تحریم اهرم فشار نیست، آفت دیپلماسی است/ آمریکا مسئول اصلی بحران فعلی برجام است

تحریم اهرم فشار نیست، آفت دیپلماسی است/ آمریکا مسئول اصلی بحران فعلی برجام است

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در تحلیلی به بررسی رویکرد دولت جو بایدن نسبت به موضوع لغو تحریم‌ها و احیای توافق هسته‌ای پرداخته و عدم اتخاذ موضعی واقع‌بینانه از سوی دولت جو بایدن در این زمینه را عامل اصلی بن‌بست فعلی میان ایران و آمریکا بر سر برجام دانست.

به گزارش ایسنا، ایندیپندنت در تحلیل خود درباره تحولات پیرامون احیای توافق هسته ای(برجام) و رویکرد دولت آمریکا نسبت به آن نوشت: دولت جو بایدن در عین این که در حال التیام بخشیدن به زخم های ناشی از خروج ناشیانه‌اش از افغانستان است، با بحران بالقوه دیگری در جنوب غربی آسیا مواجه است، یعنی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران. در موضوع افغانستان، برنامه هسته‌ای ایران و آنچه به نظر می رسد در سیاست خارجی آمریکا می گذرد که بیشتر مبتنی بر خیالات و توهمات است تا واقعیت محض، نوعی انطباق وجود دارد.  افکار باطل طراحان جنگ آمریکا را به سمت این باور غلط سوق داد که دولت تحت پشتیبانی آمریکا در افغانستان جلوی طالبان را خواهد گرفت، حداقل برای مدتی. همین افکار باطل هم آمریکا را به بن بست فعلی با ایران رساند. 
این روزنامه با اشاره به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار امروز او با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به تفاهمنامه مشترک ایران و آژانس منجر شد، افزود: این آمریکا است که تا حد قابل توجهی مسئول بحران فعلی در بحث هسته‌ای ایران است. دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شد و کارزاری موسوم به «فشار حداکثری» تحریم ها را علیه ایران به راه انداخت و سعی کرد با زورگویی ایران را پای میز مذاکره آورده و «توافقی بهتر» انجام دهد؛ دولت ترامپ در این زمینه به هشدار تمامی کسانی که از چیزی راجع به ایران می دانستند، از جمله رهبران مورد اعتمادترین و راسخ ترین متحدان آمریکا، مانند فرانسه، انگلیس و آلمان مبنی بر این که این رویه کارآمد نخواهد بود، بی توجهی کرد. 
در ادامه این گزارش آمده است: بایدن در کارزار انتخاباتی اش وعده داده بود برجام را احیا کند. وقتی در ۲۰ ژانویه روی کار آمد، به راحتی می توانست برخی از تحریم های ترامپ را به عنوان اقدامی از روی حسن نیت یکجانبه، لغو کند و برای بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای، ضرب الاجلی ۳۰ یا ۶۰ روزه تعیین کند. اما تفکرات واهی حاکم شدند. این دولت ظاهرا فریفته این خیال خام شده است که ایران آرزومندانه محتاج یک توافق است و آمریکایی ها می توانند از «اهرم فشار» ایجاد شده به واسطه تحریم ها برای اعمال فشار بر ایران در راستای رسیدن به «توافق بهتر»ی استفاده کنند که ترامپ نتوانست به آن برسد یا حداقل آن را در راستای متعهد شدن ایران به «مذاکرات بعدی» با تمرکز بر برنامه موشکی ایران و حمایت از گروه های مسلح در خاورمیانه به کار بگیرند. 
ایندیپندنت همچنین در گزارشش مطرح می کند: در واقع، تحریم ها که تا امروز پابرجا هستند و ایران را برانگیختند تا دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته ای اش را کاهش دهد، اهرم فشار نیستند، بلکه آفت دیپلماسی هستند. تحریم ها مانع هرگونه کاهش تنش می شوند. موجب ایجاد بی اعتمادی میان اروپایی ها می شوند که می گویند مجبورند بر این تحریم‌ها پایبند باشند. کار مذاکره جویان ایرانی را هم سخت تر می کند. 
در ادامه این گزارش آمده است: علاوه بر این، ایران از تحریم ها جان سالم به در برده است. صادرات نفت ایران رو به افزایش است، در سال جاری، سرعت تولیدات فولاد آن تاکنون بیش از چین بوده است. طبق گزارش شبکه بلومبرگ، احداث بنادر جدید، خطوط راه آهن و نیروگاه های انرژی ایران در حال گسترش است. 
ایندیپندنت با اشاره به وقفه ایجاد شده در مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین، چنین مطرح می کند: دولت آمریکا با گذشت هشت ماه از روی کار آمدنش هنوز نمی داند چه می خواهد و چه چیزی را واقع بینانه می تواند به دست بیاورد. نمی تواند هم با اتخاذ موضعی سخت گیرانه در قبال ایران از جمهوری خواهان و تندروهای کنگره ی آمریکا دل جویی کند و هم مشغول احیای توافق باشد. دولت بایدن قادر نخواهد بود هم تنش ها در خاورمیانه را فرو بنشاند و محور اصلی تمرکزش را به سمت آسیا و دیگر موضوعات جهانی بچرخاند در حالی که در حضور نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل می گوید، «اگر دیپلماسی با ایران شکست خورد، آماده روی آوردن به دیگر گزینه ها هستیم». شاید تیم بایدن باورد دارد که واشنگتن بدون آن رویکرد سمی ترامپ می تواند قدرت های جهانی را دوباره علیه ایران گرد هم بیاورد، همان طور که باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۰ این کار را کرد. همان موقع بود که شورای امنیت سازمان ملل تحریم های سختی را به خاطر برنامه هسته ای ایران علیه آن اعمال کرد. 
انتهای پیام

افتصادی

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران با حمایت ایرانسل برگزار می‌شود

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...