آتش سودجویان به جان تالاب انزلی

ایسنا/گیلان بار دیگر تالاب زیبای بندرانزلی در آتش سودجویی عده‌ای که به دلیل ناآگاهی از عواقب کار خود به دامن پرمهر این نعمت الهی تعدی کردند، می‌سوزد و تعداد زیادی از نیروهای امدادی و مردم محلی برای اطفای کامل حریق پای کار آمدند.

تالاب بندر انزلی با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتار از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی حیوانات، ماهیان، پرندگان و انواع گیاهان در ایران است و علاوه بر آن هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می‌آیند.

این تالاب که چندین جزیره را در خود جای داده به دلیل موقعیت جغرافیایی و از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ‌یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست.

کنوانسیون رامسر در ۱۹۷۱ به امضای کشورهای متعهد از جمله ایران رسید، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب‌ها از طریق اقدامات ملی و همکاری‌های بین‌المللی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است ولی می‌بینیم که عده‌ای به اهداف مختلف از جمله سودجویی و فروش زمین و یا تغییر کاربری تالاب به زمین کشاورزی اقدام به دخل و تصرف این پدیده طبیعی کرده و آتش به جان نیزارهای تالاب می‌زنند.

نیزاری و سست بودن زمین منطقه روند فعالیت اطفا را سخت کرد

در چند روز اخیر برای دومین بار شاهد آتش‌سوزی گسترده تالاب انزلی بودیم و در همین رابطه بابک شکوهی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر سه روز از آتش‌سوزی در تالاب انزلی در منطقه چراغ پشتان می‌گذرد و با تلاش شبانه‌روزی در ظاهر هیچ آتشی وجود ندارد ولی همه نیروها مشغول خاموش کردن لکه‌های باقیمانده آتش و دودهای حاصل از آن هستند.

وی با اشاره به اینکه منطقه صعب‌العبور است، افزود: علی‌رغم اینکه در ظاهر با یک دشت روبرو هستیم ولی نیزارها و سست بودن زمین مانع عبور تجهیزات و ماشین‌های سنگین و آتش‌نشان می‌شود و نمی‌توانیم به صورت کامل نزدیک مناطق آتش گرفته شویم.

شکوهی‌راد با اشاره به اینکه همه نیروهای امدادگر اعم از آتش‌نشانان، نیروهای هلال احمر، بسیج، سپاه و اداره بندر با تمام قوا کمک می‌کنند تا بتوانیم به صورت کامل آتش را مهار کنیم، تصریح کرد: درخواست حضور هواپیمای آتش‌نشان انجام شده و اطلاعات لازم از مختصات منطقه از طرف دوستان محیط زیست ارسال شده و با توجه به اینکه آنها هم یک مقدماتی لازم دارند و با توجه به هزینه‌بر بودن پرواز، با تکمیل اطلاعات امیدواریم این هواپیما از فرودگاه تهران که تحت اختیار وزارت دفاع و سپاه است برای آب‌پاشی کامل در منطقه حضور پیدا کند.

معاون امور عمرانی فرمانداری بندر انزلی با اشاره به اینکه هنوز برآورد کامل از میزان آتش‌سوزی انجام نشده، تاکید کرد: طبق برآورد مقدماتی در حدود هفت هکتار در حوزه چراغ‌پشتان آتش گرفته البته آتش‌سوزی نقطه‌ای زیاد داشتیم و با توجه به آتش‌سوزی هفته گذشته در منطقه تربه‌گوده نزدیک به ۱۰ هکتار از تالاب انزلی در آتش سوخته است.

وی با اشاره به اینکه در هر پروسه کاری حدود ۹۰ نفر از نیروها مشغول اطفای حریق هستند، گفت: همه نیروها در اوج خستگی با تمام وجود پای کار بودند ضمن اینکه تعدادی از مردم محلی هم با کپسول‌های آتش‌نشانی شخصی نیز به صورت نقطه‌ای لکه‌های آتش را خاموش می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در هیچ نقطه آتش نمی‌بینیم ولی تجربه ثابت کرده ممکن است در صورت عقب‌نشینی آتش از جایی سر بزنند و شعله ور شود، تصریح کرد: امیدواریم با حضور هواپیمای آتش‌نشان با آب‌پاشی یکباره منطقه که وسعت زیادی را درگیر کرده بود جلوی شعله‌ور شدن و آتش‌سوزی مجدد و گسترش خسارت را بگیریم.

آتش زدن تالاب با انگیزه کشاورزی، ضرر به هوای سود است

سید فرشید فلاح، سرپرست اداره محیط زیست شهرستان بندرانزلی نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه آتش زدن نیزارهای تالاب انزلی با هدف تصرف زمین‌های آن و یکی از تهدیدهای این ثروت ملی است، اظهار کرد: نیروهای دولتی از جمله اداره محیط زیست حافظ اکوسیستم تالاب هستیم ولی بهره‌برداری از تالاب متعلق به مردم است لذا دلسوزی مردم به ویژه حاشیه‌نشینان تالاب در حفظ و نگهداری این ثروت باید بیشتر از نهادهای دولتی و نظارتی باشد.

وی با اشاره به محدودیت نیروها، وسایل نقلیه و امکانات دولتی افزود: برای حفظ اکوسیستم‌هایی مانند تالاب انزلی به مشارکت مردم نیاز داریم و خود مردم مخصوصا حاشیه‌نشینان تالاب به عنوان ذینفعان این موقعیت، باید بیش از ارگان های دولتی نگران تالاب باشند زیرا از آن استفاده و بهره‌برداری می‌کنند.

فلاح با بیان اینکه آتش‌سوزی، تصرف و هرگونه تغییر کاربری در این حوزه باعث از بین رفتن اکوسیستم تالاب می‌شود، تصریح کرد: آتش زدن نیزارهای تالاب و تبدیل آن به زمین کشاورزی اتفاق خوبی نیست زیرا زمین های کشاورزی کنار تالاب مقدار زیادی از آب تالاب را استفاده کرده و از حجم آب تالاب کم می‌شود.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان بندرانزلی با تاکید بر اینکه اتفاق بد دیگر ورود کود و سموم به آب از طریق زمین های کشاورزی اطراف تالاب است، گفت: بازگشت کود و سموم کشاورزی از طریق پساب داخل آب تالاب باعث می‌شود میزان املاح داخل تالاب افزایش پیدا کند و این سم که از طریق آبیاری مجدد با آب آلوده به سموم انجام می‌شود آن را وارد چرخه غذایی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این سموم باعث شکوفایی جلبک‌ها و افزایش گیاهان در تالاب شده و در ادامه، روند خشکسالی تالاب را افزایش می‌دهد لذا همه مردم به ویژه حاشینه‌نشینان تالاب دغدغه حفظ آن را داشته باشند و برای حفظ اکوسیستم تالاب که زنجیروار با زندگی و سلامت همه اهالی منطقه در ارتباط است، مشارکت و نگرانی بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام

افتصادی

محدودیت مصرف برق لغو شد

سخنگوی صنعت برق درباره از سرگیری صادرات...

عوارض سر گردنه برای ترانزیت ایران به ارمنستان!

جمهوری آذربایجان از ناوگان صادراتی و ترانزیتی...

جزئیات پرداخت قبوض اقساطی برق

با افزایش دمای هوا و روند فزونی...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین ۱۴۰۰

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی...

رشد عجیب اقتصادی دو همسایه‌ ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز...

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران با حمایت ایرانسل برگزار می‌شود

پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)...

ورزشی

اینجا مزرعه زرد ورزشگاه تختی اهواز است!

ایسنا/خوزستان زمین چمن شماره یک ورزشگاه تختی اهواز این روزها دچار وضعیت اسفناکی است. ...

کرسی جهانی یخ‌نوردی برای محمدرضا صفدریان

ایسنا/اصفهان محمدرضا صفدریان عضو کمیته ورزشکاران کمیسیون یخ‌نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی شد. ...

قهرمان رقابت های پدل جام ستارگان مشخص شد

رقابت های پدل جام ستارگان با معرفی برترین ها به پایان رسید. ...

ایران ۳ – چین ۱ / دیوار چین برای بلند قامتان والیبال ایران کوتاه بود

تیم ملی والیبال در رقابت های قهرمانی آسیا مقابل چین به پیروزی رسید. ...

معرفی سرمربی جدید شمشیربازی سابر/ قربانی رسما جانشین فخری شد

سرمربی جدید تیم ملی شمشیربازی سابر معرفی شد و از هفته اول مهر نیز کار خود را آغاز می کند. ...

رشیدی: بهتر است مجیدی بماند/ مدیران استقلال حرف‌های روشنی نمی‌زنند

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید بهتر است فرهاد مجیدی در استقلال بماند و به عنوان سرمربی آبی‌ها ابقا شود. ...

سیاسی

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ارسال سوخت به لبنان ثابت کرد می توان با افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تحت...

آزادسازی ۲۰ هزار متر از اراضی بستر یک رودخانه

دادستان عمومی و انقلاب فیروزکوه از آزادسازی ۲۰ هزار متر مربع از اراضی بستر یک رودخانه خبر داد. ...

نخست‌وزیر لبنان: نگران تحریم به دلیل واردات سوخت ایران نیستم

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه وی نگران تحریم لبنان به دلیل واردات سوخت ایران نیست در عین حال گفت که این اقدام نقض...

دعوت امیرعبداللهیان از وزیرخارجه پاکستان برای شرکت در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های دوجانبه با همتایان حاضر در بیست و یکمین نشست سران اعضای سازمان شانگهای، امروز با شاه محمود...

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست سران اعضای شانگهای در دوشنبه، با ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفتگو نمود....

پیگیری آخرین وضعیت ۱۲ ایرانی بازداشت شده در دیدار سفیر ایران با مقامات موزامبیک

مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در موزامبیک روز پنجشنبه در ماپوتو پایتخت آن کشور، طی مراسمی استوارنامه خود را به «فیلیپ نیوسی» رئیس‌جمهور...