوع به مقامات کشور و بعد از آن در تأمین واکسن کرونا. تاکنون چندین میلیون دوز واکسن با نقش مستقیم وزارت خارجه وارد کشور شده است و بر این اساس وزارت خارجه به عنوان تنها مرجع صلاحیت دار تأیید و مشخص کرده است که کدام واکسن وارد شود و کدام واکسن وارد نشود و ما بر این اساس حرکت کرده ایم.

وی با بیان اینکه واردات واکسن به کشور ادامه پیدا خواهد کرد و وزارت خارجه به نقش و وظایف خود در این زمینه عمل می کند، افزود: در کنار تلاش برای واردات واکسن، وزارت خارجه در کنار تولیدکنندگان داخلی واکسن نیز قرار دارد و در چارچوب وظایف خود از تولیدکنندگان واکسن در داخل کشور حمایت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که تاکنون در وزارت خارجه دو نشست در ارتباط با موضوع واکسن کرونا و تسهیل آن برگزار شده است و تلاش های وزارت خارجه در این زمینه تاکنون به چه نتیجه ای رسیده است، تأکید کرد: وزارت خارجه در مرحله جذب کمک ها، امکانات و منابع بین المللی برای مبارزه با کرونا و همچنین تسریع واردات واکسن کرونا نقش کلیدی و اساسی را داشته است.

وی با اشاره به تلاش وزارت خارجه و سفارتخانه های ایران در خارج از کشور برای تسهیل واردات واکسن کرونا به کشور، به واردات واکسن از کشورهای روسیه، هند، چین و سیستم کواکس به ایران اشاره کرد و گفت: با تلاش های صورت گرفته در مدت اخیر نزدیک به ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز از چین واردات واکسن داشته ایم و چندین میلیون دوز نیز از سبد کواکس وارد کشور شده است. این تلاش ها در هفته جاری تشدید خواهد شد.

وی ادامه داد: حداقل ۲۰ میلیون دوز تا سه هفته آینده در ماه جاری میلادی (سپتامبر)وارد کشور خواهد شد و این ها علاوه بر واکسن هایی است که به صورت مقطعی و ناگهانی که مذاکرات مربوط به آن ها به نتیجه می رسد، خواهد بود. در ماه آینده میلادی یعنی اکتبر نیز چند ده میلیون واکسن وارد کشور می شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به تحولات پنجشیر و افغانستان برخی معتقدند که ایران می توانست دیپلماسی فعال تری درمورد افغانستان به کار گیرد و به صورت مناسب تری  این زمینه عمل کند، اظهار کرد: ایران به صورت آشکارا وغیر آشکارا تحولات افغانستان را در سطوح مختلف پیگیری کرده و می کند. با گروه های مختلف افغانستانی در سطوح مختلف در کشور در تماس هستیم. نماینده ویژه ما در امور افغانستان به صورت مستمر با طرف های افغانستانی و نمایندگان دیگر کشورها در امور افغانستان در تماس و رایزنی است. شب گذشته نیز وزیر امور خارجه با آقای عبدالله عبدالله صحبت کردند و گفت وگوها در این زمینه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه مذاکرات مربوط به طرح ایران برای تحقق گفت وگوهای فراگیر افغانستانی یک دور در تهران برگزار شد و آماده هستیم که دور دوم این گفت وگوها را با حضور گروه های مختلف افغانستانی برگزار کنیم تا به یک راه حل مرضی الطرفین برسیم، ادامه داد: سیاست اصولی ما این است تا خواست مردم افغانستان در این کشور اجرا شود و از برادرکشی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: کسانی که شاهد و ناظر تحولات افغانستان هستند به نقش موثر و کلیدی ایران در این زمینه اذعان دارند و می دانند که ایران چه کرده و می کند.

خطیب زاده افزود: ما در مورد موضوع پنجشیر به صراحت موضع گرفتیم. تأکید کردیم که تنها راه حل برای پنجشیر راه حل سیاسی است. محاصره پنجشیر به هیچ وجه من الوجوه از نظر حقوق بین الملل و اصول حقوق بشردوستانه قابل قبول نیست. گزارشات دریافت شده در مورد پنجشیر نگران کننده است. ما در کنار مردم افغانستان هستیم و می خواهیم برادرکشی در این منطقه متوقف شود و هر گونه دخالت خارجی در امور افغانستان را محکوم می کنیم و سعی می کنیم از خطای راهبردی دیگر کشورها جلوگیری کنیم و آن ها را متوجه این موضوع بکنیم که جغرافیای افغانستان جغرافیایی نیست که متجاوز را بپذیرد و در واقع جغرافیای افغانستان جغرافیایی است که مردم آن همواره برای استقلال خود تلاش کردند که نیروهای خارجی را از این کشور بیرون کنند و در این زمینه مبارزه انجام دادند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به قدرت گیری طالبان بر مناطق مختلف افغانستان تأثیر این موضوع بر مسئله حق‌آبه ایران از رودهای مرزی مشترک با افغانستان چگونه خواهد بود، گفت: اینکه در افغانستان چه کسی دولت را در دست بگیرد تأثیری در توافقات و تفاهمات دو کشور ندارد چرا که توافقات در حقوق بین الملل مسئولیت روشنی را متوجه هر کشوری می کند.

خطیب زاده گفت: ما منتظر می مانیم که دولت فراگیری در افغانستان شکل بگیرد و پیگیری موضوع حق‌آبه ایران همواره در دستور کار بوده و باز خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد افغانستان مبنی بر اینکه آیا ایران آماری از شهروندان افغانستانی که به شکل قانونی یا غیرقانونی وارد ایران شده است،دارد یا نه، گفت: آمار رسمی در این زمینه وجود دارد و آمار آن هایی که به صورت بی جا شده یا آن هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند نیز به صورت تحقیقی و تقریبی وجود دارد.  

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران بیش از ۴۰ سال است که میزبان چندین میلیون از برادران و خواهران افغانی خود است، گفت: ما همواره تلاش کرده ایم که میزبان خوبی برای برادران و خواهران افغانستانی خود باشیم ولی مسئله این است که هیچ جا وطن آدم نمی شود و باید کاری کنیم که افغانستان به مکانی آرام و باثبات برای زندگی مردم افغانستان تبدیل شود.

خطیب زاده افزود: طی بحران اخیر درخواست های بسیار زیادی برای ویزای ایران بوده و تا آنجایی که سفارتخانه ها و نمایندگی های ما ظرفیت داشته اند و می توانستند این امر را تسهیل کنند در این چارچوب عمل کرده اند و این فضا در چارچوب قانونی خود ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روز گذشته دولت عراق اعلام کرد که سهمیه ۳۰ هزار نفری برای شهروندان ایرانی جهت شرکت در مراسم اربعین حسینی در نظر گرفته شده است و آیا وزارت خارجه جزئیاتی از این موضوع در اختیار دارد، گفت: بیش از آنچه که اعلام عمومی شده فعلا جزئیاتی در اختیار ندارم. هم در سفر اخیر وزیر امور خارجه و همچنین گفت وگوهای قبلی از جمله سفری که من خود به عراق داشتم گفت وگوهایی با مقامات عراق در این زمینه انجام شد. سفیر ایران در عراق نیز پیگیری های مستمری در این زمینه داشته است. اجازه دهید که موضوع به صورت دقیق تر مشخص شود و با مشخص شدن آن ما اطلاع رسانی خواهیم کرد. تمرکز ما بر این موضوع است که این اتفاق در چارچوب رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و با حفظ سلامت شهروندان ایرانی برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد احتمال لغو ویزا با عراق در زمان برگزاری راهپیمایی اربعین تأکید کرد: ما هیچ وقت لغو ویزا با کشورها نداریم. البته به صورت یک جانبه موردی را تصویب کردیم که در مورد عراق بود. البته منوط به اینکه لغو این موضوع از سوی دولت عراق نیز انجام شود که هنوز چنین چیزی عملیاتی نشده است و دولت بغداد تصمیمی در این زمینه نگرفته است.

وی افزود: در اربعین نیز ما موضوع لحاظ کردن مهر ورود را به جای مهر روادید در گذرنامه ها داریم. این موضوعی است که عموما در دوران اربعین رخ می دهد و امسال هم اگر لازم باشد با توافق دو طرف اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به برخی از گمانه زنی ها آیا پرونده هسته ای ایران از وزارت خارجه به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منتقل خواهد شد، گفت: عموما هر تغییری قرار باشد صورت بگیرد اعلام می شود و وقتی که قرار نیست تغییری انجام نشود چیزی اعلام نمی شود.

وی ادامه داد: همان طور که پیش از این گفته ام گفت وگوهای وین کاملا فنی و برای اطمینان از اجرای کامل برجام توسط آمریکا و طرف های دیگر است و مذاکراتی برای رسیدن به متن جدید و پذیرش تعهدات جدید نیست. لذا بر اساس تجارب هشت ساله اخیر در وزارت خارجه موضوع در حال پیگیری است و اگر تصمیمی در سطح حاکمیتی در این زمینه گرفته شود این موضوع اعلام می شود ولی فعلا گمانه زنی های مطرح شده صحیح نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مبنی بر اینکه نمی توانیم تا ابد منتظر تهران برای بازگشت به مذاکرات باشیم، تأکید کرد: این ایران نبوده که برجام را ترک کرده و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است. این آمریکا بوده که برجام را نقض کرده و به تعهدات خود عمل نکرده است. ایران همواره در میز مذاکره و اتاق برجام بوده است و این آمریکاست که باید مجوز ورود به اتاق مذاکره و میز برجام را بگیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان خطاب به مقامات واشنگتن گفت: مقامات آمریکا باید جایگاه خود را بدانند. آن ها سال هاست که اقدام به تحریم و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران کرده اند و باید بدانند که ایران تا ابد منتظر نمی ماند که آمریکا با اهرم غیرقانونی تحریم فشار بر مردم ایران وارد کند و ایران تا ابد منتظر نمی ماند که آمریکایی ها به تعهدات خود عمل کنند. این پنجره برای واشنگتن پنجره محدودی است و امیدواریم که مقامات آمریکایی با یک دستور کار و برنامه مشخص در وین برای اجرای تعهدات خود و رفع تحریم ها حضور پیدا کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران چگونه کمک های بشردوستانه خود به افغانستان را ارسال می کند با توجه به درخواست روز گذشته آقای عبدالله عبدالله از ایران برای ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور گفت: در مورد کمک و ارسال کمک های بشردوستانه همواره دو مسیر را پیگیری می کنیم؛ موضوع اول بسیج امکانات بین المللی و سازمان های بین المللی برای ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان است. و در این چارچوب رایزنی با کشورهای مختلف در جریان است و سطح دیگر ارسال کمک های بشردوستانه در قالب دوجانبه است. در حال حاضر چند میلیون از خواهران و برادران افغانی در ایران زندگی می کنند و ما علاوه بر میزبانی از آن ها تلاش کرده ایم که از مسیرهای مختلف به رغم فشارهایی که این روزها بر روی مردم ایران وجود دارد تا آنجا که مقدور بوده کمک کنیم و ما در کنار مردم افغانستان خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد امضای قرارداد عراق با شرکت توتال فرانسه در مورد میادین مشترک نفت و گاز با ایران تصریح کرد: من در جریان جزئیات این قرارداد نیستم. حتما وزارت نفت جزئیات آن را پیگیری می کند. ما با کشورهای همسایه مان روابط دوستانه و راهبردی داریم و سعی می کنیم اختلاف نظرهایی که بعضا وجود داشته است را در همین چارچوب حل و فصل کنیم. در مورد این موضوع  و موضوعات دیگر همواره منافع مردم را پیگیری می کنیم و در مورد پیگیری و تحقق آن ها هیچ کوتاهی نداریم.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد موضوع مذاکرات برجام و پیامدهای احتمالی تأخیر در مذاکرات وین تأکید کرد: اصل گفت وگوها انجام خواهد شد و ایران بارها در سطوح مختلف این اجماع حاکمیتی را اعلام کرده که مذاکراتی که برای اطمینان از اجرای بی کم و کاست تعهدات آمریکا ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بین ایران و ۱+۴ شروع شده ادامه پیدا می کند.

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه این گفت وگوها باید تأمین کننده منافع ایران و ملت ایران باشد و متأسفانه در چند سال گذشته با نقض مکرر آمریکا و بی عملی اروپایی ها این منافع برای ایران و مردم ایران تأمین نشده است، افزود: این گفت‌وگوها باید تضمین کننده تأمین منافع مردم ایران باشد. این مذاکرات باید تضمینی باشد برای اینکه منافع رفع تحریمی مندرج در برجام برای ایران بی کم و کاست اجرا و تأمین شود و با این هدف و رسالت حتی یک ساعت هم برای رفع این تحریم های ظالمانه معطل نکرده و نخواهیم کرد.

خطیب زاده ادامه داد: طبیعی است که یک فرایند انتقال دموکراتیک در ایران صورت گرفته و همه باید اجازه دهند که این روند به نتیجه برسد. دولت در حال حاضر مستقر شده، وزرا و کابینه مشخص شده اند و مراحل خود را طی می کنند و به زودی تمامی مواردی که باید اعلام شود، اعلام می شود.

وی تصریح کرد: در مورد ادامه مذاکرات وین پیام هایی که توسط رئیس جمهور و وزیر خارجه داده شده و پیام هایی که تا به امروز من داده ام کاملا روشن است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: طرف آمریکایی باید بداند که با ذهنیت دوران ترامپ نمی تواند به نتیجه ای جز شکست حداکثری دست پیدا کند. آن ها باید با دستور کار واقعی به وین بیایند و به اجرای کامل تعهدات شان در برجام پایبند باشند و این چیزی است که به سرعت می تواند همه ما را به نتیجه برساند.

خطیب زاده همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در مورد کشتی سوخت ایران به لبنان و مسائل مربوط به آن نیز گفت: اینکه رژیم صهیونیستی در یک خرید و فروش ساده محصولاتی که مردم لبنان به آن نیاز مبرم دارند چنین ورود می کند نشان می دهد که چه توطئه و طراحی از سوی این رژیم در حال انجام است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که مردم لبنان نیاز به سوخت ایران داشته باشند ایران این مسیر را در چارچوب های خود ادامه می دهد و نه رژیم صهیونیستی و نه کس دیگری نمی تواند در این تجارت مشروع دخالت کند.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست گزارشی از فعالیت های وزارت خارجه در طول یک هفته گذشته ارائه داد و بر اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت و جان مردم تأکید کرد.

انتهای پیام

افتصادی

تضعیف کسب‌وکارهای اینترنتی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس...

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...